Sreda, 14. 10. 2015, 11.54
4 leta, 5 mesecev
Majda Širca predstavila dokumentarec o pravicah žensk pri nas
V okviru festivala Mesto žensk je Majda Širca predstavila prvi del dokumentarca Ženska, ki govori o boju za pravice žensk na Slovenskem.
Kot je na včerajšnji premieri v Slovenski kinoteki poudarila avtorica dokumentarca Ženska, nekdanja ministrica za kulturo, Majda Širca, so pravice, kot sta volilna pravica ali pravica do splava, danes razumljene kot samoumevne. Vse prepogosto pa pozabljamo, da vse ženske v slovenskem prostoru lahko volijo šele od leta 1946 in da so medicinski priročniki še leta 1976 med simptome menstruacije uvrščali "venenje rož".
Prepogosto pozabljeno dejstvo je tudi, da so bile številne pravice izborjene skozi daljše časovno obdobje in nekatere tudi pozneje izgubljene (pravica do oploditve z biomedicinsko pomočjo je bila uzakonjena leta 1977, a izgubljena leta 2000), pa tudi to, da popolne enakopravnosti danes še vedno ni. Dokumentarec Ženska je zato tako zgodovinski pregled kot opomnik.
Izpostavlja, da so volilni pravici žensk nekoč nasprotovali tudi liberalci, na primer ljubljanski župan Ivan Tavčar, saj so se bali, da bo na volilno izbiro žensk pretirano vplivala cerkev, ki je navodila, koga voliti, podajala kar v spovednicah, pa tudi ogorčenje, ki so ga bile ob zmagi Ivana Tavčarja deležne učenke, ki so se skupaj z drugimi moškimi na ulicah Ljubljane udeležile praznovanja.
Tematizira položaj delavk, na primer dejstvo, da so v Kropi prevladovale žebljarke, čeprav se pogosto govori le o žebljarjih, pa tudi položaj kmečkih žensk, ki so praviloma vodile kmetije, a bile pri dedovanju izključene.
Čeprav skozi dokumentarec spremljamo postopen napredek pri pravicah žensk, pa je konec z zvočnimi posnetki izjav, tudi slovenskih poslancev, kot sta Pavle Rupar, ki je želel poslankam odrediti pregled mednožja, in Miran Györek, ki je diskreditiral poslanke, ki niso matere in žene, vse prej kot optimističen in še dodaten dokaz za to, da boj še zdaleč ni končan.
1