boks OI Tokio

Sobota, 7. 8. 2021, 9.04

oi tokio 2020, boks, mušja, srednja, velterska kategorija

Z nokavtom do olimpijskega zlata

Hebert Sousa | Hebert Sousa je naslova olimpijskega prvaka prišel z nokavtom. | Foto Reuters

Hebert Sousa je naslova olimpijskega prvaka prišel z nokavtom.

Brazilski boksar Hebert Sousa si je z nokavtom Ukrajinca Oleksandra Hižnjaka v Tokiu priboril zlato olimpijsko odličje. V finalnem dvoboju v kategoriji do 75 kg je ukrajinskega nasprotnika položil na tla v tretji rundi. Bron sta po četrtkovih porazih s prvouvrščenima osvojila Rus Gleb Bakši in Filipinec Eumir Marcial.

Bakšija, ki tekmuje pod nevtralnimi simboli z oznakami ruskega olimpijskega komiteja, je v polfinalu premagal Sousa. Hižnjak pa je s 3:2 ugnal Filipinca Marciala.

Boks, do 75 kg, moški:
ZLATO:  Hebert Sousa (Brazilija)
SREBRO: Oleksandr Hižnjak (Ukrajina)
BRON:   Gleb Bakši (ROK) in Eumir Marcial (Filipini)

Bolgarka ugnala Turkinjo

Bolgarka Stojka Željazkova Kraceva je postala olimpijska prvakinja v najlažji boksarski kategoriji. V finalnem dvoboju tekmovalk od 48 do 52 kg je s 5:0 nadvladala Turkinjo Buso Naz Cakiroglu in za Bolgarijo tako osvojila prvo olimpijsko zmago v ženskem boksu. Bronastih medalj se veselita Japonka Tsukimi Namiki in Tajvanka Hsiao-Wen Huang.

Boks, do 52 kg, ženske:
ZLATO:  Stojka Željazkova Kraceva (Bolgarka)
SREBRO: Busa Naz Cakiroglu (Turčija)
BRON:   Tsukimi Namiki (Japonska)
        Hsiao-Wen Huang (Tajvan)

Britanec Yafai olimpijski prvak v najlažji boksarski kategoriji

Zmagovalec olimpijskega turnirja v najlažji boksarski kategoriji je Britanec Galal Yafai. V finalnem dvoboju v kategoriji od 48 do 52 kilogramov je s 4:1 premagal Filipinca Carla Paalama. Yafai je v četrtek ugnal Kazhastanca Sakena Bibossinova, Paalam pa Japonca Ryomeija Tanako, ki sta tako osvojila bronasto odličje.

Yafai, nekdanji tovarniški delavec, je Veliki Britaniji z današnjim uspešnim nastopom priboril prvo boksarsko zlato na tokratnih olimpijskih igrah. V Tokiu so britanski boksarji poleg tega osvojili še dve srebrni in dve bronasti medalji.

Za zmago nad Paalamo je 28-letni Britanec Filipinom preprečil možnost za osvojitev prvega zlatega olimpijskega odličja v boksu. Filipinski boksarji so v japonski prestolnici sicer osvojili dve srebrni in eno bronasto medaljo.

Boks, do 52 kg, moški:
ZLATO:  Galal Yafai (Velika Britanija)
SREBRO: Carlo Paalam (Filipini)
BRON:   Saken Bibossinov (Kazhastan)
        Ryomei Tanaka (Japan)

Turkinja zlata v velterski kategoriji

Turška boksarka Busenaz Surmeneli je v finalnem dvoboju v kategoriji do 69 kg se je 32-letna Turkinja pomerila s Kitajko Hong Ku in jo premagala v tretji rundi s 3:0. Bronasti odličji gresta v roke Indijke Lovline Borgohain in Američanke Oshae Jones.