Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 11. 2012,
13.39

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Torek, 20. 11. 2012, 13.39

8 let

Cikorija za kavo in solato

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
"Naš nono pr fruštku prou neč ni porajtu an tistu žlobudru u grlo je zlil. An tako, ne da bi vedu, vse od tistih cajtov namesto kafeta čikoriju je pil."

Tako poje Iztok Mlakar v pesmi Čikorija an' kafe, ko je žena možu vse življenje namesto kave zjutraj kuhala cikorijo, on pa je bil še po njeni smrti prepričan, da je kuhala najboljšo pravo kavo na svetu.

S cikorijo je tudi v našem spominu največkrat povezan vonj po beli kavi. Ah, kava iz cikorije je res zelo iz mode, a bi v kriznih časih mogoče spet prišla prav kot cenejši nadomestek. Čeprav so jo kot aromatični dodatek kavi uporabljali že prej, so jo začeli množično proizvajati prav zaradi krize. Friderik Veliki je v 18. stoletju naročil pražarnam, naj najdejo cenejši nadomestek kave za prusko vojsko. V hipu je v državi nastalo več kot dvajset pražarn, ki so korenike cikorije, sorodnice radiča, spreminjale v kavni nadomestek. Kmalu je z njim svoje vojake razvajal še Napoleon, pozneje pa še obe strani ameriške vojske – še do pred kratkim je bila to edina kava, ki so jo stregli v ameriških zaporih – in v drugi svetovni vojni so cikorijo vojakom delili Angleži.

Toda če smo vonj kave iz cikorije že še prinesli iz našega otroštva, so vsaj celinski Slovenci cikorijo kot zelenjavo odkrili šele pred kratkim. Če smo malce hudobni, bi lahko rekli, da so jo odkrili takrat, ko so jo začele koprske branjevke kupovati v Trstu in jo voziti na ljubljansko tržnico.

Puntarelle, kot jo imenujejo Italijani, je sezonska zelenjava pozne jeseni in zgodnje zime. Se pravi , da uspeva zdaj. In Italijani jo imajo grozno radi, še posebej v Rimu. Recimo, da je to njihov regrat. Konec koncev mu je tudi precej podobna, le da je njegova velika različica z dolgimi nazobčanimi listi. Rimska puntarelle je bolj glavnata s tanjšimi in bolj nakodranimi listi, pri nas pa se lahko največkrat dobi navadno cikorijo z dolgimi in slokimi listi.

Po okusu je grenka kot radič. Uporabimo jo lahko za solate, lahko jo popečemo kot vitlof, sesekljamo v omake ... Najpreprosteje je, da jo na hitro poblanširamo, zmešamo s kuhanim krompirjem, začinimo z oljčnim oljem in balzamičnim kisom ter še toplo postrežemo. Za vitaminsko bombo s pridihom zime pa cikorijo lahko naredimo s testeninami. Hitro vas bo prepričala, da ni le nadomestek kave. Testenine s cikorijo in slanino 4 šalotke šop cikorije 150 gramov slanine 2 žlici balzamičnega kisa 50 gramov fete oljčno olje polovica škatle polnozrnatih testenin (lahko peresniki ali polžki)

Na oljčnem olju popražimo na kocke narezano slanino, da je hrustljava. Poberemo jo iz kozice in na istem olju prepražimo sesekljane šalotke. Cikorijo očistimo in narežemo na trakove, ki jih dodamo šalotki. Pražimo minuto ali dve, toliko, da cikorija uveni. Zalijemo z balzamičnim kisom in pokuhamo toliko, da se kis zreducira. Medtem odcedimo skuhane testenine in jih stresemo v cikorijo. Dobro premešamo. Ko jed postrežemo, testenine potresemo s hrustljavo slanino in zdrobljeno feto.

Ne spreglejte