SiolNET. Trendi Zdravje
  • Messenger
  • Messenger

"Ali bomo nehali jesti živali ali pa na Zemlji ne bo več nikogar, ki bi jih" #intervju

10

termometer

Američan dr. Will Tuttle je avtor mednarodne knjižne uspešnice Hrana za mir, v kateri razišče globoke družbene in duhovne posledice naših prehrambnih navad. Poimenovali so jo kot najpomembnejšo knjigo 21. stoletja in spada med najbolj prodajana dela na Amazonu. V Sloveniji je bil prvič ob predstavitvi knjige leta 2013, v oktobru pa je o veganstvu in dobrobitih takšnega načina življenja ponovno predaval na Zdravstveni fakulteti. V intervjuju smo ga povprašali tudi po njegovih najljubših obrokih in o tem, kakšna je razlika med veganstvom pred štirimi desetletji in danes.

Komentarji

87

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

• kernest / 04.11.2018. ob 10:25

Veganstvo je lahko izbira, nuja ali zabloda odvisno od tega v koliko kosmati ali pernati koži se rodimo ... Usodna za vse druge vrste živih bitij je predvsem exspanzija homo sapiensa

• ricketts / 04.11.2018. ob 10:25

Veganstvo ni zdrav način življenja!

• Mira / 04.11.2018. ob 10:25

Ricketts, zakaj? Utemelji! Človeštvo ni nikoli pojedlo toliko mesa, kot ga poje nekaj zadnjih desetletij. In nikoli n bilo toliko bolnih ljudi zaradi načina prehranjevanja.

• ricketts / 04.11.2018. ob 10:25

Z veganskim načinom življenja človek ne zaužije vseh hranilnih snovi za zdravo življenje.

• modrooki / 04.11.2018. ob 10:25

Ricketts, katerih natančno? A lahko navedeš kakšno tako hranilno snov, ki je nujna, pa se jo pridobiva izključno iz živali?

• fizik10 / 04.11.2018. ob 10:25

MIRA, se strinjam, ampak nihče ne trdi, da se moramo z mesom nažirati, ampak ravno nasprotno: Med drugim tudi malo mesa!!

• mimi129 / 04.11.2018. ob 10:25

MIRA, se absolutno strinjam. Dokaz je diabetes, ki je deželah, kjer se poje veliko mesa, v enormnem porastu. Dežele kot je na primer Vietnam, ga skoraj ne poznajo.

• pipko22 / 04.11.2018. ob 11:26

Ne vem kaj hoče povedati , moja teta je vedno jedla vse kar je bilo, vendar raje manj kot preveč in ima 95 let. Zmernost v prehrani in dovolj miganja ( dela ) je recept za zdravo in dolgo življenje. Pa še živci, da pustiš druge ljudi na miru in jim pustiš verovati ali jesti , kar si pač sami zahočejo.

• Mira / 04.11.2018. ob 11:26

Če ima tvoja teta 95 let, je v svojem življenju živela zelo skromno. Preživela je obdobje prve in druge svetovne vojne, ko res ni bilo veliko pestre hrane, mesa pa sploh ne. In še veliko je takih zgodba, saj ljudje niso imeli na voljo mesa. Jedli so krompir, repo, zelje in fižol in ravno oni so doživeli tako visoko0m starost.

• okdal2 / 04.11.2018. ob 11:26

Glejte nase in ne na razne tete,strice,dedije itn..Razmišljati z lastno glavo ter spoznavati svoje telo,ki se spreminja,je res najtežje delo posameznika !

• Oregon / 04.11.2018. ob 10:53

POL MANJ MESA KOT GA ZDAJ JEMO BI BILO PO MOJE NAJBOLJŠE.

• Gr8_1 / 04.11.2018. ob 16:04

Zato pa zgleda kot zombi...bi ga dal dnevno premetati 20 ton robe...me zanima koliko časa bi še jedel travico.

