Torek, 1. 7. 2014, 9.49
7 let, 2 meseca
OCENA FILMA: Kako izuriti svojega zmaja 2
Izvrstno nadaljevanje, s katerim studio DreamWorks Animations utrjuje vodilni položaj na področju animiranih celovečercev.
Glede na priljubljenost risanke Kako izuriti svojega zmaja me je začudil podatek, da je bila ta šele peti najdonosnejši animirani celovečerec leta 2010. No, ob hudi konkurenci ta podatek niti ni tako zelo osupljiv, uspeh, ki ga je film dosegel, pa je še vedno zavidljiv.
Kako izuriti svojega zmaja je v ameriških kinematografih zaslužil skoraj 500 milijonov dolarjev, kar je bilo še vedno precej nad pričakovanji, dobro pa se je odrezal tudi pri kritikih in hollywoodski srenji, ki mu je podelila kar deset nagrad annie (dosežek je še toliko večji, če vemo, da sta bila njegova tekmeca Pixarjev Svet igrač 3 in Disneyjeva Zlatolaska).
Nadaljevanje je bilo torej samo še vprašanje časa. Če sem iskren, ga zgodba o prijateljstvu med mladim Vikingom in njegovim nenavadnim domačim ljubljenčkom sploh ni potrebovala, sem pa vesel, da smo ga dobili. Kako izuriti svojega zmaja 2 (How to Train Your Dragon 2) je nadpovprečen animirani izdelek, ki si zasluži, da si ga ogledamo na velikem platnu.
Nedokončana zgodba
Viki in Brezzobi na enem od svojih potovanj odkrijeta nenavadno, z ledom obdano utrdbo lovcev na zmaje, ki jim poveljuje oblastiželjni Drago Bludvist (Djimon Hounsou/Kristijan Ostanek), pozneje pa še skrivni otok, na katerem prebiva nešteto teh zverinic in nekdo, ki ga Viki že vse svoje življenje pogreša. S pomočjo te osebe mladi Viking spozna, da ga vodita srce poglavarja in duša zmaja ter da lahko samo on združi svetova ljudi in zmajev.
Ne prvič ne zadnjič. Od Vikija in Brezzobega naj bi se dokončno poslovili leta 2016, ko naj bi prišel v kinematografe sklepni del trilogije. Brez skrbi: ker se je franšiza razvila v paradnega zmaja, ups, konja studia DreamWorks Animations, ni pričakovati, da se bo ta čez dve leti res končala. Še posebej, če bo ohranjala kakovost.
Zmaji vračajo udarec
Kako izuriti svojega zmaja 2, nekakšen animirani Imperij vrača udarec, ni toliko repriza prvega dela kot njegova tehnična in vsebinska nadgradnja. Drugi del je ambicioznejši, spektakularnejši, kompleksnejši in še nekoliko temačnejši od že tako precej temačnega predhodnika. Animacija je naprednejša, glasbena podlaga Johna Powlla (ta je bil za izvirno glasbo izvirnika nominiran za oskarja) pa enako impresivna.
Zgodba je v drugo veliko bolj razvejana in podobno čustvena, pripoved še naprej temelji na družinski drami. Oba filma se od drugih animiranih konkurentov ločita predvsem po tem, da ne podcenjujeta otrok in ne bežita pred manj prijetnimi temami, kot so zapustitev, odtujenost in celo smrt.