Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Ponedeljek,
12. 10. 2015,
21.45

Osveženo pred

7 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Dell delnice Matic Tomšič

Ponedeljek, 12. 10. 2015, 21.45

7 let, 12 mesecev

Zgodil se bo največji tehnološki prevzem vseh časov

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Ameriški proizvajalec osebnih računalnikov Dell bo za slabih 59 milijard evrov pod streho vzel računalniško multinacionalko EMC.

Velik posel, pravzaprav daleč najdražji prevzem tehnološkega podjetja v zgodovini, naj bi bil dokončno sklenjen med majem in oktobrom 2016, piše Business Insider. Dell naj bi za delnico konglomerata EMC, pomembnega podjetja na področju računalništva v oblaku odštel približno 24 ameriških dolarjev, kupil pa naj bi tudi posebne delnice podružnice EMC VMware, je razvidno iz izjave za javnost na spletni strani podjetja Dell. Skupna vrednost odkupa naj bi tako bila 33 dolarjev na delnico oziroma približno 67 milijard ameriških dolarjev (58,9 milijarde evrov).

Dell bo s prevzemom EMC okrepil predvsem prisotnost na področju računalništva v oblaku, korist pa bo imel tudi od združenja skladiščenja podatkov družbe EMC in svoje proizvodnje strežnikov, ki je druga na svetu. Podjetje bo po prevzemu po poročanju Business Insiderja še naprej vodil ustanovitelj Michael Dell.

Največji prevzemi tehnoloških podjetij do zdaj: - Družbeno omrežje Facebook je leta 2014 za 19 milijard ameriških dolarjev kupilo podjetje WhatsApp, ki uporabnikom ponuja storitev hitrega sporočanja na mobilnih platformah.

- Računalniški velikan Hewlett-Packard je leta 2002 za 18,6 milijarde dolarjev kupil velikega tekmeca Compaq, leta 2008 pa je za IT-podjetje EDS (Electronic Data Systems) odštel 13,6 milijarde dolarjev.

- Leta 2005 je razvijalec protivirusne opreme Symantec (Norton Antivirus) za 13,5 milijarde ameriških dolarjev kupil proizvajalca podporne programske opreme Veritas.

- Google je leta 2011 za 12,5 milijarde ameriških dolarjev kupil oddelek Motorole za razvoj mobilnih telefonov Motorola Mobility.

- Proizvajalec programske opreme Oracle je leta 2005 vsrkal konkurenčno podjetje PeopleSoft in za to odštel 10,3 milijarde dolarjev. Šlo je za kontroverzen prevzem, saj je brez dela takrat ostala polovica zaposlenih v PeopleSoftu oziroma kar šest tisoč ljudi.

Ne spreglejte