Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 6. 2008,
10.19

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Petek, 6. 6. 2008, 10.19

8 let

Krompirjeve dobrote

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Slovenci lahko zase trdimo, da smo veliki porabniki krompirja, vendar ga uporabljamo precej nedomiselno.

Vztrajamo pri praženem, pretlačenem, pečenem, kuhanem, v solati itd, čeprav lahko z njim ustvarimo še marsikaj drugega. Krompir je gomolj, ki je dragocen izvor energije in ogljikovih hidratov (škroba). Energetska vrednost krompirja je 86 kcal na 100 g obroka (kuhanega krompirja). V 100 g surovega krompirja je skoraj 81% vode, kar pomeni, da ima ista količina krompirja 2,5 krat manj ogljikovih hidratov kot kruh. 40 g kruha ima enako vrednost, kot če bi pojedli 100 g krompirja, poleg tega pa je slednji pravi zaklad vitaminov in različnih, človeku potrebnih kislin. Poznamo več sort krompirja, prav tako poznamo "mlad" in "star" krompir. Oba pripadata isti botanični vrsti, toda prvega izkopljemo iz zemlje prej. Vsebuje več sladkorja, vitamina C in vode, stari krompir pa več škroba. Prvi ne čaka dolgo in kmalu izgubi svojo aromo. Zato ga kupujemo v manjših količinah in hitro uporabimo.

Krompir naj bi po svojih sestavinah, ki jih vsebuje, tudi blagodejno in zdravilno vplival na različne bolezni od revme do povišanega visokega pritiska. Slednjega znižujemo predvsem z olupki krompirja oz. njegovo skorjo. V »ljudski medicini« se krompir tako uporabljali za znižanje visoke temperature, proti glavobolom, opeklinam, ozeblinam, artritisu in revmi. Pri težavah s sluznico želodca so uporabljali krompirjev sok, ki so ga pridobivali tako, da so krompir olupili in naribali ter iz tega iztisnili sok. Glede na to, da mnogim ni dobrega okusa, ga lahko pomešamo s korenčkovim sokom ali navadno vodo. Kakorkoli že, slovenski trg je trenutno poln mladega krompirja, zato izkoristimo priložnost in ga poizkusimo pripraviti kot samostojni obrok, na malo manj običajen način.

Krompirjev narastek

Sestavine: - 800 g krompirja - 100 g naribanega sira - 3 jajca - 200 ml sladke smetane - peteršilj, muškatni orešček - sol, poper, maslo

Krompir operemo in neolupljenega skuhamo v kropu. Ohladimo ga, olupimo in naribamo (oz. pretlačimo z vilicami). V posodi stepemo jajca in jim primešamo kislo smetano, nariban sir, sesekljan peteršilj, malo nastrganega muškatnega oreščka in nariban kuhan krompir. Solimo, popramo in dobro premešamo. Maso prelijemo v ognjevarno posodo, ki smo jo premazali z maslom in pečemo v pečici na 180°C približno 45 minut.

Zapečen krompir s sirom

Sestavine: - 800 g krompirja - 50 g masla - 100 g naribanega sira - 100 g skute - 3 jajca - 200 ml sladke smetane - sol, poper, peteršilj

Olupljen, opran in na rezine narezan krompir kuhamo v slanem kropu približno 20 minut. Stopljeno maslo zmešamo s kislo smetano, stepenimi jajci, naribanim sirom, skuto, sesekljanim peteršiljem ter solimo in popramo. Kuhan krompir odcedimo. Polovico krompirja zložimo v namaščen pekač, prelijemo s polovico sirovega preliva, prekrijemo z drugo polovico kuhanega krompirja in prelijemo s preostalim prelivom. Pekač postavimo v pečico, segreto na 170°C in pečemo približno 50 minut.

Krompir po mediteransko

Sestavine: - 800 g krompirja - 30 g oljčnega olja - 1 velika čebula - 1 velika zelena paprika - 1 velika rdeča paprika - 4 stroki česna - 150 g češnjevega paradižnika (narezanega na četrtine) - 50 g kaper - 10 rezin slanine - sol, poper, peteršilj - origano, bazilika

Olupljen in opran krompir narežemo na debelejše rezine. Stresemo ga v pekač, solimo in prelijemo z vročim oljčnim oljem. Vse skupaj premešamo in postavimo v pečico, segreto na 200°C in pečemo približno 20 minut. Medtem pripravimo zelenjavo: vse sestavine očistimo, operemo in narežemo na poljubno velike kose. Česen sesekljamo in vse skupaj zmešamo ter solimo. Tako pripravljeno zelenjavo potresemo po krompirju in na isti temperaturi pečemo še približno 10 minut. Nato pečenemu krompirju dodamo kapre, sesekljan peteršilj, origano in baziliko ter ga prekrijemo z rezinami slanine. Tako pripravljen krompir še dobro zapečemo in takoj ponudimo.

Krompirjevi štruklji z drobnjakom

Testo: - 500 g krompirja - 200 g moke - 40 g masla - 1 jajce - sol Nadev: - 30 g masla - 80 g kruhovih drobtin - šopek narezanega drobnjaka - 1 jajce

Olupljen, opran in na kose narezan krompir skuhamo v slanem kropu, ga odcedimo, stresemo v veliko posodo in pretlačimo. Še toplemu nato dodamo sol in maslo, malce premešamo in pustimo, da se ohladi, nato pa primešamo jajce in moko ter na hitro zgnetemo v krompirjevo testo. Pustimo stati nekaj časa, medtem pa pripravimo nadev tako, da v kozici na stopljenem maslu prepražimo drobtine in jim primešamo drobnjak. Malce popražimo (vendar ne preveč, da se drobtine ne zažgejo) ter odstavimo z ognja. Na pomokani površini razvaljamo testo na slab centimeter debelo. Namažemo ga s stepenim jajcem in potresemo s prepraženimi drobtinami. Testo nato trdno zavijemo v štrukelj in ga zavijemo v pomaščeno alu folijo. Štrukelj položimo v visok pekač in ga prelijemo s približno litrom vode. Vse skupaj postavimo v pečico, segreto na 110°C za približno 50 minut. Po potrebi dolijemo vodo. Ponudimo ga kot samostojen obrok s smetanovo omako.

Vir: www.coolinarika.com

Ne spreglejte