Poplave, ki so po obilnem dežju zajele zahodno Avstralijo, so do zdaj zahtevale štiri smrtne žrtev, dve osebi pogrešajo.
Naraščajoče vode so poplavile več kot 2.500 domov v avstralski zvezni državi Queensland. Več tisoč ljudi že tretjo noč čaka v evakuacijskih središčih.
Ljudje drug pri drugem iščejo podporo
Številni evakuirani so izgubili domove, avtomobile in drugo lastnino. "Njihova srca so se parala, ko so morali zapustiti domove. Zdaj drug pri drugem iščejo podporo," je o prizadetih prebivalcih dejal minister za reševalne službe države Queensland Jack Dempsey.
Med smrtnimi žrtvami so triletni deček, na katerega je padlo drevo, jadralec, invalid, čigar voziček je odnesla narasla reka, in motorist, ki je umrl med prečkanjem narasle reke.
V reševalnih akcijah 14 helikopterjev reševalo ljudi
Poplave so najbolj prizadele mesto Bundaberg s 70.000 prebivalci, ki je bilo dostopno samo iz zraka. Evakuirali so tudi 2.500 prebivalcev v mestu Grafton.
Ker so zaradi poplav zaprli mestno bolnišnico, je morala avstralska vojska uporabiti transportna letala, s pomočjo katerih je evakuirala paciente bolnišnice v Brisbanu.
Poleg tega je bilo v reševalnih akcijah 14 helikopterjev polno zaposlenih z reševanjem ljudi s streh in višje ležečih površin. Avstralske oblasti so sporočile, da so neurja ponehala in da je najhujšega morda že konec.
Tropski ciklon Oswald, ki je poprave povzročil, se namreč že premika proti odprtemu morju na jugu Sydneyja.
Prebivalce pozvali, naj se povzpnejo na najvišje točke
Kot je dejal Dempsey, je glavna prioriteta v tem trenutku reševanje življenj. Ob tem je pozval prebivalce prizadetih območij, da se povzpnejo na najvišje točke in tam počakajo na navodila reševalcev.
Premier Queenslanda Campbell Newman je ob tem izpostavil pogum reševalcev in vseh preostalih, ki so v ponedeljek delali ves dan in vso v noč, da bi rešili kar največ ljudi.