11.15

7 let, 12 mesecev

Petek, 20. 7. 2012, 11.15

Slovenija sedma, naslov prvaka v Litvo

Slovenski košarkarji so na EP do 20 let po zmagi nad Grki osvojila sedmo mesto. Za evropski naslov so se v Stožicah pomerili košarkarji Litve in Francije. Za eno točko so zmagali Litovci.

Izbranci Zmaga Sagadina so v četrtfinalu pred okrog šest tisoč gledalci morali priznati premoč Franciji. Po začetnem zaostanku je Slovenija po devetih zaporednih točkah prišla do vodstva in ga držala vse do konca prvega polčasa. Na začetku drugega polčasa pa je sledil slovenski mrk, Francozi so to izkoristili in z delnim izidom 21:3 prišli do vodstva za 14 točk. Pred zadnjimi desetimiminutami je bil rezultat 54:40 v korist Francozov. Njihova prednost šest minut in pol pred koncem pa je znašala tudi že 24 točk (66:42). Na ta način se je Slovenija s prvim porazom poslovila od boja za odličja.

Slovenski košarkarji so v prvi tekmi za boj od petega do osmega mesta izgubili z Nemčijo. Slovenija je EP sklenila z zmago proti Grčiji in zasedla sedmo mesto. Nemci so v tekmi za peto mesto premagali Latvijce. Bronastka odličja so si nadeli Španci, ki so za točko premagali srbske mladce.

V velikem finalu sta se pomerili izbrani vrsti Francije in Litve. S 50:49 je bila boljša slednja.

V idealno peterko EP do 20 let je bil izbran Klemen Prepelič, sestavljajo pa jo še Leo Westermann (Francija), ki je hkrati postal tudi najboljši igralec tekmovanja (MVP), Daniel Diez (Španija), Rudy Gobert (Francija) in Edgaras Ulanovas (Litva). Priznanje za "fair play" je prejel zdravnik slovenske reprezentance Slobodan Macura.