pregled dneva

Ponedeljek, 10. 7. 2023, 4.00

Na današnji dan (10. julij) …

Janja Garnbret Innsbruck 2022 | Foto Guliverimage

… leta 2022 je slovenska plezalka Janja Garnbret zmagala še v finalu tekme svetovnega pokala v težavnostnem plezanju v Chamonixu v Franciji. To je bila njena tretja zmaga v sezoni v težavnosti po vrsti. Olimpijska šampionka je pred tem zmagala tudi v Innsbrucku in Villarsu. Uspeh Garnbretove je dopolnila druga slovenska finalistka Mia Krampl z osmim mestom.

... leta 2018 je Luka Dončić tudi uradno postal član Dallas Mavericks in s tem začel novo poglavje v ligi NBA, v kateri je že v svoji prvi sezoni navdušil, postal je tudi novinec leta. Podpisal je triletno pogodbo v vrednosti 18,5 milijona dolarjev.

Sovjetska zveza nogometna reprezentanca 1966 | Foto: Getty Images Foto: Getty Images … leta 1960 je Sovjetska zveza v finalu prvega evropskega prvenstva v Parizu na Parku princev z 2:1 po podaljšku premagala Jugoslavijo.

Jugoslavijo je v vodstvo popeljal Milan Galić, ki je legendarnega sovjetskega vratarja Leva Jašina premagal v 43. minuti tekme. Kmalu po začetku drugega polčasa, v 49. minuti tekme, so  Sovjeti izenačili z golom Slave Metrevelija, odločilni gol pa je v 113. minuti zabil Viktor Ponedelnik.

Komplet odličij so pobrale socialistične države, saj je v tekmi za tretje mesto Češkoslovaška z 2:0 porazila Francijo.

Zgodilo se je še …

Leta 1977 je Sovjetska zveza v El Menzahu v Tuniziji v finalu svetovnega prvenstva do 20 let prišla do naslova prvakov, potem ko je premagala Mehiko z 9:8 po streljanju enajstmetrovk (po rednem delu tekme je bilo 2:2).

Leta 1991 je južnoafriška reprezentanca v kriketu ponovno sprejeta v Svetovno zvezo za kriket, po tem, ko je JAR opustila politiko apartheida.

Leta 1994 je na tekmi svetovnega prvenstva v ZDA zadnjič za Nemčijo nastopil Rudi Völler, ko je Elf v New Yorku izgubil proti Bolgariji z 1:2. Skupno je ta odlični napadalec v izbrani vrsti nastopil kar 90-krat in zabil 47 golov, kar ga uvršča na drugo mesto večne lestvice strelcev.

Leta 2019 je Maribor na prvi tekmi prvega kroga kvalifikacij za nastop v skupinskem delu lige prvakov v Reykjaviku s 3:0 premagal domači Valur in si pred povratno tekmo v Ljudskem vrtu priigrali veliko prednost.

Leta 2021 je slovenski atlet Kristjan Čeh na evropskem atletskem prvenstvu do 23 let v Tallinnu ubranil naslov prvaka v metu diska. Slavil je z rekordom prvenstev, 67,48 metra.

Leta 2021 je avstralska teniška igralka Ashleigh Barty v finalu Wimbledona ugnala Čehinjo Karolino Pliškovo s 6:3, 6:7 (4), 6:3. Za Avstralko, ki je pozneje sporočila, da končuje kariero, je bila to prva zmaga na sveti travi, sicer pa drugi osvojeni grand slam, pred tem je leta 2019 osvojila OP Francije v Parizu.

Leta 2022 je srbski teniški zvezdnik Novak Đoković še sedmič v karieri osvojil naslov v Wimbledonu, potem ko je v finalu tretjega grand slama sezone ugnal Avstralca Nicka Kyrgiosa s 4:6, 6:3, 6:4 in 7:6 (3).

Leta 2022 je nizozemska kolesarska zvezdnica Annemiek van Vleuten (Movistar) dobila desetdnevno Dirko po Italiji. V skupnem seštevku je ugnala domačinko Marto Cavalli (FDJ Nouvelle-Aquitaine) za 1:52 minute, tretja je bila z zaostankom skoraj šestih minut Španka Maavi Garcia (UAE Team ADQ).

Leta 2022 so slovenski padalci na domači tekmi svetovnega pokala na letališču v Lescah izkazali z dobrimi nastopi. Med ekipami je slavila zasedba Slovenske vojske, med posamezniki Roman Karun, med posameznicami pa je bila Maja Sajovic druga.