Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 12. 2013,
15.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 12. 2013, 15.27

8 let, 8 mesecev

Umrla je baronica iz filma Moje pesmi, moje sanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V 91. letu starosti je umrla igralka Eleanor Parker, trikratna nominiranka za oskarja za njeno upodobitev močnih žensk. Morda je najbolj znana po upodobitvi baronice v filmu Moje pesmi, moje sanje.

Parkerjeva je umrla v ponedeljek zjutraj zaradi komplikacij pri pljučnici. Umrla je v krogu svojih otrok v medicinskem centru v bližini svojega doma v kalifornijskem Palm Springsu.

Igralka je bila nominirana za oskarja v letih 1950, 1951 in 1955. Njena kariera je v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja začela počasi ugašati. Zadnja omembe vredna vloga je bila tista v filmu Moje pesmi, moje sanje (The Sound of Music) leta 1965, ko je kot preračunljiva baronica zaigrala skupaj s Christopherjem Plummerjem in Julie Andrews.

"Bila je in je še dandanes ena najlepših dam, kar jih poznam. Užaloščen sem ob njeni izgubi. Prepričan sem bil, da bo živela večno …" je v izjavi za javnost ob njeni smrti dejal Plummer.

Novica o njeni smrti prihaja ravno v času, ko so Moje pesmi, moje sanje ponovno v središču pozornosti – prejšnji teden je namreč TV-hiša NBC posnela svojo različico priljubljenega muzikala in požela ogromen uspeh.

Parkerjeva se je po omenjenem filmu le še občasno pojavljala v manjših vlogah v TV-serijah, kot so Fantazijski otok (Fantasy Island), Umor, je napisala (Murder, She Wrote) in Ladja ljubezni (The Love Boat).

Leta 1988 je v intervjuju razložila, zakaj nikoli ni dosegla takšne slave kot njene igralske kolegice: "V prvi vrsti sem karakterna igralka. Upodobila sem toliko različnih individualistk, da moja lastna osebnost nekako ni nikoli prišla do izraza."

Kariera Parkerjevo so, podobno kot Williama Holdna, Roberta Prestona, Dustina Hoffmana in preostale, odkrili v gledališču Pasadena Palyhouse.

S studiem Warner Bros. je podpisala pogodbo in sprva nastopala le v manjših vlogah, vse dokler niso ugotovili, da premore ogromno dramatične globine, in so ji leta 1946 ponudili glavno vlogo Mildred Rogers v remaku filma Of Human Bondage.

Zgodba avtorja Somerseta Maughama je 12 let pred tem naredila zvezdo iz igralke Bette Davis. Na prvi dan snemanja je Davisova Parkerjevi poslala šopek cvetja s pripisom: "Upam, da bo Mildred za vašo kariero naredila toliko, kot je za mojo."

Žal film ni bil uspešen in Parkerjevo je bilo spet mogoče videti le v manjših vlogah. Vse do leta 1950, ko si je s prepričljivo igro zapornice v brutalnem zaporu v filmu Caged prislužila svojo prvo nominacijo za oskarja v kategoriji najboljša igralka v glavni vlogi.

Drugo nominacijo si je leto zatem prislužila z upodobitvijo zafrustrirane žene lika, ki ga je v filmu Detective Story upodobil Kirk Douglas.

Njena kariera je dobila krila in v naslednjih letih je zaigrala v filmih: Scaramouche s Stewartom Grangerjem, Above and Beyond z Robertom Taylorjem, Escape from Fort Bravo s Holdnom, Valley of the Kings s Taylorjem in The Naked Jungle s Charltonom Hestonom.

Zagotovo najbolj zahtevno vlogo je zaigrala leta 1955 v filmu Interrupted Melody, ko je upodobila operno pevko Marjorie Lawrence, ki svojo kariero nadaljuje, čeprav ji na grlu odkrijejo polip. Da bi čim bolj prepričljivo upodobila pevko in ker je morala v filmu odpeti (odpirati usta na skladbe) devet arij v treh jezikih, se je Parkerjeva za dva tedna zaprla v kočo na jezeru Arrowhead in si arije predvajala od osem do deset ur na dan. Končni rezultat: tretja nominacija za oskarja.

Drugi omembe vredni filmi so še The Man with the Golden Arm in A Hole in the Head (oba s Frankom Sinatro) ter The King and Four Queens s Clarkom Gableom.

Ne spreglejte