Sreda, 25. 1. 2017, 12.04
7 let, 2 meseca
Slovenci med najboljšo četverico na svetu
Trojček slovenskih polfinalov
Rokometna reprezentanca se je z zmago nad Katarjem na svetovnem prvenstvu v Franciji uvrstila v svoj tretji polfinale velikih turnirjev, med katere štejemo evropska in svetovna prvenstva ter olimpijske igre. Katera sta bila predhodnika tokratnega uspeha?
Tone Tiselj je leta 2004 reprezentanco prevzel kot trener Krima. Srebrni lesk domačega prvenstva
Prvič so se Slovenci v polfinalne boje zavihteli leta 2004 na domačem evropskem prvenstvu. Tam se niso ustavili, ampak so premagali Hrvate, v finalu pa klonili pred Nemci.
To je bila prva slovenska kolajna na evropskih ali svetovnih prvenstvih v ekipnih športih. Slovenija je pod vodstvom iz Krima posojenega trenerja Toneta Tislja premagala Islandijo, Češko, Srbijo in Črno goro, Francijo in Hrvaško. Remizirala je z Madžarsko in dvakrat izgubila z Nemčijo.
Predtekmovanje je bilo v Celju, izločilni boji pa v ljubljanskem Tivoliju. Tedaj 19-letni Vid Kavtičnik je bil izbran za najboljše desno krilo prvenstva.
Za nadaljevanje pravljičnega leta so dobra dva meseca pozneje poskrbeli še celjski rokometaši, ki so osvojili naslov evropskega klubskega prvaka.
- Presežek: Slovenci drugič med najboljšimi štirimi na svetu #foto #video
- Nagradno vprašanje: kdo je največkrat igral na SP?
Kdo je igral za Slovenijo na EP 2004?
Po prvi uvrstitvi v polfinale so Slovence preplavila čustva. Lesena kolajna pred štirimi leti
Do naslednje bitke za kolajne je Slovenija čakala devet let. Zgodila se je na svetovnem prvenstvu pred štirimi leti. Ekipa, ki jo je vodil Boris Denič, je odlično odigrala skupinski del. Premagala je Savdsko Arabijo, Južno Korejo, Poljsko, Belorusijo in Srbijo. V osmini finala je tako dobila za nasprotnika četrto ekipo iz druge skupine, Egipt.
Zmaga z 31:26 je Slovence popeljala v prvi četrtfinale svetovnih prvenstev. Tam so jih čakali fizično dominantni Rusi, ki se niso znali prilagoditi sodniškemu kriteriju. Slovenci so za zanesljivo igro v končnici zgrabili zmago in se zavihteli v polfinale. Tam so bili premočni poznejši prvaki Španci.
Za tekmo za bron s Hrvaško seveda ni zmanjkalo motiva, moči pač. Razočaranje je bilo sprva očitno, a pogled z razdalje pove, da je bila "lesena" medalja lep uspeh. Res pa je, da (navidezna) bližina prvih treh mest vselej povzroči dodatne skomine po njih.