SiolNET. Trendi Zdravje
  • Messenger
  • Messenger

"Ali bomo nehali jesti živali ali pa na Zemlji ne bo več nikogar, ki bi jih" #intervju

10

termometer

Američan dr. Will Tuttle je avtor mednarodne knjižne uspešnice Hrana za mir, v kateri razišče globoke družbene in duhovne posledice naših prehrambnih navad. Poimenovali so jo kot najpomembnejšo knjigo 21. stoletja in spada med najbolj prodajana dela na Amazonu. V Sloveniji je bil prvič ob predstavitvi knjige leta 2013, v oktobru pa je o veganstvu in dobrobitih takšnega načina življenja ponovno predaval na Zdravstveni fakulteti. V intervjuju smo ga povprašali tudi po njegovih najljubših obrokih in o tem, kakšna je razlika med veganstvom pred štirimi desetletji in danes.

Komentarji

87

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

• fizik10 / 04.11.2018. ob 11:44

Vegetarijanci ne jedo mesa, zato ne bi smeli biti takšni, kot očitajo nam(vsejedom)...očitajo nam agresivnost. Samo poglejmo, kako agresivni so glede vsiljevanja svojega prepričanja. Eden takšnih znakov je tudi uničena fasada mesnice Košaki v MB. Ob vsem opažam, da ima velik del vegetarijancev težave s prijetno in sproščeno komunikacijo, družabnostjo, zaprtostjo vase in psiho. Nikogar ne silim, naj je meso,..in naj me tudi drugi ne posiljujejo s tem, da naj ne jem mesa

• ricketts / 04.11.2018. ob 11:44

Moja hči je vegetarijanka in kot oseba zelo agresivna in nesramna do drugače mislečih.

• Mira / 04.11.2018. ob 11:44

Ricketts, imaš pa očitno res lep odnos s svojo hčerko!!!

• modrooki / 04.11.2018. ob 11:44

Bom povedal svojo izkušnjo z druge strani. Precej časa sem bil vegetarijanec (zdaj nisem več, oz. pač brez komentarja jem meso če ni drugega na izbiro). Najbolj naporo pri vsem je bilo, ker se ti vsak ki ima 5 minut časa (pa nobenega strokovnega znanja) vtakne vate in te prepričuje, kako boš umrl od take ali drugačne podhranjenosti, če ne boš jedel mesa. Kar naenkrat se vsi okrog tebe spremenijo v doktorje nutricionistike. Zdej jem meso, zato da me pustijo pri miru. Kdo je potem agresiven?

MIRA, čestitam Ricketsu, da si ne zatiska oči. Tu ne gre za odnos, ampak za resnico. Ti Mira pa v stilu :"moj otrok že ni takšen".

MODROOKI, če pa ješ meso le zato, da imaš mir, potem ne vem več...ne verjamem, da si toliko brez hrbtenice!! Tukaj tiči laž!

MIRA, tudi jaz imam z nemesojedimi ljudmi podobne izkušnje, kot Ricketts. Ne z vsemi, z večino pa.

FIZIK10, Ne vem ali je laž ali kaj drugega. Pomojem sem samo dovolj star, da se mi ne zdi smiselno izpostavljati v situacijah, kjer nič ne dosežeš. Ne morem spremeniti tega, da v 90% gostiln, kamor hodimo med službo na malico ne bi stregli izključno mesa in krompirja, golaža, polpetov in goveje juhe. Pomojem si je smiselno raje v življenju izbirati tiste bitke, kjer lahko kaj spremeniš, vmes pa ne po nepotrebnem trošiti svoje energije.

MODROOKI, to je le izgovor. V vsaki gostilni dobiš npr zelenjavo na žaru, krompir, riž, solate po želji itd. Ampak pečeni mesek prijetno diši, ko je človek lačen in tako je prav...Rastlinska hrana in še malo mesa poleg...poudarjam "malo"

...a veš, na daleč se izpostavlja par ekstremistov, ki npr. uničijo mesarjevo fasado. V realnosti je pa pogosto tako, da izpade, kot da bi bili mesojedci ful prikrajšani, če bi povprečna gostilna imela poleg 3 mesnih menijev za malico zraven še enega, ki bi bil pretežno zelenjaven. In tako da če potem naročiš tisti zelenjavni meni, te precej pogosto potem ljudje šlatajo za čelo in jih začne kao ful skrbeti za tvoje zdravje.

