SiolNET. Digisvet Novice
  • Messenger
  • Messenger
Življenjske zgodbe iz ene od najbolj varovanih in najdražjih skrivnosti nekdanje skupne države

Kdo so ljudje, ki so delali v najbolj varovani skrivnosti v Jugoslaviji? #video

7,84

termometer

So ljudje, ki so v nekdanji skrivnostni vojaški letalski bazi Željava delali več let, in drugi, ki so se tam znašli zgolj med služenjem svojega vojaškega roka. Vsem pa je še danes skupna močna zavest, da so bili del nečesa, kar je bilo, zlasti za tiste čase, nekaj izjemnega v mnogo pogledih – tako dobrih kot slabih.

Komentarji

39

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

• kurili / 13.04.2019. ob 13:03

Za razliko od danšnjih blebetal še malo smrkavih v Parlamentu so takrat znali delati in držati jetik

• cuota / 13.04.2019. ob 13:03

Če nisi držal jezika ,te je čakal brezplačen ogled ene od kraških jam....

• Astrolog / 13.04.2019. ob 13:03

CUOTA, očitno ste manj "lapali", kot to počnete danes, sicer bi vas v "okrutnem" sistemu vzela noč. Kako ste vsi "svobodoljubi" morali trpeti, ko ste morali držati jezik za zobmi.

Dej ASTROLOG,poglej raje v zvezde...bedak...

• Astrolog / 13.04.2019. ob 13:03

CUOTA, saj se vam ni bilo potrebno podpisati na koncu stavka, vseeno sedaj vem, s kom imam opravka.

ASTROLOG,kaj tudi luna te nosi?

• janja100 / 13.04.2019. ob 15:01

Danes ne znamo zgraditi predora (Karavanke) imamo težave z izgradnjo 28 km proge. V YU so zgradili progo Šamac - Sarajevo od 1. Aprila do 16. Novembra leta 1947. Večji objekti na progi so most prek reke Save, predor Vranduk ter osem krajših predorov v skupni dolžini 2.345 m.

Ja pa še to. Proga je dolga 238 km.

• fizik10 / 13.04.2019. ob 15:01

JANJA100, ja takrat so gradili bunkerje, sedaj pa gradimo avtoceste. Takrat smo gradili z ameriškimi krediti(ki jih nismo bili zmožni vrniti), sedaj z EU nepovratnimi sredstvi. Ja, je razlika!

• Astrolog / 13.04.2019. ob 15:01

FIZIK10, koliko otro in vnukov imate? Sprašujem, ker me zanima, kdo bo odplačeval "pufe" zdajšnje generacije za vaše moderne avtoceste, v evropsko blagajno damo precej več, kot iz nje počrpamo.

• kurili / 13.04.2019. ob 15:01

Tudi stara Avstroogrska je zgradila južno železnico prej kot mi odsek avtoceste od Ptuja do meje. V tem času so v našem kraju začeli aprila graditi osnovno šoli in oktobra se je začel pouk, šola je bila dovolj velika da je še v 70 letih služila kot osemletka

• Berija / 13.04.2019. ob 15:01

Samo prvi del je gradilo 211.000 udarnikov, kasneje še veliko več. Če pomnožite s še tako majhnim zneskom stroškov na dan boste hitro dobili številke, ki bodo potrdile, da je ta proga bila vse kaj drugega kot poceni...

• mimi129 / 13.04.2019. ob 15:01

Janja100, v YU se je gradilo dobro in hitreje, ker se ni kradlo oziroma pretakalo provizij in podobnih denarjev v zasebne žepe. Avtocestni križ v SLO je bil slabo narejen(in večkratno preplačan), ne zato, ker ne bi znali, ampak ker se je kradlo. Trojane so bile pika na i velikih gradbenih korupcij.

To je še en dokaz več kako izvrstne inženirje smo imeli in kako odlične izvajalce. Na račun tega objekta so YU (med njimi ogromno slovenskih) podjetja gradila po celem svetu. Zgradila so takrat največji jez na svetu - Asuanski jez - in še mnogo obejktov od mostov do stolpnic, plač in seveda bunkerjev.

• kurili / 13.04.2019. ob 15:01

zaklonišča ki so jih zgradili Slovenski inženirji Sadamu niso porušile niti ameriške bombe ob neposrednem zadetku. Ja nekaj smo znali in potem z neumno politiko mnogo uničili

• Berija / 13.04.2019. ob 15:01

Kurili, ne drži, zaklonišča v Iraku so popolnoma uničili točni zadetki ameriških bomb, to mi je povedal Iračan, ki si jih je vse ogledal!

• tdamijan / 13.04.2019. ob 10:51

Tudi v Prištini je bil podoben kompleks kot tu v Željavi, bila je razlika, da niso mogla letala vzletati direktno izpod zemlje, pa vendar. Sam sem bil vojak tam dol in sem videl, kako je zgledalo vse skupaj, iz Željave pa so nam kazali posnetke vsega in res moram reči, da Prištinsko letališče je zaostajalo zelo malo, ampak le malokdo ve o njem, ker se tudi ne piše veliko.

• ludvig / 14.04.2019. ob 09:46

..sem se dolgo spraševal zakaj sem imel v Yugi 1000 eur manjšo plačo in 1000 eur manjšo penzijo kot delavec v kapitalističnem zahodu....

• DamDam / 14.04.2019. ob 09:46

Ker si bil prelen.....?

