Vedno manj neznank na elitnem evropskem zemljevidu

V nogometni Evropi je po pestri soboti znanih vedno več osvajalcev lovorik. Arsenal je osvojil angleški, Borussia Dortmund nemški, PSG francoski, Barcelona pa španski pokal. Praška Slavia je češka prvakinja, Honved je najboljši na Madžarskem, Budućnost v Črni gori, Celtic in Partizan Beograd pa sta državnemu dodala še pokalni naslov.

Arsene Wenger je sezono 2016/17,  v kateri Arsenal po 19 letih ni popeljal v ligo prvakov, sklenil s pokalno lovoriko.

1 / 17

Arsene Wenger je sezono 2016/17, v kateri Arsenal po 19 letih ni popeljal v ligo prvakov, sklenil s pokalno lovoriko. Foto: Reuters

2 / 17

Zvezdnik Monaca Radamel Falcao je naslov francoskega prvaka proslavil z družino. Foto: Reuters

Na Reki po novem stanujejo novi hrvaški nogometni prvaki.

3 / 17

Na Reki po novem stanujejo novi hrvaški nogometni prvaki. Foto: Grega Valančič/Sportida

4 / 17

5 / 17

6 / 17

7 / 17

8 / 17

9 / 17

Legendarni nizozemski nogometaš Dirk Kuijt, ki bo poleti dopolnil 37 let, je poskrbel za vsesplošno slavje in rajanje v Rotterdamu. Foto: Reuters

10 / 17

11 / 17

12 / 17

13 / 17

14 / 17

Chelsea je osvojil šesti naslov angleškega prvaka.

15 / 17

Chelsea je osvojil šesti naslov angleškega prvaka. Foto: Reuters

16 / 17

17 / 17

Nogometaši Bayerna so naslov nemškega prvaka osvojili že petič zapored. To se je zgodilo prvič v zgodovini bundeslige. Foto: Reuters

V najmočnejših evropskih ligah se je nad sezono 2016/17 že (skoraj) spustila zavesa. V Angliji so na prestolu nogometaši Chelseaja, v Nemčiji je najboljši Bayern, v Franciji je Monaco z naslovom prvaka dokazal, da preboj v polfinale lige prvakov ni bil naključen, v Italiji, kjer se igrajo še tekme zadnjega kroga, je Juventus po pokalu osvojil še prvenstvo, zadnji pa so se veselili navijači madridskega Reala in po petih letih na španskem prestolu pozdravili svoje ljubljence.

Veselje nogometašev Arsenala po osvojenem pokalu FA:

Veselje nogometašev Borussie po osvojenem pokalu:

V najmočnejših državah so že razdeljeni pokalni naslovi. Najprej si ga je zagotovil Juventus, v soboto (27. maj) pa so si lovoriko priigrali še londonski Arsenal, Barcelona, Borussia Dortmund in PSG, ki je po zaslugi avtogola tekmeca v sodnikovem podaljšku premagal Angers. Ljubljančan Denis Petrić, ki ima tudi srbski potni list, je srečanje spremljal na klopi poražencev.

Če bi Ancelotti osvojil še la ligo …

Kot trener je do državnega naslova popeljal Milan, Chelsea, PSG in Bayern. Kot trener je do državnega naslova popeljal Milan, Chelsea, PSG in Bayern. Foto: Reuters Velikan iz Münchna je ubranil naslov prvaka in najboljši v Nemčiji postal že petič zapored, kar pred njim ni uspelo še nobenemu klubu. Trener Carlo Ancelotti je postal prvi strateg, ki je osvojil naslov državnega klubskega prvaka v štirih izmed petih najmočnejših nogometnih lig v Evropi.

Po Italiji (Milan), Angliji (Chelsea) in Franciji (PSG) je postal najboljši še v Nemčiji. V Španiji z madridskim Realom ni osvojil prvenstva, je pa z njim postal evropski prvak.

Verbič in Šporar nista le prvaka, ampak tudi pokalna zmagovalca

V Švici je Basel najboljši postal že šestič zapored. To je že 20. naslov švicarskega prvaka, pri zadnjih dveh pa je sodeloval tudi slovenski napadalec Andraž Šporar. Z Baslom je osvojil tudi pokalni naslov. Njegov klub je v finalu premagal Sion s 3:0, Ljubljančan, ki v tej sezoni ni upravičil pričakovanj vodstva kluba, saj je dosegel le en zadetek, pa ni kandidiral za tekmo.