...tiste zmrznjene zelenjave iz vrečke, pogrete v mikrovalovni pečici in prelite z drobtinami in maslom se človek hitro naveliča. Lahko se strinjam s tabo, da je kakša jota, pasulj, enolončnica boljša izbira. Te jedi bi bile lahko dobre tudi brez mesa. Ampak če ni izbire, sem se jaz zase odločil, da je jota (tudi če je z mesom), še vseeno boljša kot tista pogreta karfijola.

Modrooki, čeprav sem vsejed, se jote ali pasulja sploh ne branim in v njem ni nujno, da je tudi meso. ...velikih količin ne potrebujem, ampak malo in niti ni nujno, da vsak dan

Fizik10, sej potem se mogoče niti ne prehranjujeva zelo bistveno drugače. In če boš pogledal moje komentarje, boš videl, da jaz nikjer nikomur ne sugeriram kaj naj je in česa ne. Samo malo si dovolim biti siten, kadar se kar na pamet govori tipične slovenske narodnozabavne nutricionistične floskule o tem, da človek brez mesa ne more preživeti in kako bodo vsi vegeterijanci zboleli ipd. Sicer pa hvala za debato.

• urossagadin / 04.11.2018. ob 11:44

Tudi Adolf je bil vegeterjanec. Celo takšen, da kdaj pa kdaj tudi drugim za mizo ni dovolil jesti mesa

• mimi129 / 04.11.2018. ob 11:44

FIZIK10 in MODROOKI, sem pretežno vegetarijanka. Torej, zelo podobno temu kot je opisal Modrooki. Meso jem v gostilnah (doma ribe), v glavnem takrat, ko nimam izbire in kadar mi preveč težijo. Težijo mi pa v Sloveniji kar pogosto-sodelavci, prijatelji, žlahta(da bom presuha, slabokrvna,...) , zato na raznih druženjih pač jem meso. Opažam pa, da mi težijo z mesom in slabokrvnostjo večinoma debeli ljudje in taki ki so precej na bolniški.

• modrooki / 04.11.2018. ob 15:05

Bom poskusil malo obrniti debate o tem kaj je zdravju škodljivo (ket večinoma bolj mesojedci izpostavljate kako je ne-prehranjevanje z mesom lahko škodljivo). Evo: v dveh neodvisnih precej velikih študijah (478.000 in 178.000 ljudi) se je pokazalo, da mesna prehrana za 30% poveča verjetnost raka na črevesju. A smo res tako zelo narejeni za mesno hrano, če nam ta povzroča raka?

Samo za referenco: redno kajenje poveča verjetnost za raka na pljučih za do 24% (moški) oz. 16% (ženska populacija). Več ali manj se dandanes vsi strinjamo da je kajenje škodljivo.

• fizik10 / 04.11.2018. ob 15:05

MODROOKI, se mi zdi, da poznaš le eno bolezen. Več jih obstaja, zato je skoraj vseeno, katera bolezen nas bo pokopala. Meso namreč nekatere bolezni pospešuje, druge preprečuje in če ne ješ mesa, imaš večjo verjetnost, da te bo pokopalo nekaj drugega. Pa prosim loči med zmernim uživanjem mesa in nažiranjem!!

Poznam sicer več bolezni, ki so korelirane s prehranjevanjem z mesom, ampak rak na črevesju je najbolj dokazan oz. statistično signifikanten (pa tudi ne preveč redek). Sicer pa ja, ločim med zmernim uživanjem mesa (in to podpiram). Problem ljudi kot vsejedcev je, da imamo daljše črevo kot mesojedci in potem ko jemo meso, se to predolgo zadrži v črevesju preden pride skozi. Posledično mesov črevesju postane toksično in odlaga toksine na črevesje, zato rak.

... To s toksini v črevesju je celo izmerjeno. Zraven je problem še, da meso termično obdelamo in ga s tem že deloma razgradimo, kar problem neustrezne dolžine črevesja še poveča. Res je, da imamo črevesje vsejedcev, ni pa ziher, če se je to črevesje genetsko že prilagodilo na takšno skuhano hrano. Verjetno bi bilo za nas idealno če bi jedli skuhano zelenjavo (zelenjava se prebavlja počasi) in surovo meso. Skratka idealna hrana je pršut, suši, carpaccio in zelenjava, he, he :-)

Btw, pri primerjavi s kajenjem sem ustrelil kozla. Kajenje verjetnosti za rak na pljučih ne povečuje za 24% ampak za 24 krat. Mea culpa.

• mimi129 / 04.11.2018. ob 15:05

MODROOKI, kajenje raka na pljučih ne pospešuje, ampak ga povzroča, kar je znanstveno že kar dolgo dokazano. V Sloveniji se poje največ mesa na SV (zraven se res tudi največ popije ) in ta konec ima občutno več dibatesa, koronranih obolenj, skratka sodobnih bolezni, kot zahodni del Slovenije in tudi nižjo življenjsko dobo, na žalost. Prehranjevalne navade pa zelo dobro kolerirajo z zdravim oz nezdravim življenjskim stilom.

