Rok Plestenjak

17. 10. 2016,
4.00

Thermometer Blue 2,18

naj gol Stožice večni derbi Prva liga Telekom Slovenije NK Olimpija NK Olimpija NK Maribor NK Maribor Luka Zahović

Ponedeljek, 17. 10. 2016, 4.00

Koliko časa potrebujejo najboljši strelci za zadetek?

Zahoviću v Sloveniji ni enakega #video

Luka Zahović | Foto Grega Valančič/Sportida

Na večnem derbiju v Ljubljani je rezervist vijolic Luka Zahović v izdihljajih srečanja potrdil zmago Maribora s 3:1. Sin športnega direktorja NK Maribor Zlatka Zahovića je v tem trenutku najučinkovitejši strelec Prve lige Telekom Slovenije. V tej sezoni dosega zadetek na vsakih 69 minut, kar je z naskokom najboljše povprečje na sončni strani Alp.

Mladi reprezentant Luka Zahović, ki se je nedavno vrnil v Ljudski vrt in ponovno oblekel vijoličasti dres, je postal v tej sezoni zlati adut Maribora. Zgodba o tem, kako je vstopil v igro tik pred koncem srečanja in se nato ekspresno vpisal med strelce, se je v tej sezoni, v kateri je v Prvi ligi Telekom Slovenije zbral le sedem nastopov, ponovila že trikrat.

Nazadnje je navijače Maribora razveselil v Stožicah, kjer je globoko v sodnikovem podaljšku zatresel mrežo Olimpije in postavil končni rezultat 3:1.

Milanič: Ne bo vedno le joker s klopi

Luka Zahović, ki bo prihodnji mesec dopolnil 21 let, je z Mariborčani že osvajal lovorike. | Foto: Vid Ponikvar Luka Zahović, ki bo prihodnji mesec dopolnil 21 let, je z Mariborčani že osvajal lovorike. Foto: Vid Ponikvar Pred večnim derbijem v Ljubljani je na podoben način zatresel še mrežo Celjanov in Domžalčanov. S tem je dokazal, da mu zelo ustrezajo trenutki, ko ga trener Darko Milanič ob vodstvu Maribora postavi v igro z namenom, da prelisiči že utrujeno obrambo tekmecev.

Ponavadi prejme priložnost v trenutkih, ko tekmeca zanima izenačenje, zato vse moči umeri v napad in pozabi na obveze v zadnji vrsti. Takrat se Zahović, ki je bil nekaj časa v sezoni 2014/15 najboljši strelec Prve lige Telekom Slovenije, na seznam strelcev pa se je podal tudi v veličastni ligi prvakov, najbolj izkaže.

"Luka Zahović je res na pravem mestu, a to ne pomeni, da bo vedno naš joker s klopi," je po zmagi v Stožicah pohvalil 20-letnega napadalca trener Milanič in namignil, da bi lahko bil večkrat deležen igranja od prve minute. V tej prvenstveni sezoni ga je za zdaj uvrstil le trikrat, Zahović pa je dosegel le en zadetek.

Na štirih srečanjih, kjer je vstopil kot "zlata" menjava in odigral le 33 minut, jih je dal kar tri. Kot rezervist tako dosega bistveno več zadetkov kot pa takrat, ko začne dvoboj od začetnega sodnikovega piska.

Zablestel že na prvem nastopu v Celju

Njegov oče je športni direktor NK Maribor Zlatko Zahović. Trener Darko Milanič je namignil, da bi lahko v prihodnje na igrišču prebil več minut. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Njegov oče je športni direktor NK Maribor Zlatko Zahović. Trener Darko Milanič je namignil, da bi lahko v prihodnje na igrišču prebil več minut. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Posojeni napadalec Heerenveena, ki bo do konca sezone pomagal Mariboru, na Nizozemskem ni dobil večje pozornosti. Ni si izboril položaja v udarni enajsterici, za dodaten nemir so skrbele še zdravstvene težave. Konec poletja se je odločil, da bi rad ujel tekmovalno formo v dresu, kjer se je odlično počutil. V Ljudski vrt se je vrnil skozi majhna vrata, nato pa nase opozoril že na prvem nastopu.

Na gostovanju v Celju je za prvi zadetek v tej sezoni potreboval vsega 25 sekund. Čeprav je v tej sezoni na prvoligaških bitkah sodeloval le 275 minut, je dosegel že štiri zadetke. Njegovo povprečje, med strelce se vpiše na vsakih 69 minut, je za slovenske nogometne razmere izjemno.

Najbližji "zasledovalec" napadalec Domžal

Med nogometaši, ki so v tej sezoni v Prvi ligi Telekom Slovenije dosegli vsaj tri zadetke, takšnih je 23, mu ni enakega.

Veselje mladega Zahovića in soigralcev po zmagi nad Olimpijo v Ljubljani. | Foto: Grega Valančič/Sportida Veselje mladega Zahovića in soigralcev po zmagi nad Olimpijo v Ljubljani. Foto: Grega Valančič/Sportida Še najbližji mu je napadalec Domžal Slobodan Vuk, ki mrežo tekmeca zatrese na vsakih 118 minut. Najboljši strelec tekmovanja, hrvaški napadalec velenjskega Rudarja Dominik Glavina, ki se je razveselil že osem zadetkov, v tej statistični prvini zaseda tretje mesto.

Čeprav na lestvici 1. SNL vodi ljubljanska Olimpija, se je njen najučinkovitejši nogometaš Miha Zajc na lestvici najbolj vročih strelcev uvrstil šele na deveto mesto.

Kako pogosto dosegajo zadetke najboljši strelci v 1. SNL?