Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 10. 2013,
21.37

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Petek, 18. 10. 2013, 21.37

7 let, 2 meseca

Kaj je dobro storiti pred osmo uro zjutraj?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Če se sprašujete, kdaj bi morali zjutraj vstati, se odgovor glasi: dovolj zgodaj, da poskrbite vsaj za osnovne stvari in s tem za umirjen začetek dneva.

Osnovne stvari so osebna higiena, garderoba, zajtrk in kratek pregled prihajajočih dnevnih obveznosti. Zgodnje vstajanje pa po mnenju profesionalnega osebnega trenerja Daliborja Todorovića ponuja še nekaj prednosti, seveda ob predpostavki, da smo pred njim imeli zadostno količino spanca.

"Če se zbudimo spočiti dovolj zgodaj, nam ostane čas, da bolje izkoristimo dnevno svetlobo, si mogoče ogledamo sončni vzhod, dlje uživamo ob zajtrku in dan začnemo bolj sproščeno," meni osebni trener.

Višja produktivnost, boljše počutje

Jutranje aktivnosti imajo po besedah Todorovića vpliv na višjo produktivnost, boljše počutje, dolgoročno pa vplivajo tudi na naše zdravje. "Zgodnje vstajanje, še posebej ob sončnih dneh, med drugim vpliva na naše psihično počutje, zajtrk poskrbi za našo energetsko oskrbo, urejenost in umirjen začetek dneva pa vplivata na manjšo raven stresa čez ves dan."

Če boste vstali prepozno, boste posledično izpustili zajtrk, vse skupaj pa bo povzročilo večjo zmedo ob začetku dneva in s tem potencialno nezadovoljstvo z vsemi dogodki, ki sledijo.

Kako začeti? "Ljudje zelo radi delujemo v rutini in tisti, ki težko zgodaj vstajajo, morajo na začetku stopiti iz cone udobja in prilagoditi svoj urnik. Če dovolj dolgo vztrajajo, se jim bo ustvarila nova cona udobja in mogoče bo prav ta za njih veliko boljša," je prepričan Todorović. Ob tem pa opozarja, da če ni mogoče prilagoditi urnika, je bolje, da se ne silimo s prezgodnjim vstajanjem, saj si s premalo počitka lahko nakopljemo več težav kot koristi.

Kljub vsemu pa je vsekakor zelo dobrodošlo, da vstanete dovolj zgodaj, da pojeste vsaj zajtrk in v službo odidete primerno urejeni.

Če se bojite, da boste preveč utrujeni, se motite

Zgodnje vstajanje nas ne utrudi, razlogi za utrujenost so lahko pomanjkanje aktivnosti, neustrezen način prehranjevanja, stres in slabša kakovost spanca, zatrjuje Todorović. Seveda to ne pomeni, da vstanete ob petih zjutraj, če ste odšli spat ob drugi uri zjutraj. Na tem mestu je treba prilagoditi naš celoten urnik in najti neko srednjo pot.

Predvsem kakovost in količina spanca sta prvotnega pomena, saj se pomanjkanje počitka odraža na našem počutju, kakovosti življenja in padcu ravni zdravja.

Pri vsem skupaj pa je ena izmed glavnih stvari, na katero ne smemo pozabiti, hranjenje. "Z izpuščanjem zajtrka in drugih obrokov za naše telo ne storimo nič koristnega, kvečjemu mu škodimo," je povedal Todorović in predlagal, da si privoščimo kakovostne uravnotežene obroke, saj sta v nasprotnem primeru spet na udaru naše počutje in zdravje.

Seznam priporočljivih jutranjih aktivnosti:

  • Telovadba. Naj bo to joga ali obisk telovadnice, telovadba pred službo vas bo napolnila z energijo in z občutkom, da ste zase storili nekaj dobrega. Naredite lahko le nekaj trebušnjakov ali raztegov, da zbudite svoje telo in se pripravite za nov dan.
     
  • Načrtujte svoj dan. Zapišite si urnik svojega dne, pa tudi cilje, ki jih želite doseči, in stvari, ki jih morate postoriti. Jutro je primeren čas za načrtovanje, saj je to pogosto hkrati tudi najbolj miren del dneva.
     
  • Pojejte zdrav zajtrk. Vsi vemo, da je največja napaka odhiteti iz stanovanja s skodelico kave v roki in praznim želodcem. Vzemite si tisti dodatni čas in nahranite svoje telo, da bo pripravljeno na naloge, ki ga čakajo.
     
  • Meditacija in vizualizacija. Vzemite si trenutek in si v glavi predstavljajte svoj dan. Jutro je idealen del dneva, da si vzamemo nekaj minut zase in gremo v tišini v mislih skozi ves dan. Le minuta vizualizacije in pozitivnega mišljenja vam lahko izboljša voljo in počutje.
     
  • Najtežjo stvar v dnevu naredite najprej. Vsi imamo na seznamu vsaj eno stvar, ki jo moramo narediti določen dan, pa se je najbolj izogibamo. Ta obveznost potem visi nad nami ves dan. Zato je pomembno, da tisto stvar oziroma obveznost, ki nam predstavlja največjo muko, naredimo najprej.
Ne spreglejte