Petek, 3. 12. 2021, 22.23

Lake Louise, smuk, ženske (petek)

Sofia Goggia v izjemnem slogu odprla smukaško sezono, Štuhčeva 20.

8

Sofia Goggia | Sofia Goggia je uprizorila vrhunsko vožnjo in tekmice pustila daleč za seboj. | Foto Guliverimage

Sofia Goggia je uprizorila vrhunsko vožnjo in tekmice pustila daleč za seboj.

Najboljše alpske smučarke na svetu so opravile s prvo smukaško preizkušnjo sezone. V Lake Louisu je bila razred zase najboljša smukačica lanske sezone Sofia Goggia, ki je najbližjo zasledovalko Breezy Johnson premagala za skoraj sekundo in pol. Tretja je bila Mirjam Puchner. Do točk ena Slovenka, Ilka Štuhec je bila 20., Maruša Ferk pa je končala na 36. mestu. V soboto ob 20.30 sledi še en smuk.

Johnsonova, ki ji smuči pripravlja slovenski strokovnjak Aleš Sopotnik, nekdanji serviser Ilke Štuhec, je prišla do svojih petih stopničk v svetovnem pokalu. Štirikrat je bila tretja, danes prvič druga.

Štuhčeva je bila na treningu hitra, druga, a je izpustila vrata. Zaostala je tri desetinke za danes zunajserijsko Goggio. Na tekmi pa ni pokazala tistega, kar je že bila sposobna na tem prizorišču v Kanadi.

V Lake Louisu se je namreč prvič uvrstila na stopničke v svetovnem pokalu s kar dvojno zmago. Tokrat že od starta ni bila konkurenčna najboljšim. Njen zaostanek, 3,24 sekunde, je ob prihodu v cilj pomenil 16. čas. Do konca so je prehitele še štiri tekmovalke za 20. dosežek.

Ilka Štuhec za Goggio zaostaja tri sekunde in dve desetinki. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ilka Štuhec za Goggio zaostaja tri sekunde in dve desetinki. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Pred petimi leti je kar dvakrat pokorila konkurenco, najprej 2. decembra 2016 ter nato vajo ponovila še naslednji dan na drugem smuku.

Absolutna rekorderka prizorišča v Lake Louisu je Američanka Lindsey Vonn s 25 stopničkami, od tega z 18 zmagami. Med zmagovalke tega smuka se je danes prvič vpisala Goggia, ki je Italiji prismučala 27. smukaško zmago v svetovnem pokalu.

Goggia je v minuli zimi osvojila mali kristalni globus za najboljši dosežek v smukaški razvrstitvi svetovnega pokala, potem ko je slavila na štirih smukih od sedmih. Sezono je končala sicer s poškodbo. Skupno je v karieri slavila na devetih smukih, s čimer je druga najuspešnejša Italijanka v kraljevski disciplini po Isolde Kostner (12).

Najboljša trojica. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Najboljša trojica. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Ferkova prepočasna za točke

Nastopila je še ena Slovenka Maruša Ferk, ki že drugo leto po vrsti ni več del slovenske reprezentance. Ferkova je smuk končala na 36. mestu (+4,71). Gorenjka je del ekipe mednarodne smučarske akademije ISRA, tako kot lani sredstva za nastopanje v sezoni zbira z donacijami prek spletne platforme Make A Champ.

Maruša Ferk je bila s 36. mestom prepočasna za točke. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Maruša Ferk je bila s 36. mestom prepočasna za točke. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Najboljše smukačice so Avstrijke s 122 zmagami, Švicarke jih imajo 94, Američanke 69, Nemke 44, nato pa so že Italijanke. Slovenki Tina Maze (4) in Štuhčeva (5) sta jih osvojili devet.

Na startnem seznamu je bila tudi trenutno vodilna v seštevku pokala Američanka Mikaela Shiffrin, ki je točke osvojila s 26. mestom.

V Kanadi manjka skupna zmagovalka Slovakinja Petra Vlhova, ki bo po poročanju Eurosporta izpustila tako preizkušnje v Lake Louisu ter tudi tekme v hitrih disciplinah v St. Moritzu in Val d'Iseru.

V soboto ob 20.30 sledi še en smuk, v nedeljo ob 18.30 pa superveleslalom.