Andraž Šporar je z Baslom osvojil tudi pokalno lovoriko:

Verbič je s Köbenhavnom postal tudi danski pokalni zmagovalec

Köbenhavn si je na Danskem v prvenstvu pred Brondbyjem že kmalu nabral neulovljivo prednost. Naslova se je razveselil tudi slovenski reprezentant Benjamin Verbič, ki je v Skandinaviji ponovno osvojil dvojno krono. V finalu pokala je s 3:1 z Brondbyjem, pri katerem je slovenski reprezentant Gregor Sikošek ostal na klopi.

Država Prvak Pokalni zmagovalec
Albanija Kükes finale Skenderbeu Korce - Tirana (31. maj)
Anglija Chelsea Arsenal
Armenija ? Širak
Avstrija Red Bull Salzburg finale Rapid Dunaj - Red Bull Salzburg (1. junij)
Azerbajdžan Qarabag Baku Qarabag Baku
Belgija Anderlecht Bruselj Zulte-Waregem
Bolgarija Ludogorec Razgrad Botev Plovdiv
Bosna in Hercegovina ? Široki Brijeg
Ciper APOEL Nikozija Apollon Limasol
Češka Slavia Praga Zlin
Črna gora Budućnost Podgorica finale Grbalj - Sutjeska (31. maj)
Danska Köbenhavn Köbenhavn
Francija Monaco PSG
Grčija Olympiakos Pirej PAOK Solun
Hrvaška Rijeka finale Dinamo Zagreb - Rijeka (31. maj)
Italija Juventus Juventus
Izrael Hapoel Be'er Sheva Bnei Yehuda
Madžarska Honved finale Ferencvaros - Vasas (31. maj)
Makedonija Vardar Skopje Pelister Bitola
Moldavija ? Šerif Tiraspol
Nemčija Bayern München Borussia Dortmund
Nizozemska Feyenoord Rotterdam Vitesse
Poljska ? Arka Gdynia
Portugalska Benfica Lizbona finale Benfica Lizbona - Vitoria Guimaraes (28. maj)
Romunija Viitorul Voluntari
Rusija Spartak Moskva Lokomotiv Moskva
Severna Irska Linfield Linfield
Slovaška Žilina Slovan Bratislava
Slovenija Maribor finale Olimpija - Domžale (31. maj)
Srbija Partizan Beograd Partizan Beograd
Škotska Celtic Glasgow Celtic Glasgow
Španija Real Madrid Barcelona
Švica Basel Basel
Turčija ? finale Istanbul BB - Konyaspor (31. maj)
Ukrajina Šahtar Doneck Šahtar Doneck

V tabeli so izpuščeni prvaki in pokalni zmagovalci nekaterih manjših evropskih držav, pa tudi nekaterih lig, ki potekajo v drugačnih časovnih okvirih.

Kek se je vpisal v zgodovino

Na Hrvaškem bodo slovenski nogometaši tako na seznamu prvakov kot tudi pokalnih zmagovalcev. Rijeka je postala hrvaški prvak in se prvič v klubski zgodovini povzpela na vrh državnega prvenstva. Matjaž Kek je poskrbel za zgodovinski dosežek, Roman Bezjak pa je z 11 zadetki eden najboljših strelcev v tej sezoni.

Rečani lahko osvojijo dvojno krono. V finalu pokala se bodo pomerili z zagrebškim Dinamom, za katerega nastopa občasni slovenski reprezentant Petar Stojanović. Najboljša hrvaška kluba v tej sezoni se bosta pomerila 31. maja v Varaždinu.

Skubic v finalu turškega pokala

V Turčiji, kjer igra zelo veliko slovenskih legionarjev, se za pokalno lovoriko poteguje Nejc Skubic. Nekdanji kapetan Domžal se je s Konyasporjem uvrstil v finale, kjer se bo pomeril z Istanbulom BB.

Kanta se je po letu premora spet znašla v mariborskih rokah. Kanta se je po letu premora spet znašla v mariborskih rokah. Foto: Grega Valančič/Sportida

Nogometaši Maribora so lahko v Sloveniji s šampanjcem nazdravili že štiri kroge pred koncem sezone. Osvojili so že 14. državni naslov in poskrbeli, da se bodo poleti potegovali za vstop v ligo prvakov. Za zadnjo lovoriko v tej sezoni, v kateri ni bil odigran superpokalni dvoboj med Olimpijo in Mariborom, se bosta 31. maja na Bonifika v finalu pokala pomerila Olimpija in Domžale.