Nedelja, 3. 9. 2017, 23.20

Evropsko prvenstvo, boji za odličja

Rusi po pravi drami premagali Nemce in stopili na evropski prestol! #foto

Rusija odbojka | Foto CEV

Ruski odbojkarji so po letu 2013 spet stopili na evropski vrh. V velikem finalu evropskega prvenstva na Poljskem so po pravi drami s 3:2 v nizih premagali Nemce, ki so kljub porazu na zadnji stopnički prišli do zgodovinskega uspeha. To je zanje prvo odličje na prvenstvih Stare celine. Na drugi strani za Ruse že 22., 14. zlata. Imajo še tri srebrne in pet bronastih.

Čeprav so vsi pričakovali sprehod Rusov do 14. naslova evropskega prvaka, so razpoloženi Nemci na čelu z izjemnim Györgyjem Grozerjem finale spremenili v pravo dramo. Rusi so dvakrat povedli z 1:0 in 2:1 v nizih, a se izbranci nekdanjega slovenskega selektorja Andree Gianija se niso predali in tekmo popeljali v peti niz.

V tega so z nekoliko več močmi vstopili Rusi, Nemci so že v sobotnem polfinalu odigrali pet nizov, in na koncu zmagali s 15:13. Najboljši pri prvakih je bil Maksim Mihajlov, ki je dosegel 19 točk, pri poražencih pa že omenjeni Grozer, ki se je na koncu ustavil pri 27 točkah. Dosegel je tudi štiri ase in štiri bloke.

Sanjska ekipa evropskega prvenstva:

Najboljši sprejemalec: Denys Kaliberda (Nemčija)
Drugi najboljši sprejemalec: Dmitri Volkov (Rusija)
Najboljši bloker: Srečko Lisinac (Srbija)
Drugi najboljši bloker: Marcus Böhme (Nemčija)
Najboljši podajalec: Sergej Grankin (Rusija)
Najboljši korektor: György Grozer (Nemčija)
Najboljši libero: Lowie Stuer (Belgija)

MVP: Maksim Mihajlov (Rusija)

Srbi do četrtega brona

Srbski odbojkarji so na Poljsko prišli kot najresnejši kandidati za visoka mesta, vlogo papirnatih favoritov pa so tudi potrdili. V sobotnem polfinalu se jim resda ni izšlo, po njihovem visokem vodstvu z 2:0 v nizih so Nemci v nadaljevanju uprizorili neverjeten preobrat in na koncu slavili s 3:2, v današnjem malem finalu pa so Srbi nadoknadili zaostanek 1:2 v nizih in po hudem boju na kolena položili Belgijce.

Srbi so po petih nizih premagali Belgijce in osvojili bron. | Foto: CEV Srbi so po petih nizih premagali Belgijce in osvojili bron. Foto: CEV

Za Srbijo je to četrta bronasta kolajna na zaključnih turnirjih stare celine, pred tem jo je osvojila tudi v letih 2005, 2007 in 2013, največji uspeh pa je dosegla 2011, ko je na zaključnem turnirju v Avstriji in na Češkem osvojila odličje najbolj žlahtnega leska.