Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
20. 1. 2008,
15.35

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Nedelja, 20. 1. 2008, 15.35

8 let

Oskarji 2008: Kdo bodo srečni izbranci?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
V torek bodo znane nominacije za oskarje, razprava o možnih nominirancih in favoritih pa je že nekaj časa v polnem zagonu.

Na seznamu najverjetnejših nominirancev vodi Pokora s Keiro Knightley in Jamesom McAvoyjem v glavnih vlogah. Film, ki ga je po romanu Iana McEwana posnel Joe Wright (Prevzetnost in pristranost), je nedavno prejel 14 nominacij za britanske bafte, pred tem pa na asketski podelitvu tudi zlati globus za najboljši celovečerec. Britanski film je sicer na oskarjih nazadnje slavil pred več kot dvema desetletjema z Gandijem (1983) in Chariots of Fire (1982). Dobro leto za brata Coen Dobro kaže tudi ljubljencema kritikov, bratoma Coen, ki sta se do sedaj med nominiranci (in nagrajenci) za oskarje znašla le enkrat, s humorno kriminalko Fargo. Prav tako žanrski film Ni prostora za starce (No Country for Old Men) je posnet po romanu Cormaca McCarthyja, v njem pa so zaigrali Javier Bardem (nagrajen tudi z zlatim globusom), Tommy Lee Jones in Josh Brolin.

Paul Thomas Anderson premalo hollywoodski?

Nagrade so bile doslej prijazne tudi do drame There Will Be Blood, ki jo je prav tako po knjižni predlogi posnel Paul Thomas Anderson (Magnolia, Boogie Nights). Zgodba o lakomnem naftnem mogotcu z začetka prejšnjega stoletja je morda premalo "hollywoodska" za najprestižnejšo lovoriko, a glavni igralec Daniel Day-Lewis velja za najmanj tvegano stavo v kategoriji igralcev.

Omembe bosta verjetno deležna tudi Michael Clayton in Ameriški gangster, čeprav slednji po lanskem uspehu mafijske drame Dvojna igra Martina Scorseseja verjetno nima realnih možnosti v "pomembnejših" kategorijah. Kljub temu ne smemo pozabiti, da je Ridley Scott, ki stoji tudi za Iztrebljevalcem, Thelmo & Louise ter Gladiatorjem, še vedno brez kipca, Akademiji, ki podeljuje oskarje, pa podeljevanje na račun preteklih dosežkov ni tuje ...

Še pred dobrim mesecem dni je za enega izmed vidnejših favoritov veljal nov izdelek Seana Penna Into the Wild, ki pa na kasnejših podelitvah nagrad ni dosegel vidnejših uspehov. Kljub temu drama, posneta po resnični zgodbi o Chrisu McCandlessu, ki je vse svoje imetje daroval v dobrodelne namene ter se odpravil v aljaško divjino, ljubljenka filmskih kritikov. Glasbo za film je posnel Eddie Vedder (pesem Guaranteed je bila nagrajena tudi z zlatim globusom), v celovečercu se pojavi cela vrta dobrih igralcev, ki tekmuje s posnetki izjemne narave, a več uspeha bo delo verjetno deležno pri nagradah za neodvisne filme, kot pa pri oskarjih.

Vrnitev veterana Sidneyja Lumeta Na filmsko prizorišče se je s filmom Before the Devil Knows You're Dead vrnil veteran Sidney Lumet, ki po štirih nominacijah (12 Angry Men, Dog Day Afternoon, Network, The Verdict) še ni prejel kipca za režijo. Se bo – sicer z manj zanosa, a vendarle – ponovil lanski Martyjev scenarij? Verjetno ne, a možnosti ostajajo, enako pa lahko rečemo za filma The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford in Eastern Promises Davida Cronenberga.

