Sobota, 18. 3. 2017, 16.17

Skupinski štart, 10 kilometrov (ženske)

Bjoergnova zmagala v Quebecu, Lampičeva 36.

Marit Bjoergen | Foto Getty Images

Norveška smučarska tekačica Marit Bjoergen (24:23,6) je zmagala na današnji tekmi s skupinskim startom na 10 km v kanadskem Quebecu. Za Bjoergnovo se je uvrstila njena rojakinja Heidi Weng (+0,3), tretja pa je bila Finka Krista Parmakoski (+2,9). Na startu so bile tudi tri Slovenke, najboljša pa je bila Anamarija Lampič (+1:45,9) na 36. mestu. Vesna Fabjan (+2:33,7) je zasedla 43., Katja Višnar (+2:48,5) pa 49. mesto.

Za slovensko reprezentanco je predzadnja tekma sezone imela le en pravi pomen - zadržati turkizno majico vodilne mlade tekačice v svetovnem pokalu, ki jo nosi Lampičeva. Pred zadnjo tekmo - v nedeljo sledi dvojno zasledovanje na 10 km - je Lampičevi to tudi uspelo, kljub temu, da je na današnji klasiki na 10 km ostala brez točk na 36. mestu.

Naša mlada tekačica je začela zelo dobro, tekla okrog dvajsetega mesta v stiku z najhujšima konkurentkama za prevzem turkizne majice, Švicarko Nadine Fähndrich in Rusinjo Julijo Belorukovo. Omenjene tekmovalke so bile skupaj tudi na polovici proge, nato pa je Rusinja prestavila v višjo predstavo in Slovenko ter Švicarko pustila za sabo. Na 6,6 km je bila Lampičeva še v območju dobitnic točk, Belorukova je bila 20., slabe tri kilometre pred ciljem pa ne več, medtem ko je Rusinja še vedno tekla okrog 20. mesta.

V cilj je Lampičeva prišla na 36. mestu z zaostankom 1:45,9, Fähndrichova je bila šest sekund hitrejša na 34. mestu in tudi brez točk, Belorukova pa je ostala na 20. mestu z zaostankom 50,7 sekunde za zmagovalko Björgenovo. Neverjetna norveška veteranka je v ciljnem obračunu ugnala rojakinjo Wengovo za 0,3 sekunde.

Bo Slovenka postala prva?

V nedeljo bo padla odločitev o tem, ali bo Anamarija Lampič prva Slovenka z zmago v seštevku do 23 let ali ne. Poleg polovičnih točk za tekmo bodo dekleta prejela še dvojne točke za uvrstitev na finalnih tekmah svetovnega pokala v Quebecu. Pred nedeljsko tekmo ima zmagovalka sprinta v Pyeongchangu lepo zalogo prednosti pred Rusinjo, kar 67 točk, Švicarka pa zaostaja še dodatnih šest točk za Rusinjo.