Četrtek, 10. 12. 2015, 7.08
9 let, 2 meseca
Audi A3 sedan 2,0 TDI

Oprostite, je to novi A4?
Nekajkrat se je zgodilo, da so mimoidoči, bodisi med fotografiranjem ali kar tako, na ulici, limuzinskega A3 zamenjali z večjim A4.
Zmota je upravičena. Preden so se v Ingolstadtu, seveda pretežno zaradi povpraševanja kitajskih in severnoameriških kupcev, odločil za povečanje A3 družine, se je vstop v Audijev limuzinski svet začel šele pri številki štiri.
S štirimi metri in 45 centimetri (od kombilimuzine je daljši za 15 centimetrov), se je mersko močno približal prvemu A4 in videti je, da se za novo karoserijsko izvedbo ogreva tudi stara celina.
Tempo diktirajo Kitajci
Razlogi za to so razumljivi. Prvič: A3 sedan je privlačen, zaradi relativno kratkih previsov, malenkost širšega in znižanega podvozja, deluje športno. Rdeča barva in velika platišča so, priznamo, pomagala.
Drugič: manjše, kompaktne limuzine počasi spet postajajo priljubljene predvsem zaradi vse uspešnejšega prodora nizkocenovnih alternativ, k preporodu v Evropi nekaj časa skoraj pozabljenega dela segmenta prispevajo tudi premijske znamke. Sedanov največji tekmec je mercedesov CLA, avtomobil narejen po enakem receptu.
Tretjič: avtomobilska Evropa je primorana sprejeti dejstvo, da tempo v nekaterih segmentih diktirajo tržišča z drugih celin s pogosto specifičnimi zahtevami. Razvejanje ponudbe brez negativnih stranskih učinkov neposredno vpliva tudi na slovenskega kupca. Širitev izbire je zmeraj zanimivo.
MMI hitro zleze pod kožo
Minimalistična kabina je visokokakovostna, prepriča z odličnimi materiali in zgledno izdelavo. Voznikov položaj je vzorno nastavljiv, ergonomija prepričljiva in MMI upravljalnik na sredinskem grebenu že po nekaj minutah uporabe zleze pod kožo.
Podobno kot trivratni A3 in petvratni A3 sportback uveljavlja vsa tehnična in aktivno-varnostna koncernska pomagala in se od omenjenih bratov vse do zadka praktično ne razlikuje.
Hvalimo udobje in oprijem serijskih sedežev. Več zadnjega bodo zahtevali le pretežni dinamični vozniki, ki bodo v zavojih hitro začutili pomanjkanje ramenske opore.
Prostora za glavo zadaj hitro zmanjka
Drugi (zadnji) par vrat je krajši od prvega, zato vstop na klop ni lahkoten, kot bi lahko bil. Prostora na klopi je za kolena dovolj, a ne zelo veliko. Otroci, če rastejo v skladu s povprečjem, ne bodo opazili nizkega stropa, odrasli in visoki nad meter in osemdeset centimetrov bodo z vrhom glave hitro začutili omejitev. Prostorski čudež limuzinski A3 ni in razlika v primerjavi z modelom A4 je na tem področju občutna.
Dostop do lepo obdelanega prtljažnega prostora s 425 litri (Mercedes CLA: 470 litrov in 17 centimetrov daljša karoserija) je omejen z ozko odprtino, zato je raven uporabnosti kljub veliki prostornini okrnjena. Tudi nakladalni rob je visok. Hvalimo lahkotnost odpiranja prtljažnika – ob pritisku stikala nad registrsko tablico se vrata odprejo samodejno.
Čvrstejši kot limuzina, dvolitrskega dizla priporočamo
Športnejšemu značaju je prilagojeno tudi podvozje. Le nekaj odstotkov trša nastavitev vzmetenja pride do izraza v zavojih, kjer sedan (tudi zaradi nižjega težišča) blesti. Ne zaradi brezkompromisne športnosti, ampak zaradi lahkotnosti in voljnosti združenih z ravno pravšnjo mero čvrstosti.
Odlična lega terja davek pri udobju, je v primerjavi z bratoma razlika zelo majhna. Hvalimo tudi lahkotnost upravljanja pri običajni vožnji. Sklopka je mehka, menjalnik teče pohvalno gladko, volan je kljub povprečno odzivni sredini (prvih nekaj stopinj obrata v levo ali desno) dovolj komunikativen.
Dvolitrski štirivaljnik je velja za enega najbolj uglajenih štirilitrskih dizlov. Hvalimo njegovo prožnost in varčnost. 110 kilovatov se je zadovoljilo s 6,1 litra goriva na sto kilometrov, če bi v času testa izvzeli pogosto avtocestno vožnjo, bi poraba padla na okroglih šest litrov.
Uporabna pika
Redko se zgodi, da znamka elektronskemu svetovalcu prestavljanja nameni celotno stran v meniju. Običajno sta za to namenjeni dve sicer učinkoviti puščici (ena obrnjena navzgor in ena navzdol), ki svetujeta čas menjanja prestav.
Audi tistim, ki pri porabi pazijo na vsak deciliter, namenja ličnega svetovalca – preprosto, veliko in dobro opazno zeleno piko, ki na zaslonu med obema glavnima merilnikoma bdi nad pravilnim menjanjem prestav. Ko je čas za menjavo, pika spremeni barvo. Rešitev je preprosta in kar je pomembneje, voznik jo zlahka opazi tudi s perifernim vidom.