Altenmarkt-Zauchensee, smuk, ženske

Ilka Štuhec v smuku prvič brez stopničk, tokrat je presenetila mlada Avstrijka

2

Ilka Štuhec | Foto Reuters

V avstrijskem Zauchenseeju se je končal četrti smuk za svetovni pokal za ženske. Z odlično vožnjo je presenetila mlada Avstrijka Christine Scheyer, ki je dosegla svojo prvo zmago na tekmah svetovnega pokala. Slovenska smučarka Ilka Štuhec je dobro opravila s progo in bila na koncu peta.

Dvaindvajsetletna Christine Scheyer je zelo dobro vozila že na jutranjem treningu, svojo vrhunsko vožnjo pa je ponovila tudi na tekmi, potem ko je v cilju prevzela vodstvo in presenetila smukaško žensko karavno. Drugo mesto si je prismučala Tina Weirather, tretja pa je bila Američanka Jacqueline Wiles. Ilka Štuhec, ki še vedno ostaja vodilna v skupnem seštevku smuka, je za Avstrijko zaostala 58 stotink.

"Sem zadovoljna, tokrat je bil to moj maksimum, nimam si skoraj nič za očitati. S pogoji se je odvijalo, kakor se je, a vemo, da današnja zmagovalka smuča tudi zelo dobro. Ni bilo lahko, tu smo že četrti dan, pa smo šele danes peljale po progi. Pripravljal si se in dal skozi cel proces, pa je bilo odpovedano ali prestavljeno. Na samem si je treba 'naštimati' glavo in se skoncentrirati, ko gre zares, potem pa iti na polno in pokazati maksimum," je po podaljšanem koncu tedna v Avstriji z le eno tekmo dejala Štuhčeva.

Sprva je kazalo, da bo Ilka na stopničkah

Mariborčanka je bila peta na startu ter je z veliko prednostjo 1,39 sekunde prevzela vodstvo. Še po 24 tekmovalkah na startu je kazalo, da bo stala vsaj na stopničkah. Pred tem sta bili hitrejši od Štuhčeve Švicarka Lara Gut, ki je vodilno smukačico sezone prehitela za pičle tri stotinke sekunde, ter Tina Weirather iz Liechtensteina, ki je bila hitrejša za 19 stotink.

Christine Scheyer je dosegla prvo zmago na svetovnem pokalu in na noge spravila avstrijske navijače. | Foto: Reuters Christine Scheyer je dosegla prvo zmago na svetovnem pokalu in na noge spravila avstrijske navijače. Foto: Reuters

Zmagovalni oder so osvojile tekmovalke, ki na prvih treh smukih niso bile na stopničkah. Razmere v nadaljevanju so se toliko spremenile oziroma je proga postala hitrejša, da sta na zmagovalni oder skočili celo tekmovalki, ki pred tem še nista bili na stopničkah v svetovnem pokalu.

S progo sta opravila tudi preostali dve slovenski predstavnici. Maruša Ferk je v cilj prišla z zaostankom treh sekund in 51 stotink in zasedla 46. mesto,  Vanja Brodnik pa je bila še dve mesti nižje.

Po dolgem času se je v smučarsko karavno vrnila Lindsey Vonn. Američanka je bila na koncu 13. | Foto: Reuters Po dolgem času se je v smučarsko karavno vrnila Lindsey Vonn. Američanka je bila na koncu 13. Foto: Reuters

Na smuku je po dolgem času nastopila tudi povratnica na bele strmine Lindsey Vonn. Američanka je šla na progo nekoliko bolj previdno. Njen čas je na koncu zadostoval za 13. mesto, za zmagovalko pa je zaostala sekundo in 54 stotink.