Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
23. 4. 2012,
18.20

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Ponedeljek, 23. 4. 2012, 18.20

8 let

Kdaj je pravi čas za imeti otroke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Po mnenju Anette Ellegaard nikoli! In ne pozabite, koliko boste v življenju dosegli, ni odvisno od tega, kdaj imate otroke, ampak od vas samih.

Ena od pomembnejših odločitev, ki jih morate sprejeti v življenju, je zagotovo odločitev za otroke. Kdaj jih imeti, s kom jih imeti, koliko in ali si jih sploh želim, so vprašanja, s katerimi se slej ko prej sreča vsaka predstavnica nežnejšega spola. In čeprav stroka vztrajno poudarja pomen biološke ure, te marsikatera ženska ne jemlje kot optimalen kazalec za "pravi čas". Bolj kot starost na odločitev za otroke vplivajo notranji občutek, konec študija, redna služba in rešitev stanovanjskega vprašanja, po drugi strani pa najdemo tudi take, ki trdijo, da je za imeti otroka nesmiselno čakati na "boljše pogoje".

Otroke imejte takrat, ko vas zamika S tem se strinja tudi Anette Ellegaard, avtorica knjige Superženska je v tebi in mama štirih otrok, ki pravi, naj si otroke omislimo takrat, ko nas zamika. "Vem, da se s temi besedami selim na občutljivo področje. Mogoče na majava tla. Meni je bilo lahko, ko gre za otroke. Ni se mi bilo treba truditi, da bi zanosila. Dobila sem jih toliko, kot sem jih želela, ali kolikor mi jih je bilo namenjenih," pravi Anette in dodaja, da ima zaradi številnih žensk, ki imajo težave z zanositvijo, pogosto slabo vest. Tri sinove je, kot pravi, vedno spočela ob najbolj nepravem času. "Vsakič me je potolklo, dokler se nisem sprijaznila in samo sebe prepričala, da bom že kako."

Edino zavestno odločitev je sprejela za deklico, a tudi ta je dozorela ob najbolj neprimernem trenutku, ko je z možem preživljala krizo in ko sredstev za še enega otroka po partnerjevem mnenju ni bilo. "Možgani so rekli ne, moje telo pa je vpilo da. Končalo se je tako, da je mož predlagal: pustiva usodi, da dela po svoje. En mesec se bova šla "varne dneve" in če bom zanosila, nama je tako namenjeno. Bog, usoda, narava, naključje ali karkoli že je držalo z mojim telesom," svojo zgodbo opisuje Ellegaardova, ki je prvega otroka dobila pri 21-ih, drugega pri 23-ih, medtem pa ves čas poslušala pripombe, da zdaj ne bo nikoli dokončala študija medicine. A ga je in to ob štirih otrocih. Pri 30-ih je povila tretjega otroka, tri leta pozneje četrtega.

Starejša si, težje zanosiš Na opazke, kot so kje in kako bodo živeli, kako jih bosta z možem preživljala, danes gleda kot na zgrešeno miselnost, ki prežema našo družbo in otroke predstavlja kot nekaj, kar omejuje možnosti za samorazvoj, ki je za številne ljudi jedro življenja. "Postali smo družba individualistov, ki bi radi za vsako ceno ohranili pravico, da uresničimo neposredne želje. Lagala bi, če bi trdila, da otroci ne pomenijo izziva in ne zahtevajo veliko časa. Pa še koliko! Vendar to še ne pomeni, da otroci omejujejo. Seveda jim moraš posvečati čas in se razdajati, a dolgoročno dobiš nazaj več, kot daješ," trdi Anette, ki je prav zaradi otrok začela bolj učinkovito izkoriščati čas in prejela celo vrsto orodij, ki jih je lahko uporabljala v drugih življenjskih okoliščinah.

Če dobro pomislite, boste vedno našli razlog, zakaj ne bi imeli (še enega) otroka. Najboljšega trenutka ni. O pravem času za spočetje otroka ne razmišljajte in ne načrtujte preveč, vseeno pa upoštevajte, da medtem ko lahko s kariero počakate tudi do petdesetega leta, biološka ura tiktaka. "Starejša si, težje zanosiš. Najplodnejša si v zgodnjih dvajsetih. Že pri petindvajsetih plodnost počasi usiha, po petintridesetem letu pa gre z njo strmo navzdol. Po štiridesetem bo večina zelo dolgo čakala na zanositev, mnoge pa sploh ne bodo več zanosile," opozarja Ellegaardova in dodaja, da vzrok za čedalje večje tveganje, da ne dobiš otroka ali da se rodi s kromosomsko okvaro, tiči v tem, da se jajčeca starajo.

Imeti otroka je danes megaprojekt Danes je imeti otroke postalo več, kot je v resnici. "Namesto da bi bila povsem naravna danost, smo to napihnili v megaprojekt, ki zahteva ogromno razmišljanja o tem, kakšne posledice bo imel za nas v življenju. Vse skupaj temelji na nesporazumu, ker mislimo, da je življenja pri petintridesetih konec," je kritična Anette. Ugotavlja tudi, da kljub temu, da nikoli ni bilo boljših možnosti, da bi rojevale mlajše, se za otroke odločamo vedno starejši. Vse tuhtanje in premlevanje pa samo prispeva k temu, da z odločitvijo odlašamo. Strah, da bi nas otroci omejevali in predstavljali oviro do želenega uspeha, je po njenem mnenju odveč. "Ali se najprej izšolaš in potem dobiš otroka ali najprej dobiš otroka in se potem izobraziš, konec koncev to ne spremeni veliko. Koliko boš dosegla v življenju, ni odvisno od tega, kdaj imaš otroke, odvisno je od tebe. Če veš, da bi rada otroke, nekega dne naredi ta korak in si reci: 'Zdaj je pravi trenutek!'"

Ne spreglejte