Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 10. 2014,
13.33

Osveženo pred

7 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Vichy nega las

Ponedeljek, 20. 10. 2014, 13.33

7 let, 12 mesecev

Je izpadanje las mogoče preprečiti?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Se bojite seči skozi lase, ker vam med prsti ostane šop las? Izpadanje las se lahko zgodi nenadoma ali postopoma in ni vedno dedno. Ne obupajte, izguba las ni vedno usodno trajna.

Izpadanje las je pogosta problematika moških in žensk vseh starosti. Strokovnjaki poznajo več kot 30 različnih vrst plešavosti, ki jo imenujemo tudi alopecija. Najpogostejša je tako imenovana moška plešavost, ki prizadene do 50 odstotkov moških do 50. leta starosti. Strokovnjaki navajajo, da je normalno, da nam dnevno izpade od 50 do 100 las, odstopanja pa že lahko pomenijo bolezensko stanje.

Lepi lasje so odraz mladosti in zdravja, zato je izpadanje las pogosto vzrok za slabšo samopodobo tako pri moških kot tudi pri ženskah. Na alopecijo vplivajo številni dejavniki, kot so prehrana, hormoni ali genetske značilnosti, pomembno vlogo pa imajo tudi letni časi.

Kaj povzroča izpadanje las? Izpadanje las je težava, ki prizadene mnogo moških, v nasprotju s splošnim prepričanjem pa lahko prizadene tudi ženske. Pri moških gre običajno za androgeno alopecijo. Nagnjenost h kroničnemu izpadanju las, za katerega obstaja več razlogov, predvsem hormonskih, je genetsko pogojena. Do danes so odkrili okoli dvajset genov za izpadanje las. To se pojavi predvsem na sencih in na temenu, ne pa toliko na zatilju. Začne se lahko med 18. in 25. letom, na splošno pa se postopno razvija skozi vse življenje.

Androgena alopecija se pri ženskah pojavlja redkeje in jo lahko diagnosticiramo zgolj z analizo hormonov. Poleg tega so ženske bolj občutljive na menjavanje letnih časov, predvsem jeseni, in na obdobja hormonskih neravnovesij v času pubertete, po porodu in med menopavzo. Stanje, imenovano tudi telogeni efluvij, je posledica stresnega obdobja, poroda, večje operacije ali jemanja določenih zdravil, kot so antidepresivi, beta blokatorji in nesteroidna protivnetna zdravila.

Hormonska neravnovesja spadajo med glavne povzročitelje izpadanja las. Pojavi se razpršeno po celotnem lasišču in ne na točno določenih mestih kot pri androgeni alopeciji (pri ženskah na vrhu glave), ki jo je mogoče potrditi s hormonskim testom. Poleg hormonskih neravnovesij čezmerno izpadanje las lahko povzroči tudi pomanjkanje železa, dolgotrajna vnetja v telesu, glivična obolenja kože in preveč agresivna nega las.

Kaj lahko storite

Na splošno se morate predvsem izogibati agresivni negi las, kot je sušenje s prevročim zrakom, in barvanju. Pri moških je treba ukrepati takoj, ko opazite redčenje las nad sencami, saj s tem lahko preprečite nadaljnje prezgodnje izpadanje las. S svojim farmacevtom se posvetujte glede ustrezne nege, ki bo učinkovitejša, če boste ukrepali dovolj zgodaj.

Pri ženskah se občasno izpadanje las zaradi minljivih hormonskih nihanj, kot sta puberteta in nosečnost, običajno umiri samo od sebe. Če pa se izpadanje las nadaljuje, se o tem posvetujte s svojim zdravnikom.

Izguba las ni vedno usodno trajna, odvisna je predvsem od vzrokov. Na trgu je na voljo veliko dermokozmetičnih izdelkov – od šamponov do različnih losjonov –, ki pogosto učinkovito ustavijo izpadanje las in hkrati pripomorejo k hitrejši rasti novih.

Ne spreglejte