Petek, 24. 5. 2013, 6.51
5 let, 2 meseca
Tovšakova: Nisem se predala, saj nisem bila na begu
Nekdanja prva dama velenjskega gradbinca Vegrad Tovšakova je ob prihodu na sodišče podvomila v zakonitost pripora. Na vprašanje, ali se je sama odločila, da se preda, je odgovorila: "Nisem se predala, zakaj bi se predala, saj nisem bila na begu."
V tej zadevi je bila Tovšakova namreč obsojena na 14 mesecev zapora. Zaporno kazen bo prestajala v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ig. Ljubljansko okrožno sodišče je danes na celjske zapore že poslalo odredbo za premestitev Tovšakove na Ig.
Dejal je tudi, da Tovšakova ni bila seznanjena z vnovično odredbo o priporu, ki so ji ga odpravili pred tednom dni. V soboto zvečer je tako Tovšakova sama šla po svoje osebne stvari v celjske zapore in vse do nedelje je bila na svojem domu v bližini Mislinje.
Med prestajanjem zaporne kazni bodo sicer Tovšakovi omogočili navzočnost na narokih za glavno obravnavo v zadevah, ki jih bodo vodili zoper njo. Celjsko okrožno sodišče je tako zoper Tovšakovo za prihodnji teden že razpisalo obravnavi zaradi domnevnega oškodovanja Rimskih term.
Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant in generalni direktor policije Stanislav Veniger sta na novinarski konferenci povedala, da je Tovšakova stopila v stik z Nacionalnim preiskovalnim uradom (NPU) prek Kandutija. Ta je poklical preiskovalca NPU-ja Roberta Slodeja, ki je tudi vodil iskalno akcijo.
Po Virantovih besedah je prijetje Tovšakove zacelilo rano, ki jo je primer zadal pravičnosti in pravni državi, vendarle pa ostaja brazgotina. Kot je pojasnil, se je Tovšakova predala policiji okoli 3. ure v neposredni bližini svojega doma v Mislinji.
Slodej pa je za medije med drugim dejal, da še niso govorili, kje je bila Tovšakova v zadnjih dneh – ali samo na kmetiji blizu doma ali še kje drugje. Dodal je, da to sledi v prihodnjih dneh. Tovšakovo so po njegovih besedah iskali tudi na naslovu njenega brata, a je tam niso našli.
Uspeh policije, ki je prijela Tovšakovo ter s tem omogočila nadaljevanje kazenskega postopka v tej zadevi, so pozdravili tudi na vrhovnem državnem tožilstvu. Kot dodajajo, je dobro, da kazenski postopki v primerih gospodarskega kriminala tečejo nemoteno in da sodišča o obtožbah za dejanja, ki so za družbo med najnevarnejšimi, odločajo hitro.
Ministru za pravosodje Senku Pličaniču še ni uspelo proučiti poročila vodje Specializiranega državnega tožilstva, a ga proučujejo njegovi sodelavci. Po prvih informacijah je poročilo nepopolno in ne daje vseh informacij o tem, kaj se je zgodilo, je dejal minister.
Po njegovih besedah vse kaže, da se je napaka zgodila v okviru državnega tožilstva, da bi izvedeli, ali se je tudi v sklopu sodstva, pa bodo še počakali na rezultate službenih nadzorov. Kljub temu da se je Tovšakova predala policiji, minister pričakuje, da bodo napake ugotovili in zoper odgovorne ukrepali.
Po mnenju ministra je vrnitev Tovšakove za zapahe vsekakor pozitivna, zaradi česar "smo vsi lahko malce mirnejši". Očitno je tudi, da vsi kazenski postopki zoper Tovšakovo dosegajo svoj namen in da tudi ona "dojema, da bo ceno za svoja dejanja morala plačati in da se roki pravice ni več mogoče izmikati", je dejal Pličanič. A je ponovil, da vse to ne zmanjšuje njegove odločenosti za izpeljavo vseh nujno potrebnih sprememb v pravosodju, saj da so težave sistemske narave. Ugotavlja, da zlasti zadnji dogodki potrjujejo pravilnost njegovih stališč, da s stanjem v pravosodju ne moremo biti zadovoljni.
Dogajanje, povezano s Tovšakovo, pa medtem v lokalnem okolju za nekatere že postaja moteče. Kot je dejal župan Občine Mislinja Franc Šilak, takšnih dogodkov, ki bi se sicer lahko zgodili kjer koli, ne bi bilo, če bi sodstvo in drugi pristojni organi opravili svoje delo.
62-letna Tovšakova se je sicer najprej preizkusila v politiki, nato v gospodarstvu. Danes pa proti njej teče več sodnih procesov, v katerih ji očitajo korupcijo in goljufije. Pravnomočno je bila obsojena v dveh primerih.