na današnji dan rekord Jesse Owens

Četrtek, 25. 5. 2023, 4.00

Na današnji dan (25. maj) ...

Jesse Owens je v 30-. letih preteklega stoletja postavil nemalo mejnikov. | Foto: Getty Images Jesse Owens je v 30-. letih preteklega stoletja postavil nemalo mejnikov. Foto: Getty Images

Leta 1935 je atlet Jesse Owens poskrbel za po mnenju številnih najbolj norih 45 minut v športni zgodovini.

Američan je na mitingu v Michiganu kot za stavo postavljal najboljše znamke na svetu in v zgolj tri četrt ure vknjižil tri svetovne rekorde, enega pa izenačil.

Postal je lastnik svetovnih rekordov v daljini, teku na 220 jardov in 220 jardov z ovirami ter izenačil rekord na 100 jardov. Leto zatem je na olimpijskih igrah postavil piko na i s štirimi zlatimi kolajnami, in sicer je konkurenco ugnal v šprintu na 100 metrov, 200 metrov, 4 x 100 metrov in v skoku v daljino.

Leta 2012 je bil sprejet v Mednarodni atletski hram slavnih.

Zgodilo se je še …

Leta 1947 je portugalska nogometna reprezentanca v Lizboni gostila Anglijo in izgubila kar z 0:10, kar je najvišji poraz v njeni zgodovini.

Leta 1967 je škotski nogometni klub Celtic v finalu pokala državnih prvakov (kasneje liga prvakov) z 2:1 premagal milanski Inter na štadionu Nacional v Lizboni pred 54 tisoč  navijači.

Leta 1977 je angleški nogometni klub Liverpool v finalu pokala državnih prvakov (pozneje liga prvakov) s 3:1 premagal nemško Borussio Monchengladbach na Olimpijskem štadionu v Rimu.

Leta 1983 je nemški nogometni klub HSV v finalu pokala državnih prvakov (pozneje liga prvakov) z 1:0 premagal Juventus na Olimpijskem štadionu v Ateni in prišel do edinega evropskega naslova v zgodovini kluba.

Leta 1988 so nogometaši PSV v finalu pokala državnih prvakov (poznejši ligi prvakov) s 6:5 po enajstmetrovkah (po rednem delu igre je bilo 0:0) premagali Benfico.

Leta 1995 je v 47. letu starosti umrl legendarni hrvaški košarkar Krešimir Ćosić, dvakratni svetovni in enkratni olimpijski prvak z Jugoslavijo. Z največjih tekmovanj je prinesel 14 odličij.

Leta 2001 je Erik Weihenmayer kot prvi slepi človek priplezal na Mount Everest.

Leta 2003 je na nogometni tekmi v San Joseju proti Walesu (2:0) zadnjič za ZDA nastopil Jeff Agoos, s 134 nastopi tretji na večni lestvici tekem v izbrani vrsti ZDA.

Leta 2005 je angleški nogometni klub Liverpool v finalu lige prvakov na štadionu Atatürk v Istanbulu prišel do evropskega naslova, potem ko je italijanski Milan premagal po streljanju enajstmetrovk s 6:5 (po rednem delu igre je bilo 3:3). Angleži so ob polčasu zaostajali z 0:3, a nato v pičlih šestih minutah drugega polčasa izenačili izid (zadeli so v 54., 56. in 60. minuti) ter izsilili podaljške, nato pa še strele z bele točke.

Leta 2018 so rokometaši Celja Pivovarne Laško osvojili peti zaporedni in skupno 22. naslov državnih prvakov. Na zadnji tekmi državnega prvenstva so v svojem Zlatorogu premagali Velenjčane s 30:24 (14:12).

Leta 2019 je na tretji tekmi Triglav the Rock v balvanskem plezanju v ljubljanskih Stožicah s konkurenco pometla najboljša slovenska plezalka Janja Garnbret.

Leta 2019 je telovadka Teja Belak zmagala v preskoku na tekmi svetovnega pokala v Osijeku na Hrvaškem.

Leta 2021 so nogometaši Olimpije v finalu Pokala Slovenije v Kopru premagali Celje z 2:1 (1:0).

Leta 2021 so slovenske strelke Urška Kuharič, Živa Dvoršak in Klavdija Jerovšek na ekipni tekmi z zračno puško na evropskem prvenstvu z zračnim, malokalibrskim in velikokalibrskim orožjem ter puško šibrenico v Osijeku osvojile srebrno kolajno. Slovenke so v tekmi za zlato kolajno proti Rusinjam po točkah izgubile z 2:16.