Ciril Komotar

Petek,
11. 12. 2015,
7.06

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 12. 2015, 7.06

9 let, 3 mesece

Renault clio RS EDC

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Z novim motorjem, samodejnim menjalnikom in petimi vrati bo clio RS četrte generacije odgnal nekaj zanesenjakov, a na prvi vožnji vseeno ni razočaral. Nasprotno, vrnil se je v vrhunski formi!

Razred: B - spodnji Sorodna vozila: twingo RS, megane RS Družina modelov: clio Predhodniki RS-a: 1993 - 1998 (williams), 1998 - 2006 , 2006 - 2012 Letna prodaja: / Proizvodnja: Dieppe (Francija) Začetek prodaje: april 2013 Cene: še niso znane

Poudarki: - turbobencinski motor - dvosklopčni samodejni menjalnik - povečano udobje - RS monitor 2. gen - pet vrat

Revolucija!

Če so spremembe najhitrejših cliov skozi prve tri generacije nastajale postopoma, evolucijsko in se RS-i, še posebej tisti druge in tretje generacije, med seboj po tehnični plati sploh niso bistveno razlikovali, velja, da četrta izvedba najboljšega "hot hatcha" v segmentu k stvari pristopa na bolj radikalen način.

Bistvene novosti so tri. Dvolitrski atmosferski štirivaljnik je zamenjal 1,6-litrski prisilno polnjeni motor, ročni menjalnik je zamenjal samodejni, dvosklopčni, na trivratno izvedenko pa lahko kar pozabite. A pojdimo po vrsti.

Turbo prinaša poskočnost, a jemlje značaju ...

Odločitev za prostorninsko manjši, prisilno polnjeni motor je logična posledica vse pogostejšega downsizinga, prednosti takšne odločitve pa so očitne. Prejšnjemu RS-u smo očitali pomanjkanje poskočnosti, v ravni črti (nikakor pa v zavojih) so ga tekmeci prehitevali po levi in po desni. Turbinski polnilnik to težavo večinoma odpravlja, vsaj na papirju pa zagotavlja tudi nižjo porabo in čistejši izpuh.

A brez pomanjkljivosti ne gre. Sodobni bencinski turbomotorji tako imenovane turboluknje resda praktično ne poznajo, a še vedno drži, da niso tako hipno odzivni kot atmosferski. Nekoliko se je spremenil tudi zvok. Bogato barvo glasu sta zamenjala pihanje in rohnenje, značilna za megana RS in njegove prav tako s turbopuhali opremljene tekmece. Povedano po domače, clio RS je izgubil nekaj značaja in edinstvenosti.

Do dobrega zvoka tako kot toyota GT86 in še nekateri

Omeniti velja tudi, da je Renault zaradi vse strožjih zakonov, povezanih z glasnostjo izpuhov, posegel po trendovski rešitvi – cevi, ki povezuje motor in kabino. S tem je zagotovljena pristnejša vozniška izkušnja, zvočno onesnaževanje okolice pa je manjše. Enako rešitev ponujajo tudi ford focus ST, toyota GT 86 in subaru BRZ.

Entuziasti bodo pogrešali ročni menjalnik

Dvosklopčni EDC je Renault prilagodil bolj športnim voznikom. Po izkušnji na dirkališču trdimo, da po odzivnosti in hitrosti še zaostaja za menjalniki DSG, a ne toliko, da bi negativno vplival na vozniško izkušnjo. No, razen ob hitrem manevriranju in obračanju, ko se obotavlja odločno predolgo, kar je značilnost tovrstnih menjalnikov. Na dirkališču smo večinoma uporabljali obvolanske ročice, zadovoljil pa nas je samodejni način delovanja, a dokončne sodbe še ne damo. Sto kilometrov na cesti in nekaj krogov na dirkališču je preprosto premalo, da bi z gotovostjo sodili o uspehu ali neuspehu tako korenitega posega v tako preverjenem izdelku, kot je clio RS.

Pomisleke bodo imeli predvsem tisti, ki bi na vsak način želeli uporabljati sklopko in ročno izbirati zobnike, a pri Renaultu pričakujejo, da bodo za vsakega izgubljenega kupca dobili dva, ki si bosta RS-a omislila ravno zaradi samodejnega menjalnika.

Prvi med malčki s sistemom launch control

RS premierno v segmentu uvaja sistem za pomoč pri hitrem speljevanju – launch control. Vklop je otročje lahek. Leva noga na zavoro, nekajsekundni poteg obeh obvolanskih ročic k sebi, desna noga na stopalki za plin. Motorna elektronika omeji vrtljaje na 2.500 obratov, umik leve noge z zavore in start! Ob primerno grobi podlagi in takšni pomoči RS do sto pospeši v 6,7 sekunde, dve desetinki sekunde hitreje kot predhodnik.