• follens / 13.04.2019. ob 10:24

Pa imamo tudi slovenske pilote, ki so službovali v Željavi, pa jih predstavite sedaj upokojenci !

• bor955 / 14.04.2019. ob 19:32

Koliko milijard smo dali za to armado ki je potem pobijala lasten narod !

• DamDam / 14.04.2019. ob 19:32

Dvomim, da ste vi kaj dosti prispevali.... YU vojska se je sicer preko prodaje orožja in plačanega usposabljanja tuje vojske v precejšnjem delu preživljala sama...

• Astrolog / 13.04.2019. ob 13:17

CUOTA in FOLLENS, ali je morda greh, če so tudi slovenski piloti službovali v vojaškem letalstvu nekoč skupne države? Željava (tako se je imenoval zaselek, kjer so zgradili vojaški objekt) še vedno obstaja, letališča ni več, tudi država je šla na kose, tako se vrti kolo zgodovine.

• cuota / 13.04.2019. ob 13:17

Vzemi v roke kakšno zgodovinsko knjigo....

CUOTA, mi ni potrebno, sem namreč zgodovino pisal kar sam. Ponosen sem na vse, kar sem v življenju počel, maja meseca se bomo srečali z nekdanjimi kolegi (pripadniki 28. generacije letalske vojaške akademije v Zadru). Upokojen, ljubiteljsko se ukvarjam z astrologijo (diplomiral pred leti), živim srečno in izpolnjeno življenje, kar za veliko večino komentatorjev tega portala ne velja, zato mnogi izlivajo žolč. Se pa vsak zase odloča, ali hoče biti zagrenjen, ali kaj drugega.

ASTROLOG,če si pisal zgodovino sam,si gotovo v tem obdobju živel in zagotovo veš,da brez pomoči Rusov,Američanov in Angležev,bi bila naša državica Nemška,Italijanska in še koga drugega.Pa še izjava g.Josipa Broza:če bi bilo med osvoboditvijo Jugoslavije toliko borcev,kot jih prejema (po končanju vojne) borčevske pokojnine,bi bila država osvobojena v 5 minutah,ne v 5 letih...upam,da si tudi to napisal v tvoji zgodovini...

Ja,slovencelni resnico težko prenašajo...

CUOTA, res ste pravi "domoljub", z žarom opranoglavca sovražite domovino, kjer so se rodili vaši starši, če ste dovolj stari, tudi vi (če seveda niste "Argentinec"). V nos vam gredo borčevske pokojnine, vprašajte se, koliko pripadnikov ima veteranska organizacija (za deset dnevni vnaprej dogovorjen cirkus), na seznamu ljudi z bonitetami so tudi takšni, ki so "vojno vihro" preživeli v tujini, veliko nas ob takšnih dejstvih niti ni hotelo vstopiti v veteransko organizacijo.

Še vprašanje za CUOTO. Zakaj težko prenašate resnico, tako ste namreč napisali.

ASTROLOG,če nisi bil v vojni(2 svetovna vojna,ne 1)in pišeš njeno zgodovino,si pa res velik bedak...

• DamDam / 13.04.2019. ob 13:17

ASTROLOG, se je škoda prerekati zz mlečezobim, verjetno plačanim provokatorjem CUOTO. Kaj si misliti o provokatorju, ki je večvreden proti bratom z Juga in ponižno pohleven do Gospodarja z zahoda....Ki sovraži komuniste po srcu in služi bivšim komunjaram, ki so "spregledali", ko je to koristilo njihovem žepu. Ki zanika Slovenske lepote in časti vse, kar je tujega....;Ki zanika partizanski boj in misli, da so partizani napadli Nemčijo ...Škoda vsakega trenutka za razne CUOTE....

DAMDAM, imate prav, ljudje, ki jih je veliko na jeziku (tipkovnici), se po navadi ne znajo obnašati, omenjeni je nekajkrat napisal, da sem bedak, če bi se hotel spustiti na njegov nivo, na Siolovem strežniku ni dovolj prostora za replike, naučil sem se, da je take enostavno potrebno ignorirati. Nisem se pisanju komentarjev pridružil zaradi brezplodnih debat z ljudmi, ki niti prispodob ne razumejo, temveč zaradi izmenjave mnenj z ljudmi, ki vidijo širšo sliko.

Bla,bla,bla...če nimata kaj izvirnega oz.novega za pisat,pejta pit,to kar znata...

• jugo1948 / 13.04.2019. ob 19:42

Bil sem eden tistih, ki smo čisto na začetku "naselili" Željavo ( preselili smo se iz Plesa). O tem sem veliko govoril, ko sta brata Virc šla snemat film o znanstveni fantastiki na objektu "505", ki ga pa žal ni bilo. Res je, kompleks aerodroma je bil fantastičen. Služil sem v 117. in to je bilo takrat zakon. Doživel sem Češko in podaljšanje roka za mesec dni. Pa tudi dva padca na Željavi, v katerih sta umrla pilota.

• cuota / 13.04.2019. ob 12:05

Ja,še danes se svobodno sprehajajo po naši zemljici....

• sanfrancisco / 13.04.2019. ob 12:05

Pojasni na koga misliš.

• DamDam / 13.04.2019. ob 12:05

SAN FRANCISCO, ne ve, koga je mislil... Mora vprašat in , ko dobi plonkec, bo odpisal...

• cuota / 13.04.2019. ob 12:05

DAM,mislil sem take...podobne tebi....

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.