Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
20. 10. 2016,
4.00

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,03

Natisni članek

Natisni članek

Portorož hotel ocena gostilne ocenili smo

Četrtek, 20. 10. 2016, 4.00

6 let, 11 mesecev

Istrian bistro: prenovljen pogled na istrsko kuhinjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,03
Ocena gostilne: Istrian tapas | Foto Miha First

Foto: Miha First

Kadar se na Slovenski obali pojavi lokal, ki ima za idejo kaj več kot ocvrte kalamare in pomfrit, moramo turisti iz notranjosti zaploskati.

Če bi malce poenostavili, bi lahko rekli, da je novi lokal v prenovljenem LifeClassovem hotelu Slovenija v samem središču našega obmorskega bisera bistro, katerega ideja ali naloga je ponuditi stare istrske jedi na nov način. Moderno, simpatično prenovljeno, kot je prenovljen hotel, v katerem je jedilnica s svetlo, odprto kuhinjo.


Istrian bistro & Tapas bar - hotel Slovenija

Obala 33, Portorož 6320

Telefon: 05 692 50 10


Prišli smo na zgodnjo večerjo, lokal se je le počasi polnil, čeprav je očitno, da imajo ob mizah tudi klasičen bar, v katerem ponujajo za portoroške razmere solidno izbiro bolj ali manj alkoholnih pijač.

Ocena gostilne: Istrian tapas | Foto: Miha First Foto: Miha First

In čeprav je bil že oktober, se je na koncu izkazalo, da so gostje v veliki meri še vedno tujci, ki so si kar malce zmedeno ogledovali menije, ponudbo, ki pove le malo o hrani in veliko o oblikovalcu. Kljub zapletenemu razporedu smo se vsaj mi znašli. Na prvem jedilnem listu so bolj tapasi, na drugem se najdejo manj tapasi. Saj je tako, ali ne?


"Nihče ne naroči tapasov le zase"

Top gostilne 2016 – Obala in Istra

Najboljše hotelske restavracije v Sloveniji


Na prvem jedilniku z naslovom "tapas" lahko dobite tatarski biftek z zelišči, fritajo s tartufi, jajčevce s slovenskim tofujem,  panin "kur en bot" (kot nekoč) z ombolom, tatarski iz Fondinega brancina, sir s Pomjana z Butulovo marmelado, sardele na šavor, kraški ali istrski pršut, na debelo narezano domačo salamo in bakalar v kornetu. Zbirka sedmih tapasov je po 12 evrov, posamezni v okolici dveh evrov.

Sedem prigrizkov za 12 evrov | Foto: Miha First Sedem prigrizkov za 12 evrov Foto: Miha First

A bodimo odkriti, sedem prigrizkov je preprosto premalo, da bi se človek najedel. Pozneje se je izkazalo, da so cene v novi jedilnici hotela Slovenija preprosto visoke, previsoke. Za omenjenih 12 evrov dobite tistih sedem grižljajev, a da se boste zares okrepčali, morate naročiti več, veliko več. Še posebej zato, ker je ideja oziroma okus večine jedi dobro zamišljen.

Da cene niso nizke, je kaj hitro razbrati tudi z vinske karte (ob vinih se najdejo tudi koktajli ter niz klasičnih in craft piv), ki so jo pametno zastavili kot prerez istrskega vinskega okolja ter nekaj preostale Slovenije. Iz tujine so pripeljali kak ducat šampanjcev, za Dom Perignon boste odšteli 480, za Cristal 350 evrov, polovična steklenička Moeta je po 47 evrov, imajo pa tudi večino bolj znanih slovenskih penečih se kapljic, od Isteniča do Bjane, od Radgonskih goric do domačih Klenarja in Caprisa.

V pritličju hotela Slovenija so se ob jedači kar dobro potrudili tudi s pijačo, a cene vin, predvsem tistih, ki niso istrska, so pretirane. | Foto: Miha First V pritličju hotela Slovenija so se ob jedači kar dobro potrudili tudi s pijačo, a cene vin, predvsem tistih, ki niso istrska, so pretirane. Foto: Miha First

Veliko, morda celo preveč je sladkih vin od Batiča do lokalnih muškatov in Bržanovega cipra. Drugače pa je ob lokalnih malvazijah in refoških iz kleti Vina Koper, Rodica, Klenart, Steras, Pucer z vrha in Santomas še nekaj Vipavcev, Bricev ter celo Verus, Marof, Kupljen in Kogl s severovzhoda dežele. In ko pravimo visoke cene: Teodor rdeče je po 89 evrov, Kupljenov modri burgundec pa po 51 evrov, kar je gotovo najvišja cena tega vina v Sloveniji. Naše omizje se je zgodnji četrtkov večer odločilo za prijazno Klenarjevo malvazijo po 3 evre, konkreten Caprisov merlot za 2,80 evra in ob sladicah za Bržanov cipro.

