Nedelja, 19. 3. 2017, 19.05

Finale svetovnega pokala, Aspen, veleslalom (Ž)

Trojna italijanska zmaga, globus v Francijo

Brignone Worley | Foto Reuters

Zmagovalka zadnjega veleslaloma sezone je Federica Brignone, ki je za skoraj sekundo in pol odpravila vso konkurenco. Italijansko slavje sta z drugim in tretjim mestom dopolnili še Sofia Goggia in Marta Bassino. Francozinja Tessa Worley je mali kristalni globus potrdila s petim mestom.

Brignonejeva je ob koncu sezone v odlični formi, v zadnjih desetih dneh se je trikrat povzpela na stopničke. Na veleslalomu v Squaw Valleyju je bila druga, v smuku v Aspnu tretja, tekmovalno obdobje pa je končala še z veleslalomsko zmago.

26-letna Italijanka je suvereno vodila že po prvi vožnji, pred najbližjo zasledovalko Mikaelo Shiffrin je imela 95 stotink prednosti. V finalu je prednost pred konkurenco še zvišala in zmagala z +1.44 sekunde prednosti pred rojakinjo Sofio Goggio. Tudi na najnižjo stopnico zmagovalnega odra je stopila Italijanka, Marta Bassino je za drugim mestom zaostala tri stotinke.

Worleyjeva do prvega malega kristalnega globusa

Pred zadnjo veleslalomsko preizkušnjo sezone sta imeli možnost za globus le še Tessa Worley in najboljša smučarka zime Shiffrinova. Američanka bi ga osvojila, le če bi zmagala, Worleyjeva pa bi bila slabša kot 13, kar se ni zgodilo.

Francozinja se je kristala razveselila s 85 točkami več od Shiffrinove, ki je prvič v karieri prejela veliki kristalni globus. Ob tem pa osvojila še slalomskega.

Tessa Worley se veseli svojega prvega malega kristalnega globusa. | Foto: Reuters Tessa Worley se veseli svojega prvega malega kristalnega globusa. Foto: Reuters

Drevova ujela točke

Nastopili sta dve Slovenki. Ana Drev je bila po prvi vožnji osma, v drugo pa nazadovala na 15. mesto in kot zadnja ujela točke. Ilka Štuhec je bila z 21. mestom prepočasna za točke, ki jih na finalu osvoji le najboljših 15.

Štuhčeva zbrala 1.022 točk več kot lani

Štuhčeva je sezono končala na drugem mestu v skupni razvrstitvi svetovnega pokala alpskih smučark. Ob tem je osvojila kombinacijski globus in kot prva Slovenka v zgodovini smukaški globus. Štuhčeva je zbrala 1325 točk, kar je največ v karieri, 318 točk manj od Shiffrinove.

Štuhčeva je v tej sezoni osvojila kar 1022 točk več od izkupička iz sezone prej.  | Foto: Getty Images Štuhčeva je v tej sezoni osvojila kar 1022 točk več od izkupička iz sezone prej. Foto: Getty Images

Štuhčeva je v tej sezoni osvojila kar 1022 točk več od izkupička iz sezone prej. V vseh prejšnjih šestih sezonah, v katerih je tekmovala, tri sezone je izpustila zaradi poškodb 2009, 2010, 2011, je skupno osvojila 817 točk, torej 508 točk manj, kot je točk, ki jih je osvojila v tej sezoni. Osvojila je sedem zmag v svetovnem pokalu ter 13 stopničk, na svetovnem prvenstvu je bila zlata za naslov smukaške svetovne prvakinje.

Tretje mesto v skupnem seštevku je pripadlo Italijanki Goggia, ki je na tretjem mestu sklenila sezono tudi v veleslalomskem seštevku.