Četrtek, 29. 12. 2016, 15.00

Alpska kombinacija, Santa Caterina

Pinturault preprečil slavje Hirscherja, do točk trije Slovenci

Alexis Pinturault | Foto Reuters

Zmagovalec prve alpske kombinacije za moške v sezoni je Francoz Alexis Pinturault, ki je v slalomu prehitel drugega Avstrijca Marcela Hirscherja, na tretjem mestu je končal Norvežan Aleksander Aamodt Kilde. Točke so osvojili trije Slovenci, Klemen Kosi, Martin Čater, Štefan Hadalin. Zadnja dva sta dosegla uvrstitev kariere.

Razplet ni bil presenetljiv. Na stopničkah so končali smučarji, ki so vodili že po prvem polčasu. Premešala so se edino razmerja na vrhu.

Prvi slovenski nastop je bilo možno spremljati že pri številki 3. Nosil jo je Kosi, ki je veliko bolje opravil svojo nalogo kot na spodletelem torkovem specialnem superveleslalomu, bil je dovolj hiter, da je ob prihodu v cilj prišel s precejšnjo prednostjo, 1,89 sekunde naskoka pred Slovakom Adamom Žampo.

Na superveleslalomu najhitrejši Kilde

Mariborčana je prvi prehitel italijanski matador Dominik Paris, ki je ubral za 74 stotink sekunde hitrejšo linijo. Novi najhitrejši čas (1:39,49) je postavil Pinturault, ki je Parisa ugnal za 29 stotink. Pinturault, v minuli zimi zmagovalec kombinacij v Kitzbühlu in Chamonixu, teh v tej sezoni ne bo na sporedu, si je tako priboril zelo dobro izhodišče za napad na prvo kombinacijsko zmago v novi sezoni.

Aleksander Kilde Aamodt je končal na tretjem mestu. | Foto: Reuters Aleksander Kilde Aamodt je končal na tretjem mestu. Foto: Reuters

Bolj tehnično naravnana proga ni ustrezala superveleslalomskemu asu Norvežanu Kjetilu Jansrudu, ki prvič v tej sezoni superveleslaloma ni končal na prvem mestu. Jansrud, ki je v tej zimi dobil tri specialne superveleslalome, ni bil tako zanesljiv na progi in si je nabral za 52 stotink zaostanka za Pinturaultom.

Norvežani pa vseeno niso zatajili. Namesto na prvem mestu po superveleslalomu pričakovanega Jansruda, je vodstvo prevzel in obdržal Kilde, ki je postavil najhitrejši čas kombinacijskega superveleslaloma (1:32,65), ko je za 84 stotink sekunde izboljšal čas Pinturaulta.

Pinturault v slalomu prehitel Hirscherja

Slalom se je nato Jansrudu tako kot Parisu pred njim povsem ponesrečil, saj oba smučarja drugega polčasa nista končala v cilju in sta ostala brez uvrstitve. Je pa toliko bolje z njim opravil Pinturault, ki je bil dovolj hiter, da je prehitel Hirscherja in se veselil 18. zmage v svetovnem pokalu. Čeprav Norvežan Kilde ni specialist za slalom, je imel iz prve vožnje dovolj veliko zalogo prednosti, da je na koncu pristal na tretjem mestu. Klemen Kosi je bil na 13. mestu najvišje uvrščeni Slovenec. | Foto: Reuters Klemen Kosi je bil na 13. mestu najvišje uvrščeni Slovenec. Foto: Reuters

Slovenska trojka v točkah, Čater in Hadalin do uspeha kariere

Točke so osvojili trije Slovenci. Najvišje je končal Klemen Kosi, ki je v slalomu izgubil tri mesta in zasedel 13. mesto. Martin Čater je s 16. mestom dosegel svojo najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu, tudi Štefan Hadalin tako visoko še ni bil. 21-letnik je v slalomu pridobil osem mest in vpisal točke za 23. mesto.

Slovenski specialist za hitre discipline Boštjan Kline, Miha Hrobat in Miha Kürner so odstopili na prvi progi.

Smučarji bodo sezono nadaljevali 5. januarja, ko bo slalom na Sljemenu.

Zelena luč za Adelboden

Mednarodna smučarska zveze (Fis) je prižgala zeleno luč organizatorjem tekmovanja za svetovni pokal alpskih smučarjev v švicarskem Adelbodnu. Po ogledu proge, ki jo Švicarji pripravljajo z umetnim zasneževanjem, so potrdili moški tekmi v veleslalom in slalomu, ki bosta na sporedu 7. in 8. januarja.