26. 7. 2012,
11.02

Četrtek, 26. 7. 2012, 11.02

Američani brez poraza, nameren poraz Španije?

Na olimpijskem košarkarskem turnirju se je končalo predtekmovanje. Znani so tako vsi četrtfinalni pari. Edina še neporažena reprezentanca je ZDA, v četrtfinalu se bo pomerila z Avstralijo.

Na moškem košarkarskem olimpijskem turnirju v Londonu se je Litva kot zadnja uvrstila v četrtfinale, potem ko je v ponedeljek premagala Tunizijo s 76:63. Španci so doživeli drugi poraz, z 82:88 so klonili proti Braziliji, v večerni tekmi pa so ZDA končale predtekmovanje kot edina neporažena ekipa po zmagi proti Argentini s 126:97. Iz skupine A so se tako v četrtfinale uvrstile ZDA, Francija, Argentina in Litva, iz skupine B pa Rusija, Brazilija, Španija in Avstralija. V skupini A si je zadnje mesto med najboljših osem zagotovila Litva, ki je s 76:63 premagala Tunizijo. Ob zmagi Litve sta Darius Songaila in Šarunas Jasikevičius dosegla 13 točk. Ključni mož ob zmagi je bil Renaldas Seibutis, ki je v zadnji četrtini zadel dve zaporedni trojki in svojo ekipo popeljal v vodstvo s 63:56. Brazilija je z 88:82 premagala Španijo in si zagotovila drugo mesto v skupini B. Španski košarkarji, aktualni evropski prvaki, so ob polčasu vodili s 44:38, v drugem polčasu pa so Brazilci zaigrali precej bolje. Pau Gasol je tekmo končal pri 25 točkah, Marc Gasol jih je dal pet manj, v brazilski ekipi pa je bil najbolj razpoložen Leandrinho Barbosa s 23. Po španskem porazu so se pojavila ugibanja, da so morda tekmo namenoma izgubili, da bi se izognili favorizirani ZDA v polfinalu. Američani so predtekmovanje končali s petimi zmagami, nazadnje so visoko odpravili še Argentino. A slednja je bila v igri za zmago ves prvi polčas, saj je bil izid na polovici le 60:59 za ZDA. Toda v drugem delu so Američani stopili na plin, dobili tretjo četrtino z 42:17 in argentinskih upov je bilo konec. Neustavljiv je bil Kevin Durant z 28 točkami, LeBron James jih je dodal 18, pri poražencih pa je dal Manu Ginobili 16 točk. V sredinem četrtfinalu se bodo tako pomerili Brazilija in Argentina, ZDA in Avstralija, Francija in Španija ter Rusija in Litva.