Jugoslavija na današnji dan Zlatko Zahović Valencia liga prvakov

Torek, 23. 5. 2023, 4.00

Na današnji dan (23. maj) ...

1

Ivo Daneu | Foto Vid Ponikvar

... leta 1970 je jugoslovanska košarkarska reprezentanca v Ljubljani postala svetovni prvak. V dvorani Tivoli je s 70:63 premagala ZDA in osvojila prvo zlato medaljo za Jugoslavijo na svetovnih prvenstvih.

"Luna vaša, zlata naša," je pisalo na transparentih. Leto prej je namreč Armstrong kot prvi človek stopil na Luno. Legendarni slovenski košarkar Ivo Daneu je takrat končal kariero. Ob njem je bil v zlati reprezentanci še en Slovenec, in sicer Aljoša Žorga.

Zlatku Zahoviću v finalu lige prvakov ni šlo nič po načrtih. | Foto: Reuters Zlatku Zahoviću v finalu lige prvakov ni šlo nič po načrtih. Foto: Reuters Leta 2001 je nemški nogometni klub Bayern München v finalu lige prvakov po enajstmetrovkah premagal Valencio s 6:5. Po rednem delu igre je bilo 1:1, oba gola so dosegli z bele točke (natančna sta bila Stefan Effenberg in Gaizka Mendieta). Španci so povedli že po treh minutah igre, ko je z enajstih metrov zadel zvezdnik Valencie Gaizka Mendieta. Bavarci so izenačili v 50. minuti, ko je, prav tako z bele točke, zadel Stefan Effenberg. Nemci so še pred tem zapravili eno enajstmetrovko (nenatančen je bil Mehmet Scholl).

To je bila tekma, katere tragični junak je bil Zlatko Zahović, ki ga je trener Hector Cuper v igro poslal v 66. minuti. Ob koncu rednega dela tekme je imel dve priložnosti, a ju ni izkoristil. Tudi v podaljšku je imel takrat 30-letni Zahović sijajno priložnost, da bi zadel, a po strelu z levo nogo ni bilo gola. Jasno je bilo, da tisti večer ni bil njegov, kar so enajstmetrovke, ki so sledile, le potrdile. Slovenski nogometaš je streljal v tretji seriji, a je njegov strel zaustavil nemški vratar Oliver Kahn.

Bayern se je na koncu veselil četrtega naslova evropskega prvaka, Valencia pa je zapravila priložnost, da bi se prvič veselila najprestižnejše evropske lovorike. Zahović se je po tisti tekmi poslovil od Španije, se vrnil na Portugalsko in okrepil Benfico.

Zgodilo se je še …

Leta 1954 je angleška nogometna reprezentanca v Budimpešti izgubila z 1:7 in doživela najvišji poraz v svoji zgodovini.

Leta 1977 je nekdanja slovenska teniška igralka Mima Jaušovec dosegla največji uspeh slovenskega tenisa. V finalu turnirja za grand slam v Roland Garrosu je s 6:2, 6:7 in 6:1 premagala Romunko Florento Mihai.

Leta 1990 so nogometaši Milana v finalu pokala pokalnih prvakov (kasnejši ligi prvakov) z 1:0 premagali Benfico na štadionu Prater na Dunaju. Odločilni gol je v 65. minuti zabil Nizozemec Frank Rijkaard.

Leta 1991 je na prijateljski nogometni tekmi proti Norveški v Oslu (0:1) prvič za Romunijo nastopil Dorinel Munteanu, ki je skupaj zbral kar 134 nastopov v izbrani vrsti, kar je romunski rekord. Zabil je 16 golov.

Leta 1997 je Pavle Kozjek kot prvi Slovenec na Mount Everest splezal brez uporabe dodatnega kisika.

Leta 2007 je italijanski nogometni klub AC Milan v finalu lige prvakov premagal Liverpool in še sedmič v bogati zgodovini postal najboljše moštvo Evrope. Tekma v Atenah je bila ponovitev finala izpred dveh let, ko se je po pravi srhljivki naslova veselil Liverpool. Tokrat je bilo drugače, za Milan je v 45. in 82. minuti zadel že skoraj odpisani Filippo Inzaghi. Izid je v 89. minuti znižal Kuyt, vendar je bilo to premalo za preobrat.

Leta 2021 je italijanski Giro spet obiskal Slovenijo. Kolesarji so v Slovenijo v 15. etapi vstopili v Vipolžah, mejni prehod so prečkali malo po 15. uri. Po cestah okoli Goriških Brd, ki jih organizatorji primerjajo s Toskano, so se zapeljali trikrat in pri tem prav tolikokrat "plezali" v zahteven, a kratek klanec za Gornje Cerovo.

Leta 2021 so košarkarji Krke v finalu pokala Spar z 72:66 premagali Šentjur in se razveselili četrte pokalne lovorike. MVP zaključnega turnirja je postal kapetan Novomeščanov Luka Lapornik.

Leta 2021 je pokal za osvojitev serie A z Interjem dvignil slovenski vratar Samir Hadanović, ki si je sicer naslov zagotovil že štiri kroge pred koncem. V Franciji pa so se naslova prvaka presenetljivo veselili nogometaši nogometaši Lilla.

Leta 2022 je Madžarska odstopila od skupne kandidature s Slovenijo za svetovno prvenstvo elitne divizije 2023. Tamkajšnja zveza v roku ni pridobila potrebnih zagotovil vlade za podporo projektu, zato so Madžari sporočili, da umikajo kandidaturo.