Njoki "kikiriki" oziroma njoki s petelinovim ragujem | Foto: Miha First Njoki "kikiriki" oziroma njoki s petelinovim ragujem Foto: Miha First

Na drugem jedilnem listu, kjer so zbrane nekoliko obilnejše jedi, smo prebrali resen seznam testenin, ki jih povežejo tako z ribami kot s školjkami, s škampi ali s tartufi. Nam se je zdelo, da bi poskusili njoke z imenom kikiriki, kar je pomenilo domače testenine s petelinovim ragujem in ocvrtim žajbljem, ne pa za arašide, kar je bila prva asociacija ob pogledu na ime.

Podobno smo si predstavljali, da so bobiči istrska mineštra s fižolom, koruzo in špehom, pa se je izkazalo, da gre za pečen kos vse bolj popularne svinjske potrebušine, ki nadomesti slanino, kokice so bile namesto koruznih zrn, fižol pa je zamenjal nekakšen ne preveč gost matevž.

Bobiči so v izvirniku gosta mineštra, v Istrian Tapas pa so jih preoblikovali v pečeno svinjsko potrebušino, podloženo z matevžem, krompirjem in korenjem ter potreseno s kokicami. | Foto: Miha First Bobiči so v izvirniku gosta mineštra, v Istrian Tapas pa so jih preoblikovali v pečeno svinjsko potrebušino, podloženo z matevžem, krompirjem in korenjem ter potreseno s kokicami. Foto: Miha First

Lokal je kar klical tudi po tem, da poskusimo tudi B burger, kar naj bi pomenilo burger z lokalnim boškarinom in hrustljavo slanino. Ni bil slab, a 12 evrov in pol za tovrstno hrano, pa naj bo iz še tako kakovostnih sestavin, ne more biti realna cena. In podobno, nič ceneje se vam ne bo godilo, če naročite piščančje bedro z zelenjavo in krompirjem ali kostato s prilogami (za dve osebi), ki stane 45 evrov.

Burger, pripravljen z mesom avtohtonega istrskega goveda, cenijo na visokih 12 evrov in pol. | Foto: Miha First Burger, pripravljen z mesom avtohtonega istrskega goveda, cenijo na visokih 12 evrov in pol. Foto: Miha First

Za ribojedce pripravijo tudi fritto misto, skušo in ciplja, nas pa je že vleklo k sladicam, kjer se še bolj kot pri drugih jedeh opazi razmeroma kompleksna sestava jedi. Torta solni cvet je pomenila mandarinov sladoled, karamelo, lešnike, čokolado in drobtine. Sladica pinjole in limona je vsebovala limonino pito, pinjole, mandlje, meringe, sadje in vaniljev sladoled. Za 4 evre sladkih sestavin, nekatere zgolj za obliko in pogled, druge za vonj in okus.

Za konec: v Istrian bistroju kuharji dobro kuhajo, ni dvoma, morda bi se lahko malce tiše pogovarjali in se odločili zgolj za eno glasbeno podlago, da se zvoki ne bi preveč mešali. V Istrian bistroju imajo solidno in kar široko vinsko ponudbo, morda bi pri vinih, ki niso iz Istre, cene malce spustili, drugače jih ne bo nihče kupil.

Torta z imenom Solni cvet, ki jo na krožniku spremlja cela vrsta dodatkov in okraskov. | Foto: Miha First Torta z imenom Solni cvet, ki jo na krožniku spremlja cela vrsta dodatkov in okraskov. Foto: Miha First

Povzetek

Prenovljena istrska kuhinja mnogih sestavin in modernih zahodnih vplivov. Predjedi, pa naj gre za ribe, meso ali zelenjavo, so majhne, a zanimive, glavne oziroma konkretnejše jedi so bolj tradicionalne. Ima pa Portorož ob razkošni Sophiji in mesnem Montaguju končno še eno lokacijo, kjer je mogoče nekaj solidnega pojesti, za kakšnih 30 evrov na osebo.

Vinska ponudba je solidna in kar široka, morda bi pri vinih, ki niso iz Istre, cene lahko malce spustili, sicer jih ne bo nihče kupil.

Ocena

Ocena gostilne: 3,5 | Foto:

 

 

Rubrika Ocenili smo ni plačana. Izbor restavracij je prepuščen uredništvu in ocenjevalcu Mihi Firstu, ki restavracije obiskuje nenapovedano.

Ne spreglejte