Ciril Komotar

Četrtek,
10. 12. 2015,
9.37

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 12. 2015, 9.37

9 let, 2 meseca

BMW 3: Bavarci osvežili svojega prvaka pred prihodom Audijevega tekmeca

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
BMW je prenovil svoj najbolje prodajan avtomobil. Da se bo "trojka" dostojno bojevala s prihajajočim audijem A4 in drugim tekmecem. V Sloveniji od konca julija za vsaj 31.750 evrov.

Skoraj brez sprememb oblike, ker tako hočejo (zahtevajo) kupci?

Videz torej – še preden sem zadnjico namestil na udoben, vozniško vzoren položaj, je eden od BMW-jevih predstavnikov poudaril, da so spremembe videza malenkostne. Tako malenkostne, da jih ob prvem pogledu, priznam, skoraj nisem opazil.

Spodnji del je zares komaj kaj drugačen. Edina vidnejša sprememba, stanjšan del odbijača, ki ločuje spodnji del žarometov od zgornjega dela ohišja meglenk oziroma stranskih odprtin za zajemanje zraka, je zanemarljiva. Ob tem BMW trdi, da njihove notranje raziskave kažejo na zadovoljstvo kupcev z obstoječim dizajnom, hkrati pa velja, da trenutni lastniki (kateregakoli, sploh pa premijskega vozila) korenite spremembe videza ob prenovi ne sprejmejo z enakim navdušenjem kot novopečeni kupci. Logično.

Bo nov svetlobni podpis dovolj?

Čast nosilca največje spremembe videza tako pripade žarometom oziroma novemu svetlobnemu podpisu.

Značilno BMW-jev slog, nerazdružljiv z okroglimi LED-dnevnimi lučmi ostaja – oblikovalci pa so se tokrat odločili s tanko in vodoravno postavljeno žarnico LED v notranjem delu žarometa učinkoviteje povezati znameniti ledvici s preostalo svetilno vsebino.

"Trojka" se je s prenovo odrekla tudi ksenon tehnologiji – sicer bodo trojke še zmeraj svetile s halogenskimi žarnicami, kakršnakoli nadgradnja pa bo že pomenila, da bo cesta in okolica osvetljena izključno s tehniko LED – ta tehnologija je po novem zadnjim lučem namenjena že serijsko.

S 326 "konji" v zavoje skupaj s Tajci

Če je bilo oblikovalcem ob prenovi prizaneseno, so bili dodatno obremenjeni inženirji, strokovnjaki za pogonske sklope. Motorna paleta, ki ponuja široko razvejanost zmogljivosti – trojko lahko premika vse od 116 do 326 "konjev", je v celoti podprta s tehnologijo twinpower turbo – jedrom pogonske mehanike, ki izkorišča delovanje dveh turbinskih polnilnikov.

BMW je v sklopu prve vožnje predstavil dve svetovni premieri – turbobencinski štirivaljnik z oznako 330i (lastnosti in zmogljivosti preglejte v tabeli) in turbobencinski šestvaljnik s 326 "konji" ter, izvzemši modele M, naslovom najzmogljivejše serije tri ta hip. Prav ta motor je bil edini na voljo za preizkus – BMW kot razlog navaja, da je nov šestvaljnik edino jekleno srce, ki je na voljo na vseh 130 trgih, kjer se serija tri prodaja.

Šestvaljnik bo po 12 urah sposoben zadržati do 10 odstotkov toplote

Šestvaljnik, ki ga, podobno kot druge v paleti, odlikuje nizka vrednost notranjih trenj, natančno krmiljen vbrizg goriva in spremenljivo krmiljenje ventilov so v hipu prepričali s praktičnimi lastnostmi izumirajočih atmosferskih strojev. S tisto, turbostrojem (pre)pogosto nedosegljivo, hipno odzivnostjo, smo razpolagali ne glede na število motornih vrtljajev. Hvalimo!

Volja do vrtenja je izrazita, zvok šestvaljnika je ravno pravšnje razmerje med globoko grgrajočo športnostjo in vzvišeno uglajenostjo prijetnih basov. Na prvi vožnji je poraba nihala med sedmimi in dvanajstimi litri – odvisno od sloga vožnje.

Prednost novega motorja je tudi nova termična izolacija – šestvaljnik tudi do 12 ur po prenehanju delovanja obdrži vsaj 10 odstotkov delovne temperature, kar v mrzlih, predvsem zimskih dneh pomeni hitrejše ogrevanje ob ponovnem zagonu, krajši čas doseganja delovne temperature in ugoden vpliv na ekonomičnost – novost spada v nabor dodatkov efficient dynamics.

320d efficient dynamics s 3,8 litra na sto. 2016 prihaja priključni hibrid.

Vrhunec varčnosti modela pripada različici 320d efficient dynamics edition z dizelskim dvolitrskim štirivaljnikom, 120 kilovati največje moči in tovarniško deklarirano porabo 3,8 litra na sto kilometrov. Tudi izpusti CO2 v teoriji naj ne bi presegali 99 gramov na kilometer. Ob tem BMW poudarja predvsem dejstvo, da se avtomobil ne odreka eni od temeljnih lastnosti – športnosti. Do sto naj bi namreč pospešil v 7,8 sekunde.

Omeniti velja tudi, da vstopno "trojko" 318i poganja 1,5-litrski trivaljnik s 100 kilovati in petlitrsko porabo – ta izvedba bo tudi cenovno najdostopnejša. Slovenski uvoznik bo zanjo zahteval 31.750 evrov. Najšibkejši dizel in najšibkejša serija tri (316d s 85 kilovati) bosta stala 34.400 evrov.

Nemci napovedujejo tudi priključnega hibrida z uradno oznako 330e plug-in hybrid. Poganjal ga bo motor izvedbe 320i in v teoriji naj bi zahteval le dva litra bencina na sto kilometrov. Skupna sistemska moč bo 252 "konjev", električni doseg naj bi bil do 35-kilometrski, hitrost, ki jo bo hibrid dosegel le s pomočjo elektrike, pa 120 kilometrov na uro. Prihod novosti je napovedan za leto 2016.

Ali dobro uglašeno podvozje velja več od videza in tehnologije?

Skladno s tradicijo se je BMW lotil tudi podvozja, tistega dela kompleta, ki našim bralcem, najbrž pa tudi kupcem, sodeč po naši anketi, izvedeni pri testu predhodnika, pomeni največ. Večkrat hvaljene vozne lastnosti seveda ostajajo športno usmerjene. Togost karoserije naj bi bila malenkost večja in krmiljenje učinkovitejše oziroma bolj neposredno. Posledica več drobnih novosti naj bi bilo predvsem izboljšanje dinamičnih lastnosti vozila ob nezmanjšanem udobju.

Nagibanja karoserije je malo manj, stabilnosti v zavojih ali ob hitrih spremembah smeri več. Iskreno, razlika v praksi ni izrazito občutna in bi bržkone prišla do izraza le ob neposredni primerjavi vozil, ki so prišla pred prenovo in po njej. Kljub temu velja, da specifičnost zadnjega pogona z zares dobro uravnoteženim podvozjem serijo tri ohranja v vrhu segmenta, ko se mudi.