Peter Prevc Peter Prevc Jurij Tepeš Jernej Damjan Anže Lanišek Anže Lanišek Lahti 2017

Posamična tekma, velika skakalnica, Lahti 2017

Peter Prevc ostal brez medalje, Stefanu Kraftu se spet smeji

4

Peter Prevc Lahti 2017 | Foto Getty Images

Slovenski skakalni šampion Peter Prevc je na nordijskem svetovnem prvenstvu v Lahtiju ostal brez posamične medalje. Po prvi seriji je bil v igri za odličje, v drugi pa se mu je izmuznilo, saj je s sedmega nazadoval na deveto mesto. Avstrijec Stefan Kraft je še drugič v Lahtiju postal svetovni prvak. Jernej Damjan je osvojil 21. mesto.

Slovensko čast je na veliki skakalnici reševal Peter Prevc, ki je bil naše glavno orožje za medaljo. V prvi seriji je skočil 128 metrov in zasedal sedmo mesto. Za bronastim odličjem je zaostajal vsega 2,4 točke. Zlato je bilo oddaljeno pet točk.

Skakalci so bili zelo skupaj, zato se je v drugi seriji napovedovala prava vojna živcev. In dobili smo jo. Petru v drugo ni uspel veliki met. S 124,5 metra je nazadoval na deveto mesto.

"Očitno so se ti, ki so bili pred mano, zbrali precej bolje"

"Meni so se spet prikradle manjše napake." | Foto: Getty Images "Meni so se spet prikradle manjše napake." Foto: Getty Images "Nekako sem precej bolj zadovoljen kot z nastopom na manjši napravi, a rezultat pokaže, da nisem bil sposoben višje od 9. mesta. Očitno so se ti, ki so bili pred mano, zbrali precej bolje in odlično opravili svoje naloge na mizi. Meni so se spet prikradle manjše napake," so bile prve besede Petra po končani tekmi.

Čeprav je na treningih in pri poskusnem skoku kazal skoke, ki bi ga lahko ponesli do medalje, o njej ni razmišljal: "V tekmo ne greš z mislijo na kolajno. Ko začneš razmišljati o rezultatu, veš, da je mogoče vse. Lahko si dvajseti, lahko si prvi. Predvsem pa se zavedaš, da se boš, če boš umirjeno opravil svojo nalogo, boril za najboljša mesta. Res je veliko dejavnikov in malenkosti, ki se ti lahko podrejo in prinesejo končni rezultat."

Prvi mož zadnje zime tako ostaja pri dveh medaljah na nordijskih svetovnih prvenstvih. V Predazzu je bil leta 2013 na srednji napravi bronast, na veliki pa srebrn. Takrat se je pred njega zavihtel le Poljak Kamil Stoch, ki je v Lahtiju kot vodilni v svetovnem pokalu prav tako ostal brez posamičnega odličja.

Kraft skakalni junak prvenstva

Stefan Kraft je še drugič osvojil zlato medaljo v Lahtiju. | Foto: Getty Images Stefan Kraft je še drugič osvojil zlato medaljo v Lahtiju. Foto: Getty Images Osrednji junaka nordijskega prvenstva v Lahtiju je Avstrijec Stefan Kraft, ki je po osvojenem zlatu na srednji skakalnici na vrh skočil tudi na večji napravi. Za 1,3 točke je prehitel Nemca Andreasa Wellingerja, ki je bil srebrn tudi na manjši skakalnici.

"Noro je, kar mi je uspelo! Wellinger je skakal izjemno dobro. Zelo napeto je bilo, vendar mi je uspelo," se je smejalo Kraftu.

Prvega posamičnega odličja na prvenstvih se je z odličnim drugim skokom razveselil Poljak Piotr Zyla. Z daljavo 131 metrov se je zavihtel na tretje mesto.

Jernej Damjan se je s 113,5 metra v prvi seriji uvrstil med najboljšo trideseterico, povsem drugačen obraz pa pokazal v drugi seriji, ko je s 120 metri z 29. napredoval na 21. mesto.

Anže Lanišek (110 metrov) in Jurij Tepeš (111,5 metra) se nista proslavila in se poslovila že po prvi seriji.