• ibego11 / 04.11.2018. ob 13:43

Ja se vidi na sliki kako konstrukcijo ima,ko se ukvarja z veganstvom,počasi ga bo bog vzel k sebi in angelčki mu bodo peli tisto pooočivaj v miru.

• modrooki / 04.11.2018. ob 13:43

Temu kar ti pišeš se strokovno reče razmišljanje z zmotno logiko (angl. Logical fallacy), konkretneje Ad hominem: "Ad hominem ali argument proti človeku je argument, ki poskuša spodbiti trditve ali sklepe z napadom na osebo, namesto na argument sam. Verniki npr. pogosto uporabijo to zmotno logiko pri spodbijanju argumentov skeptikov s trditvijo, da so skeptiki polni predsodkov."

• mimi129 / 04.11.2018. ob 13:43

IBEGO11, a misliš, da zato ker je suh, ga bo pobralo. Ne poznam nobenega debelega 90 in večletnika. Ga morda ti ? Stoletniki so zadnje čase zelo popularni . Ali poznaš kakega debelega ?

• fizik10 / 04.11.2018. ob 13:43

MIMI129, ne MIMI. So pa zelo podobni temu starcu.

• fizik10 / 04.11.2018. ob 13:43

MODROOKI , koga pa zanima, kako se temu reče s tujko??? Sem ti navedel argument: Zdravniki uradne medicine NE zagovarjajo veganstva, kot zdrav način življenja!!! Ne pri nas in ne drugod po svetu!! Pa ne ti o predsodkih, ker imajo prav vegani predsodke do mesa. Vsejedi teh predsodkov ne poznamo...ne do mesa in ne do rastlinske hrane...jemo vse!

• miško1 / 04.11.2018. ob 10:34

Če nas ne posiljujejo pedri in lezbijke, nas pa vegetarjanci in vegani. Držite se zase in ne poneumljejte ljudi, vsak naj je, kar mu paše in živi kakor hoče. Narava je pa tista, ki bo naredila tasvoje, tko kot je že nardila.

• Skank / 04.11.2018. ob 10:34

Take fašiste kot si ti pa kr na gmajno fuknt!

• fizik10 / 04.11.2018. ob 10:34

SKANK, in ti si miroljuben vegi?

• ricketts / 04.11.2018. ob 12:46

Ne vsiljujte svojega mnenja in navade. Pustite ljudi, da živijo po svoje kot jim paše.

• križar / 04.11.2018. ob 10:48

Tile travožeri so pa res ena nasilna sorta,naj se pasejo po travnikih in mulijo travo,če jim paše.Mene naj pa pustijo in ostale,da jemo,kar nam paše.Ne rabim nikogar,da mi soli pamet in me posiljuje s svojimi zablodami??

• Skank / 04.11.2018. ob 10:48

Trupložer?

• DamDam / 04.11.2018. ob 22:10

Ne vem, zakaj veganom taka volje in veselje posiljevati vse ostale, kaj naj jedo, se zgražati nad mesojedci, vsiljevati svoje poglede na prehrano, tistim, ki se ne strinjajo pa nabijati občutek krivde. Dragi moji vegani, zaradi mene vsakodnevno lahko jeste lubje, travo, bodice rož pa še plevel in malo morskih alg za sladico. ;eme pa pustite na miru, da si pojem svoj košček mesa, če mi prija in ga posplahnem s kozarcem dobrega, domačega mleka. Kravjega, ja...

• Primmy / 04.11.2018. ob 21:56

Rad bi izpostavil en drugačen vidik te zgodbe, imam občutek da prehranjevanje in s tem povezan način življenja, lahko postane vodilo življenja ( vegetarijanstvo, veganstvo, bodybuilding ,...). Problem vidim v tem,da človek postane suženj hrane in se s tem konstantno obremenjuje, konstantno razmišlja kaj lahko je in kaj ne.

• sounder / 04.11.2018. ob 11:05

Če pomislim, je še dobro, da ne uživajo mesa, ker so že tako čisto preveč vsiljivi. Ravno danes sem prebral, da imajo francoski mesarji velike probleme z aktivisti!

• nataradž / 04.11.2018. ob 11:57

@miško. (nomen ist omen) Saj vas ne bomo dolgo, vaš prah pa vrgli v najbližjo reko. Rečeno storjeno.

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.