Kaj bo premier Miro Cerar pridobil z obiskom pri Microsoftu?

Slovenska vladna in gospodarska delegacija se bo zadnji dan turneje po ZDA mudila pri podjetju Microsoft. Premier Cerar se bo na štiri oči sestal tudi z direktorjem Microsofta Satyo Nadello.

1 / 3

Foto: Reuters , Gregor Jamnik , KPV

2 / 3

Foto: Reuters , Gregor Jamnik , KPV

3 / 3

Foto: Reuters , Gregor Jamnik , KPV

Premierja Cerarja in predstavnike slovenske vlade, gospodarstva in visokega šolstva bo na obisku pri računalniškem velikanu Microsoftu najprej pozdravila Toni Townes-Whitley, podpredsednica oddelka za poslovanje z javnim sektorjem. Slovenska delegacija si bo nato ogledala Microsoftovo predstavitev na temo boja s kiberkriminalom in nove Microsoftove naprave, Cerar pa se bo sestal z direktorjem Microsofta Satyo Nadello. Vlada Republike Slovenije in Microsoft bosta podpisala tudi dogovor o sodelovanju.

Novo vodstvo Microsofta ve, da je za uspešno poslovanje ključno sožitje v panogi Vrhunec današnjega obiska slovenske delegacije pri podjetju Microsoft bo vsekakor srečanje premierja Mira Cerarja s Satyo Nadello, direktorjem Microsofta in enim najvplivnejših mož v tehnološki industriji. Nadella je vajeti Microsofta prevzel februarja lani in takoj pokazal, da je iz drugačnega testa kot prejšnja prva moža podjetja Steve Ballmer in Bill Gates ter zelo dober direktor.

Za začetek je zakopal bojne sekire s sorodnimi podjetji v panogi, predvsem Googlom, Applom in Salesforceom, iz katerih sta Microsoftove goreče tekmece ustvarila Ballmer in Gates. Rezultat tega je sožitje v panogi, od katerega imajo več tako podjetja kot uporabniki.

Še en dosežek Nadelle je to, da je razvoj z izdelkov preusmeril na storitve (Windows 10, Office 365, forsiranje računalništva v oblaku), s čimer je o trajnosti Microsoftovega poslovanja prepričal vlagatelje. Cena delnic Microsofta je bila v torek namreč najvišja v zadnjem letu in kar za 60 odstotkov višja od takrat, ko je Nadella prevzel vodenje podjetja, in le 10 odstotkov nižja od rekordne cene iz decembra 1999.

Nadella lahko Cerarju svetuje, kako preprečiti beg (slovenskih) možganov v tujino Če v pogovoru med Cerarjem in Nadello beseda nanese na preseljevanje izobraženih državljanov v tujino, bo direktor Microsofta predsedniku slovenske vlade vsekakor znal vsaj malo svetovati, kaj storiti za vzpostavitev bolj stimulativnega gospodarstva. Satya Nadella se je rodil v Indiji, kjer je tudi dosegel prvo stopnjo visokošolske izobrazbe, a študij in kariero zaradi pomanjkanja priložnosti v domovini kot mnogi sposobni Indijci pozneje nadaljeval v ZDA. Iz Slovenije se je po podatkih ministrstva za notranje zadeve od leta 2008 sicer izselilo že več kot 35 tisoč državljanov, številni med njimi so visoko izobraženi.

Lahko sodelovanje z Microsoftom izboljša učinkovitost slovenske javne uprave? Microsoft je eden najpomembnejših svetovnih akterjev na področju storitev računalništva v oblaku. Njegovo platformo Microsoft Azure uporabljata skoraj dve tretjini najuspešnejših ameriških podjetij (Fortune 500) in številni oddelki vlade ZDA.

Z izkušnjami na področju računalništva v oblaku bi Microsoft slovenski vladi lahko pomagal pri izboljšanju učinkovitosti državnega računalniškega oblaka. Ta je namenjen hitrejšemu in učinkovitejšemu povezovanju med vladnimi službami in javnimi agencijami, nižanju stroškov obratovanja javne uprave, preprostejšemu dostopu do podatkov javnega značaja in stimuliranju razvoja informacijske družbe.

Zakaj je dobro, da se bo Cerar srečal z Nadello, ne pa tudi z Billom Gatesom

Ob objavi vesti, da KPV organizira delovni obisk v ZDA, med drugim tudi pri Microsoftu, smo na drugih slovenskih spletnih portalih v komentarjih bralcev zasledili razočaranje nad dejstvom, da se bo premier dr. Miro Cerar sestal "samo" z direktorjem podjetja Satyo Nadello in ne tudi ustanoviteljem Billom Gatesom. Za informativni učinek obiska slovenske delegacije pri Microsoftu je to boljši scenarij, kot pa če bi pozornost premierja in druščine preusmerjala prisotnost najbogatejšega človeka na svetu. Bill Gates se je iz Microsofta namreč umaknil leta 2008, danes v podjetju deluje le še kot občasni direktorjev svetovalec. V Microsoftove aktualne projekte Gates ni vpet tako kot Nadella, obenem pa ne deluje kot stric iz ozadja.

Sodelovanje pri državnem računalniškem oblaku Cerarju že obljubil EMC, spodbujanju inovativnosti v Sloveniji pa se bo priključil IBM

Slovenska vladna in gospodarska delegacija je včeraj obiskala sedež podjetja EMC v Bostonu. EMC, eden vodilnih svetovnih ponudnikov storitev računalništva v oblaku, je Miru Cerarju obljubil sodelovanje pri projektu državni računalniški oblak (DRO). V sredo se je slovenska delegacija mudila pri še enem računalniškem velikanu, podjetju IBM. Njegovi predstavniki so se s slovensko vlado dogovorili za dolgoročno sodelovanje. IBM bo poskrbel za vključevanje inovacij v učne programe nekaterih slovenskih fakultet, v okviru Akademske pobude študentom nudil pridobitev veščin, ki jih bodo lahko takoj uporabili na trgu, in slovenskim zagonskim podjetjem (start-upom) ponujal brezplačno poslovno mentorstvo.

Sorodne vsebine

Komentarji

Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

Popularno

Vroči članki

Najbolj brano