Zdaj čez grbine hitreje!

Po dobrih sto kilometrih na različno dobro ali slabo vzdrževanih cestah potrjujemo trditve Renaulta, da so v osnovi enako podvozje prilagodili v prid vsakodnevni uporabnosti. Drznemo si reči, da je RS celo udoben, kar za predhodnika niso mogli trditi niti največji entuziasti.

Slabše podlage blaži bistveno bolje, tresenja karoserije je manj, oprijema več. Razlog je v novih blažilnikih oziroma manjših blažilnikih znotraj blažilnikov. Si predstavljate? Večji blažilnik pobira primarne udarce lukenj in grbin, manjši pa dodatno ublaži sekundarne. Rezultat je presenetljiv, udoben in voznikom prejšnjih RS-ov (mi smo testirali kar štiri) popolnoma nov. Povečanja udobja pa ne bodo veseli le tisti z željo po večji vsakodnevni uporabnosti, ampak tudi in morda celo predvsem športni vozniki.

Zaporo diferenciala še vedno oponaša elektronika

Hvalimo delovanje sistema v športnem načinu oziroma ob izklopu ESP-ja, kar pri večini tekmecev (tudi iz razreda višje) običajno ni mogoče. Ne razumemo pa, zakaj sistem preneha posredovati ob najbolj športnem, tekmovalnem načinu. Najbolj zagrizeni vozniki bodo ravno v takšnem primeru tako imenovano elektronsko zaporo diferenciala najbolj potrebovali.

Podvozje cupa, ki smo ga preizkusili na dirkališču, je spredaj trše, čvrstejše za 27 in zadaj za 20 odstotkov, za oba RS-a, običajnega in navadnega, pa velja, da kljub prilagoditvi podvozja v prid vsakodnevni uporabnosti športna plat ne trpi niti malo. Cupa boste spoznali po rdečih zavornih kolutih.

RS bi lahko bilo tudi "Res Super"

Krmiljenje ostaja komunikativno, zadek je ravno tako živahen in pripravljen na zdrs ob vsakem vstopu v zavoj, veselje ni izgubljeno.

S stikalom na sredinskem grebenu, poleg stikala tempomata in držal za pijačo, je mogoč vklop programa sport (bolj odzivna stopalka plina in popustljivejši ESP) ali programa RACE, kjer so vsa pomagala izključena.

Zmogljive zavore tudi na dirkališču niso kazale znakov pojemanja, glede na 320-milimetrski premer sprednjih kolutov, kar je, mimogrede, malenkost več od Porschejevega boxterja ali caymana in le deset milimetrov manj od 911 carrere, pa ste lahko prepričani, da se to ne bo zgodilo niti na navadnih cestah.

Spremljanje telemetrije kot v F1? Zakaj pa ne?

Druga generacija pripomočka RS-monitor je še ena novost, ki jo bodo cenili vozniki, pozerji pa ne bodo vedeli, čemu služi. RS-monitor v celoti izkorišča grafični potencial zaslona in spremljanje telemetrije dviguje na novo raven. "Dirkači" bodo lahko, podobno kot pri meganu RS, le da tam na skromnem, črno-belem zaslončku, v živo spremljali količino dodanega plina in zaviranja, količino navora na posameznem kolesu, stanje zavor in sklopke. Sistem ima merilec prečnih sil (G-meter), omogoča merjenje pospeška do sto kilometrov na uro, čas na četrt milje in kilometer, s pomočjo GPS-a pa bo omogočal tudi merjenje časov na dirkališču. Vsi podatki se lahko zapišejo na USB-ključek in voznik jih lahko preveri, oceni, pohvali ali pograja na domačem računalniku.

Po pravici, količine podatkov, ki jih je mogoče spremljati, je bilo preveč, zato se bomo telemetriji podrobneje posvetili, če in ko primerno opremljen RS pride na test. Obljubimo!

Pa videz?

Veliko sprememb ni bilo potrebnih, trdijo Francozi, saj je že osnovni clio videti športno. RS ima spremenjen odbijač, na zadku sta novosti difuzor in diskretni usmerjevalnik zraka. Platišča so večja, 17- ali 18-palčna. Znotraj obvezni športni sedeži, domnevamo pa, da bo v prihodnosti mogoče izbrati tudi školjkaste sedeže (pri prejšnjem cupu so bili serijski), videz RS-a pa podprejo še rdeči varnostni pasovi in istoimenski napisi. Naše mnenje? Hja, prejšnji RS je bil videti malce bolj "jezno", in če smo iskreni, bi tudi novincu ustrezala kakšna značajsko močnejša poteza več.