Nizkoproračunska komedija Juno bi lahko postala letošnja Naša mala mis (ali Stranpota), pozornost pa še posebej žanje scenarij, ki ga je spisala novinka Diablo Cody. Nenavaden film o mladoletni nosečnici je sicer drugi režijski poskus Jasona Reitmana, ki je pozitiven odziv doživel že s prvencem Hvala, ker kadite.

Med animiranimi filmi je dominacija Ratatouille povsem jasna, družbo med nominiranci pa mu bodo najverjetneje delale tudi čebelice iz Čebeljega filma, ki pa ne predstavljajo realne konkurence.

Najbolj opazni med igralci Lani sta med igralci močno dominirala Forrest Whitaker in Helen Mirren, letos pa sta vodilna v tekmi Daniel Day-Lewis in Julie Christie, sploh če preštejemo doslej prejete nagrade za njuni vlogi v There Will Be Blood oz. Daleč od nje (Away from Her). Oba igralca sta sicer že oskarjevca; Day-Lewis je nagrado prejel za odlično igro v My Left Foot (1990), Julie Christie pa za film Darling (1966).

Konkurenco med moškimi igralci bodo najverjetneje tvorili Johnny Depp (Sweeney Todd), ki je po mnenju poznavalcev edini realni tekmec Day-Lewisu, predlanski oskarjevec George Clooney (Michael Clayton), dvakratni nagrajenec Tom Hanks (Wilsonova vojna), ljubljenec občinstva Denzel Washington (Ameriški gangster), Javier Bardem (Ni prostora za starce), James McAvoy (Pokora), Viggo Mortensen (Eastern Promises), morda pa celo Emile Hirsch (Into the Wild), John Cusack (Grace is Gone) in Casey Affleck (Gone Baby Gone). Se bodo v senci Ni prostora za starce spomnili tudi Tommyja Leeja Jonesa, ki je resnično zasijal v V dolini smrti (In the Valley of Elah)?

V ženski različici kategorije se poleg Christiejeve omenja tudi francosko igralko Marion Cotillard, ki je v Življenju v rožnatem odlično upodobila slovito Edith Piaf. Obe igralki sta bili za svoji vlogi nagrajeni tudi z zlatim globusom. Oskarja sta doslej osvojili le dve Francozinji (v filmih ameriške oz. angleške produkcije) – Simone Signoret (Room at the Top, 1960) in Juliette Binoche (Angleški pacient, 1997).

Kritiki kot ponavadi hvalijo tudi Cate Blanchett, ki ima bolj kot z glavno vlogo (Elizabeta: Zlata doba) več možnosti s stransko (I'm Not There), za katero je prejela tudi zlati globus. Med stranskimi vlogami je sicer najbolj očitna prejemnica nominacije Amy Ryan (Gone Baby Gone). Tu je tudi Laura Linney iz Družine Savage, Keira Knightley za Pokoro (nominacije pa bi lahko prejele tudi stranske igralke iz omenjenega filma), Helena Bonham Carter za Sweeneyja Todda, ljubljenka tabloidov Angelina Jolie za A Mighty Heart in mlada Ellen Page (Juno).

Filmi, ki si jih bomo lahko kmalu ogledali tudi pri nas Med omenjenimi filmi si v slovenskih kinematografih že lahko ogledamo Pokoro, konec januarja pa k nam prihajata še Družina Savage in Daleč od nje, prvenec Sarah Polley z Julie Christie v glavni vlogi. Februarja lahko pričakujemo Wilsonovo vojno režiserja Mika Nicholsa, Ni prostora za starce bratov Coen, Cronenbergove Smrtne obljube in Burtonov grozljivi muzikal Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street.

Se bo ponovila usoda zlatih globusov? Nominacije za oskarje bodo razglasili 22. januarja, svečana podelitev oskarjev, ki ji sicer tako kot zlatim globusom lahko še vedno zagode dolgotrajna stavka scenaristov, pa bo 24. februarja v hollywoodski dvorani Kodak. Prireditev bo znova vodil Jon Stewart.

Ne spreglejte