Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Sreda,
26. 10. 2011,
15.51

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 10. 2011, 15.51

8 let, 11 mesecev

Žile in njegove carice

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Gojko Ajkula in preostali člani jeseniške ekipe Krastać so z videi kot so Car, Carice, Krastać in Car za volanom postali ena najbolj zaželenih ustvarjalnih ekip pri nas.

Njihovi videi na YouTubu dosežejo tudi po več kot pol milijona ogledov, lik Žile, ki ga je ustvaril in upodobil najbolj prepoznaven obraz ekipe Goran Hrvaćanin, znan tudi pod imenom Gojko Ajkula, pa je svoje nadaljevanje dobil tudi v oglasih. Na vprašanje, kaj je počel, preden je dobil HD-kamero in začel snemati videe, je Goran seveda odgovoril v svojem značilnem slogu: "Z materjo sva tekmovala v posebni disciplini, ki je, če se ne motim, značilna predvsem za jeseniško območje. Hitrostno klekljanje – kaj je tu smešnega?! Šala mala. Pred tem sem bil 'mulac' tak kot zdaj, zatem sem šest let v kazinoju 'sukal kuglo', gledal nesrečne obraze in testiral prototipe 'for' na kolegih in nedolžnih žrtvah."

Sprva sta videe snemala skupaj s prijateljem Igorjem Kešino, nato pa sta se ekipi pridružila še Mario Ćulibrk in Aljoša Armuš. Danes sta v ekipi še Sanel Ključanin in lastnik MZP video produkcije Haris Raković. Prvi ekipni posnetek je imel naslov Neotesanci, a svoj prodor so doživeli z videom Krastać.

"Prelomnica je bil Krastać, z mehkim ć-jem, lepo prosim, ta je bil 'the ice-breaker'. Prst v nos vsem zadrtežem te male, vsega novega boječe se dežele pa je bil video Car. Skratka, bolj ali manj so ljudje vzljubili lik preprostega 'šveda' Žileta, ki je najbolj iskan lik, poleg trikotnika in trapeza seveda."

Po približno 50 videospotih so fantje danes prepoznavni tudi zunaj domačih Jesenic, fraze iz njihovih skečev pa so postale del sodobnega besednjaka. Goran pravi, da posebnega miselnega procesa ali načina dela nimajo: "Če si zmožen prisluhniti drugim, torej da vidiš, kaj se dogaja okrog tebe, kako se ljudje obnašajo, kaj poslušajo in kako razmišljajo, če sploh, potem potrebuješ le še malo karizme in strasti, da to projiciraš nazaj med njih, ne da bi jih užalil."

Kljub uspehu na spletu pa o snemanju celovečerca ne razmišljajo: "Največ snemamo ob koncih tedna, ker smo takrat večinoma vsi prosti. Za zdaj še ne vidim smisla v vlaganju časa in idej v tako obsežen projekt, za katerega naša dežela nima posluha. Vsi čakajo kot golobi na žlebovih, da se podelajo na nekaj novega, in sponzorji so izumrli z dinozavri. Razmere so krvave in jaz ne maram krvi," pravi Goran.

Njihovo življenje naj se po uspehu na spletu ne bi spremenilo, saj po Goranovih besedah v Sloveniji ne moreš biti slaven, ampak zgolj prepoznaven. "Za slavo potrebuješ blišč, denar in razvrat. Te tri stvari pa se odvijajo tam, kjer zdaj nimamo nikogar. V svetu keramičnih nasmehov, lepih pričesk in nešteto referendumov."

Ne spreglejte