• Cene / 04.11.2018. ob 17:55

Le zakaj vsi ti vegiji zgledajo tako shirano in nezdravo?

• fizik10 / 04.11.2018. ob 11:27

Nadaljevanje: S tem se vegetarijanci ne strinjajo in okolici dobesedno vsiljujejo svoj način prehranjevanja, čeprav zdravstvena stroka govori drugače in postreže tudi z argumenti in dokazi. Poznam in poznal sem ljudi, ki že vsaj 30 let niso zaužili mesa, ampak niso doživeli neke zavidljive starosti. Človek je torej vsejed, ne le rastlinojed in ne le mesojed. Če je vsejed pa ne pomeni, da se mora z mesom nažirati, ampak ga uživati v zmernih količinah. ...se pa strinjam, da ga sedaj pojemo preveč.

• Skank / 04.11.2018. ob 11:27

Človek ni vsejed, je priložnostni jedec, torej v glavnem zelenjava, sadje in semena, po potrebi je v praveku jedel meso, ker pač takrat tudi ni poznal toliko vrst druge hrane. Kaj govori zdravstvena stroka, katera? Slovenska še kar zagovarja medicinske lobije, ki so povezani s slovenskim gospodarstvom - živinorejo predvsem. Splošna stroka pa pravi, da uživanje živalskih izdelkov povzroča raka, diabetes, obolenja ožilja itd...pa bodi pameten.

• Skank / 04.11.2018. ob 11:27

Zakaj bi človeku sploh koristilo npr mleko, polno živalskih hormonov? Zakaj so dobra jajca, polna holesterola, ki so konec koncu le produkt menstruacije? Veganstvo se širi in če pomotoma napišeš vegetarijanstvo se vidi, da o temi ne veš prav dosti.

• fizik10 / 04.11.2018. ob 11:27

SKANK, očitno nisi poznavalec biologije! Človek je vsejed!!! Ja..zdravstvena stroka po vsem svetu govori v prid uravnovešeni hrani, ki vsebuje tudi meso. ...in obenem opozarja na nevarnost pretirane uporabe mesa. Tudi ni zdravo vsakodnevno uživanje gliv, gobic in ni zdravo prekomerno uživanje določenih rastlin, ki so v zmernih količinah sicer zdrave za telo. Enako velja za meso!!

• marchy23 / 04.11.2018. ob 12:24

Gospod naj kar je svojo travico, kmalu ne bo mogel nesti žlice v usta, saj se po slikah vidi, da je že sedaj brez moči. Res, tak način prehranjevanja je zelo zdrav. Dokazano je, da je najbolje jesti raznoliko hrano v zmernih količinah pika.

• fizik10 / 04.11.2018. ob 11:26

Se s trditvami tega gospoda le delno strinjam. Najprej: Dejstvo je, da je pes mesojed, krava rastlinojeda, človek pa vsejed!!! Če pes ne je tudi mesne hrane, bo prej ali slej zbolel,...če bi kravi dajali meso, bi poginila. Človek pa je vsejed, zato MORA jesti eno in drugo, če želi da bo njegovo telo dobilo vse, kar zares potrebuje. Ne bom našteval mnogih zdravstvenih težav, ki jih povzroča vzdržnost od mesa, ker so le-te znane in se začnejo s slabokrvnostjo, šibko mišično strukturo itd.

• modrooki / 04.11.2018. ob 11:26

Tvojo hipotezo da človek "MORA jesti eno in drugo" ovržejo številne študije na velikih populacijah, ki pokažejo, da so vegetarijanci ekvivalentno zdravi in v povprečju doživijo enako starost kot mesojedci. Prosim naslednjič namesto "Ne bom našteval" navedi kakšno statistično vzdržno referenco (to da ti poznaš 4 protiprimere žal ne šteje). The burden of proof is on you - glede na to da širiš novice, ki niso v skladu s splošno znanimi 'no effect on overall mortality'.

