Četrtek, 10. 12. 2015, 12.37
9 let, 2 meseca
Toyota avensis: po šestih letih šele dobro zaživela

Ste prepričani, da to ni nova generacija?
Medtem ko sta prvi dve generaciji zvesto sledili ustaljenim smernicam ter svoje odslužili po šestih učinkovitih letih službovanja, imajo Japonci s tretjo drugačne načrte. Predstavljena je bila leta 2009, prvič obnovljena leta 2012 in po šestih letih nadaljuje odločnejša kot kadarkoli prej.
Toyota verjame v moč korenite posodobitve. Po besedah inženirjev in oblikovalcev je bila tokratna ena od najobsežnejših v zgodovini znamke. In iskreno, če bi sklepali le po videzu, bi vozilu, ki tekmuje v D-segmentu, zlahka pripisali pravico do uporabe oznake četrta generacija.
Ni razredna atrakcija, je pa privlačnejša
Kot pri svojih drugih sodobnih modelih so snovalci sledili oblikovnima konceptoma, ki ju imenujejo "under priority" in "keen look". Kaj natančno to pomeni, priznam, ne znam razložiti, a vsekakor velja, da je avensisu osvežitev videza dobro dela.
Popolna sprememba sprednjega dela novinca ni spremenila v razredno atrakcijo, je pa razmeroma puste in, resnici na ljubo, vse prej kot nepozabne poteze zamenjal bistveno drznejši pristop z več zašiljenimi konci in, tako se zdi, tudi veliko več značajske moči. Celo zadek, ki ob prenovah, razen malenkosti, praviloma ostaja nespremenjen, je oblikovan drugače.
Na novo so oblikovani žarometi, enako velja za zadnje luči. Prej o uveljavljeni LED-tehniki ni bilo ne duha ne sluha, tokrat pomaga spredaj in zadaj. Sprednji odbijač je agresivnejši, zadnji, tudi zaradi luči, sodobnejši. Spremembe videza naj bi blago vplivale tudi na aerodinamiko – zrak mimo koles in pod vozilom kroži bolje.
Spremembe v kabini? Kot noč in dan.
Podoben zanos so pokazali tudi snovalci kabine. Armaturna plošča, ki je prej veljala za sinonim zadržanosti, je s posodobitvijo popolnoma spremenila svoj videz. Njena večja reliefna razgibanost pomaga pri krepitvi privlačnosti, kakovostnejši, mehkejši materiali pri graditvi ugleda, preureditev sredinske konzole pa pri uporabnosti.
Nov je volan, nova je instrumentna plošča, nova je prestavna ročica, kupec se lahko odloči tudi za dvotonski pristop (v testnem vozilu so sivi barvi delali družbo oker dodatki), zaradi dodatnih prilagoditev naslonjal in sedalnih delov so udobnejši celo sedeži.
Pod kratico TTS zdaj ponuja najnujnejše aktivno-varnostne sisteme
Od prenove bodo vsi avensisi oboroženi z vsaj enim aktivno-varnostnim varnostnim pomočnikom. Kupci izhodiščne opreme terra (gre predvsem za flotne nakupe) bodo že opremljeni s sistemom samodejnega zaviranja v sili, ki se odzove pri hitrostih med 10 in 80 kilometrov na uro.
Izvedbe z višjimi stopnjami opreme (luna, style in sol) bodo serijsko razpolagale s sistemom samodejnega prilagajanja dolgega snopa žarometov, opozorilnikom pred nenamerno menjavo voznega pasu, sistemom opozarjanja pred vozili v mrtvem kotu in prepoznavanjem prometnih znakov – informacije o najvišji dovoljeni hitrosti bodo postrežene na barvnem zaslonu med merilnikoma hitrosti in vrtljajev.
Najzahtevnejši kupci bodo najbrž pogrešali prednosti aktivnega tempomata, ki v avensisu ne bo na voljo.
Dva nova (BMW-jeva) dizla
Skladno s celovito temeljitim pristopom je Toyota uredila tudi reorganizacijo pod motornim pokrovom. Sodelovanje z BMW-jem je avensisa obogatilo z dvema novima dizelskima motorjema bavarskega izvora – pametna poteza glede na dejstvo, da se za dizelsko alternativo odloči 85 odstotkov kupcev segmenta D.
Omeniti je treba, da dizelska motorja ne bosta na voljo s samodejnim menjalnikom. Izbira je tako omejena na ročnega s šestimi stopnjami.
Šibkejši od obeh novih motorjev ima 1,6-litrsko prostornino in ponuja 82 kilovatov največje moči z 270 njutonmetri navora med 1.750 in 2.250 vrtljaji. Njegovi prednosti sta v teoriji zelo očitni – porabil naj bi 4,2 litra na sto kilometrov in v zrak izpustil 108 gramov ogljikovega dioksida na kilometer.
Zmogljivejši dizel je tišji in ne "popije" bistveno več ...
Zmogljivejši od obeh je dvolitrski pogonski agregat (nadomešča Toyotinega 2,2-litrskega) s 143 "konji", 119-gramskim izpustom CO2 na prevoženi kilometer in 320 njutonmetri največjega navora v enako širokem razponu delovanja. Motor v praksi najbrž ne bo zahteval več goriva – na prvi vožnji je bila poraba 5,6-litrska. V primerjavi s šibkejšim dizlom se je izkazal predvsem s tišjim delovanjem in, jasno, zmogljivostmi.
Motorno paleto dopolnjujejo trije bencinski predstavniki z 1,6-, 1,8- in dvolitrsko prostornino. V sklopu prve vožnje smo preizkusili srednjo različico, združeno s samodejnim CVT-menjalnikom.
Menjalnik, ki naj bi bil po Toyotinih besedah optimiziran in učinkovitejši kot pred prenovo, je pisan na kožo predvsem (večinoma) umirjenim voznikom.
V primerjavi s samodejnimi izdelki drugačnih zasnov (klasičnimi ali dvosklopčnimi) zaostaja predvsem na področju odzivnosti.
Boljši na cesti
Najprej dejstvo: avensis ostaja, kar je zmeraj bil – avtomobil, podrejen udobju. Ena od njegovih najboljših lastnosti ostaja izrazita, učinkovitost blaženja spremlja tudi dobra zvočna zatesnjenost kabine. Kljub temu zna po novem tudi pogumneje skozi zavoje.