Ponedeljek, 24. 8. 2015, 10.30
8 let, 9 mesecev
Ameriška vlada uradno priznala, da kanabis uničuje rakaste celice

Skupini znanstvenikov, ki so ugotovili, da kanabis lahko učinkuje v boju proti raku, so se pridružili znanstveniki, ki so tesno povezani z ameriško vlado. Ta novica je toliko bolj odmevna, ker je prav ameriška vlada dolgo časa odprto kazala zadržanost do kakršnekoli teorije o zdravilnih učinkih aktivnih snovi v konoplji.
S proučevanjem na miših in podganah so znanstveniki ugotovili, da kanabinoidi, to so aktivne snovi kanabisa, lahko upočasnijo ali celo preprečijo rakasta obolenja. Delujejo tako, da ubijajo obolele celice ali blokirajo ključne krvne žile, na katerih slonijo tumorji za svojo rast, ob tem pa ostanejo zdrave celice nepoškodovane. To so te dni zapisali na spletnem mestu Cancer.org, ki ga vzdržuje ameriško združenje za rak (American Cancer Society).
Na podlagi raziskav na miših so še ugotovili, da kanabinoidi lahko varujejo tudi pred črevesnim vnetjem in lahko vplivajo na manjšanje tveganja pred črevesnim rakom, dopuščajo pa tudi možnost, da pomaga pri zdravljenju. Podobne učinke so zaznali tudi pri preučevanju še ene aktivne snovi, delta-9-THC, na rak jeter, pljuč in dojk.
Toda že priznanje, da "v laboratorijskih razmerah kanabis uničuje rakaste celice", naznanja veliki preobrat uradne ameriške zdravstvene politike glede medicinske rabe konoplje. Tudi v Evropi se zakonodaja počasi odpira v tej smeri, a niso redki tisti, ki zagovarjajo, da je seznam bolezni, pri katerih je dovoljena uporaba konoplje v medicinske namene, še vedno preskromen.
1