...ne zagovarjam vegetarijancev, samo moti me da širiš neresnice. Vsak ima pravico do svojih mnenj, ni pa prav da se manipulira z dejstvi. Vegetarijanci statistično niso nič manj zdravi kot mesojedci. Jaz osebno (subjektivno) se sicer o tem da smo ljudje vsejedci bolj sprašujem, če ni mogoče v modernem času največji problem ta, da pojemo manj balastnih snovi, kot jih črevesje potrebuje za normalno delovanje (ampak to je povsem ortogonalno na mesojedstvo).

• ricketts / 04.11.2018. ob 11:26

Modrooki, to kar si napisal je enostavno LAŽ.

RICKETS, a lahko poveš kaj natančno je laž. Dej za referenco prebeiri sekcijo "Health effects" na Wikipedijini strani "Vegeterianism", pa ovrži navedene znanstvene članke, s katerimi oni utemeljujejo svojo trditev o vplivu vegeterijanstva na zdravje. Če najdeš dovolj dobre argumente, da njihove navedbe ne držijo, je najbolje da se kar tam vključiš v debato. S pametnimi argumenti in lahko dosežeš, da se popravijo napake na Wikipediji, kar bi bilo dobro za vse.

MODROOKI, obstajajo razni "znanstveni" članki, ki potrjujejo mojo trditev...in obstajajo razni "znanstveni" članki, ki nakazujejo, da je vegetarijanstvo bolj zdravo od "vsejedosti". Seveda se ve, kdo je napisal en in kdo drugi "znanstveni" članek.

MODROOKI, vzemiva le težavo slabokrvnosti...te težave rastlinojede živali nimajo, ima pa jo človek, če ne uživa mesa ali katerega od prehrambenih dodatkov...ali pa določenih rastlin v enormnih količinah. Že to nakazuje, da s prehrano nekaj ni ok, oz. da so nekatere živali "narejene" le za rastlinsko hrano, druge pa ne. Da ne bo nesporazuma: Mesa pojemo preveč, ampak popolnoma brez njega spet ni ok.

Kot sem že napisal: v povprečju so vegetarijanci enako zdravi. Ja, lahko ti cherry-pickaš to da imajo vegetarijanci pogosteje težave s slabokrvrnostjo, kar je res, in lahko jaz chery-pickam da imajo vegetarijanci statistično manj primerov žilnih bolezni, diabetesa, raka na črevesju itd. Ampak v povprečju so pa približno enako zdravi in dosežejo enako starost.

• name / 04.11.2018. ob 11:26

torej bi po tvoji teoriji vegani umirali prej ali vsaj hudo zbolevali...kako da sama teh primerov(ce se seveda prehranjujejo tudi z veliko nenasicenimi mascobami ) ne poznam

NAME, glede tega ali ti to veš ali ne, me niti ne zanima in to ni moja težava. Napisal sem, da poznam že nekaj takih primerov, kar pa še vedno ne pomeni, da je vedno tako. Tako imajo/imamo vsejedi pogosteje ene vrste bolezni,... rastlinojedi, pa pogosteje druge vrste bolezni. Z gotovostjo trdim tudi, da imajo v povprečju najmanj zdravstvenih težav vsejedi z manjšim vnosom mesa.

• mimi129 / 04.11.2018. ob 11:26

Meso ni nujno za življenje. Ima samo to prednost, da se železo iz mesa hitro absorbira v prebavnem sistemu v primerjavi rastlinsko hrano. Če bi bilo nujno za življenje, bi kar nekaj narodov izumrlo.

MIMI129, ni nujno, je pa priporočljivo. Ne zagovarjam velikih količin, ampak manjše količine. Ocenjujem, da ga povprečni Slovenec poje 50 do 70% preveč, kar pa ne pomeni, da ga je zdravo kar brisati z jedilnika. Kdor ne je mesa, ne more reči, da živi zdravo, kakor tudi tega ne more reči tisti, ki se vsakodnevno nažira mesa. Veliko ljudi prakticira omenjeni dve skrajnosti.

