Rio 2016 plavanje svetovni rekord Adam Peaty

Ponedeljek, 8. 8. 2016, 4.38

Izjemni Britanec do prvega zlata, a že z drugim svetovnim rekordom

Adam Peaty | Foto Reuters

Adam Peaty je poskrbel za prvo britansko zlato kolajno na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru. Enaindvajsetletni Britanec je kolajno najžlahtnejšega leska osvojil v disciplini 100 metrov prsno. S časom 57,13 sekunde je postavil tudi nov svetovni rekord, svoj lastni prejšnji rekord iz Ria je v dveh dneh izboljšal za 42 stotink.

Južnoafričan Cameron Van der Burgh (58,69), ki je bil zlat pred štirimi leti na olimpijskih igrah v Londonu, se je moral tokrat zadovoljiti s srebrom, bron je pripadel Američanu Codyju Millerju (58,87).

Peaty je osvojil svojo prvo olimpijsko kolajno, potem ko je lani na svetovnem prvenstvu v Kazanu osvojil naslova svetovnega prvaka na 50 m in 100 m prsno. V dveh dneh je poskrbel za dva svetovna rekorda. Rekorden je bil že v predtekmovanju, ko je plaval 57,55 sekunde. Prejšnjo znamko je postavil 17. aprila 2015 v Londonu, ko je plaval 57,92 sekunde.

Slovenec Damir Dugonjić je izpadel v kvalifikacijah, z izidom 1:00,41 je osvojil 21. mesto, za polfinalom pa je zaostal 15 stotink sekunde.