Ponedeljek, 28. 11. 2016, 18.00
7 let, 3 mesece
Pogovor z Gorazdom Bertoncljem, trenerjem Domna Prevca
"Domen Prevc ima psihične in fizične lastnosti, ki mu omogočajo takšen skok"
Ko je Domen Prevc v petek s krstno zmago v svetovnem pokalu v Kuusamu razveselil slovensko skakalno javnost, je srce zaigralo tudi njegovemu trenerju Gorazdu Bertonclju. "Glede na fizično stanje in tehnične popravke, ki smo jih naredili, bo lahko konstantno skakal na višji ravni," pravi Bertoncelj.
Da slovenski skoki v tujini iz leta v leto pridobivajo veljavo, postaja vse bolj splošno znano. Državni panožni nordijski center (DPNC) v Kranju je zadetek v polno. V njem imajo mladi slovenski skakalci odlične razmere za trening in šolanje.
Domen Prevc je prav tako "produkt" tega sistema. Nad njim bdi tudi skakalni trener Gorazd Bertoncelj, s katerim sodelujeta že tretjo sezono.
Ko je najmlajši od bratov Prevc v petek v Kuusamu pri vsega 17 letih slavil zmago, mu je srce razumljivo zaigralo. "Zelo sem bil zadovoljen. Čestitke so deževale. Preostali mladinci so mu čestitali in dobili potrditev, da so tudi oni v pripravljalnem obdobju dobro delali. Ta uspeh je izrednega pomena," razlaga Bertoncelj.
Zaupanje z Janusom in Grilcem
Goran Janus, Gorazd Bertoncelj in Matjaž Zupan Takoj je izpostavil dobro sodelovanje z vodstvom A-reprezentance. Domen je namreč po dogovoru večino pripravljalnega obdobja opravil z mladinci, ne s Petrom Prevcem in druščino, ki se ji je priključeval občasno: "Zaupanje strokovnega vodstva na čelu z Goranom Janusom in Janijem Grilcem je tu ključnega pomena. Domen je vendarle star šele 17 let, hodi v srednjo šolo in ima treninge prilagojene izobraževanju. Dela s svojimi psihologi, fizioterapevti. Njegovi treningi so individualno naravnani. Zaupanje je popolno."
Po količini Domen ne trenira manj kot A-reprezentanti, a ima manj motoričnih in atletsko-kondicijskih vložkov, saj se njegovo telo v nasprotju s člani še razvija. Je pa v pripravljalnem obdobju zato opravil več skokov. Pozno v jeseni je še skakal tudi na 50-, 60-metrskih napravah, ker so veliko poudarka namenjali tehniki odskoka.
Ne prezrite
Peter Prevc po padcu brez psihičnih posledic
Prevc sploh ni zmagal na Finskem, razočarani Norvežani se ukvarjajo sami s sabo
Prva zmaga Domna Prevca, Peter kljub padcu tretji
Slatnar zanj naredil posebne smuči
Domen Prevc je imel v petek na zmagovalnem odru ob sebi velika tekmeca Severina Freunda in Petra Prevca. Oba je gledal z višje stopničke. Kot enega ključnih dejavnikov v zadnjem obdobju je Bertoncelj izpostavil zadetek v polno pri skakalni opremi. Peter Slatnar je naredil smuči, ki so se povsem prilagodile Domnovi tehniki: "Skakalna oprema je bila dodana vrednost. Slatnar je zanj in za Petra naredil posebne smuči s posebno špico, ki je pomembna v drugem delu leta, da je smučka stabilnejša. To namreč ustreza Domnovi agresivni tehniki letenja."
Vsi v karavani smučarskih skokov se navdušujejo nad Domnovim načinom skakanja. Takoj po odskoku z mize se uleže med smuči in zajadra proti dnu skakalnice: "Ima psihične in fizične lastnosti, ki mu omogočajo, da to izvede. Ima takšno konstitucijo telesa. Nekdo z drugačno s takšnim načinom skakanja ne bi bil uspešen."
"To, da je Domen s 17 letni zmagal, je izjema"
"Pilili smo odskok, v fazi leta je bolj stabilen, skače nekoliko manj tvegano, a še vedno agresivno, zato lahko tudi bolj konstantno skače," razlaga Bertoncelj. Čeprav je Domen star šele 17 let, skakalni trener, ki dela v Kranju, verjame, da je lahko v tej sezoni konstanten. Razlog za to išče v naslednjih dejstvih: "Pilili smo odskok, v fazi leta je bolj stabilen, skače nekoliko manj tvegano, a še vedno agresivno."
V ozadju trkajo tudi novi mladi skakalci, ki imajo v DPNC vse pogoje, da se razvijejo v dobre skakalce. "V Sloveniji imamo mlade, sposobne fante. To, da je Domen s 17 letni zmagal, je izjema. Ponavadi se fantje dalj časa razvijajo v vrhunske tekmovalce. V današnjih časih je to drugače kot v preteklosti, ko so tudi mlajši zmagovali," dodaja Bertoncelj.