MIMI129, res tudi železo...med drugim! Pozabila si na beljakovine, ki so prav živalskega izvora človeškemu prebavnemu traktu najbolj dostopne. Vsebujejo jih v lepih% tudi stročnice, ampak se zelo slabo izkoristijo. Seveda pa meso ne vsebuje balastnih snovi, ki so potrebne za primerno prebavo in pomoč pri odvajanju vseh nesprejemljivih snovi za telo. Zato pa trdim, da je človek po naravi vsejed. Ne verjamem, da je v le nekaj desetletjih človek kar mutiral v rastlinojeda;)

• ricketts / 04.11.2018. ob 12:48

Pustite ljudi, da živijo po svoje in ne vsiljujte svojega mnenja in načina življenja.

• Mira / 04.11.2018. ob 12:48

Kdo vam kaj vsiljuje? Navaja svoje mnenje, vi pa živite in se prehranjujte, kakor vam paše. Nihče vam ne brani, samo ne potem jamrat, ko vam začne zdravje nagajat.

• stane1 / 04.11.2018. ob 12:48

MIRA bil sem v restavraciji jedel zrezek z gobicami in prilogo - po obilnem kosilu sem pohvalil kako je bila hrana dobra predvsem pa meso sočno in ravnoprav pečeno k meni pristopi možakar in mi začel govoriti kako lahko jem crkovino da to ni zdravo itd. bil je videti besen zato sem mu rekel da on nima rad živali saj jim spodjeda hrano olala je bilo potem vroče če bi me pustil pri miru bi bilo vse ok in bi si prišparal nekaj živcev saj je bi na koncu z njimi

• fizik10 / 04.11.2018. ob 12:48

STANE1 , verjamem. Tudi sam opažam, da teorija o manj agresivnosti nemesojedih oseb ne drži, ampak ravno obratno, kar se kaže tudi iz komentarjev. Ne bom rekel, da vsi, ampak pretežno so nemesojedi ljudje bolj agresivni, živčni, asocialni, zaprti vase in s polno takšnih in drugačnih osebnih težav

• francelj / 04.11.2018. ob 14:51

Živali ubijamo za hrano, jemo jajca, ki so samo posledica menstruacije...Ra nesramni smo mi mesojedci. A vi vegani ste se pa vprašali, kdo vam daje pravico, da pojeste plod od rastline, ali kar celo rastlino, brez fa bi jo vprašali ? Zakaj zasadijo jablano, od katere pojedo prav vse sadeže ? A ona pa nima pravice do reprodukcije in mirnega življenja. Ko ne rodi več se jo enostavno odžaga. Kje so njene pravice ?

• stane1 / 04.11.2018. ob 14:51

vprašaj vegane kje so pravice komarjev in muh so tudi živa bitja in jih ubijajo pa jih ne jedo

• modrooki / 04.11.2018. ob 14:51

Francelj, če imaš to filozofsko dilemo, je eno dokaj dobro generično pravilo, da bi nekatere biološke vrste, če bi jim dali to pravico, verjetno raje izrazile svojo voljo in stekle stran, kot pa končale pod nožem. Živali tudi zelo jasno, naglas in nedvoumno izražajo, da ob klanju trpijo. Evo, to ti je nekakšna merska enota, zdej pa z njo meri še jablano in solato.

• modrooki / 04.11.2018. ob 14:51

...lahko pa pelješ 4 leta starega otroka na zakol krave in na obiranje jabolk, pa potem njega vprašaš glede te dileme. Tamali ti bo dokaj lepo povedal, ker mu intelekt ni toliko v napoto, kot je tebi.

• fizik10 / 04.11.2018. ob 14:51

MODROOKI, gotovo veš, da so znanstveniki zaznali nenavadne el. signale v rastlini, ki so jo začeli rezati z žago. Sklepajo, da "boli" tudi rastlino. Kaj boš pa sedaj???

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.