Sobota, 3. 9. 2016, 19.17

Poročilo s tekme Bolgarija : Slovenija

Bolgari namučili Slovence

Goran Dragić | Foto Grega Valančič/Sportida

Košarkarji Slovenije so v 2. krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2017 (skupina E) premagali Bolgarijo s 83:78 (22:9, 38:35, 59:55).

Slovenski košarkarji nadaljujejo pot na evropsko prvenstvo 2017. V drugem nastopu v kvalifikacijah so zabeležili drugo zmago. Na gostovanju v Botevgradu so premagali Bolgarijo s 83:78.

Slovenija je s precejšnjimi težavami upravičila vlogo favorita. Imela je veliko nihanj v igri, večkrat vodila za 14 točk, na koncu pa se je do zmage dokopala v zadnjih minutah. Statistika pravi, da je Slovenija izgubila kar 23 žog, sicer dobila skok s 44:25, za zmago pa je imela na srečo dovolj razpoloženih igralcev, vključno s prvim zvezdnikom Goranom Dragićem, ki je vseh svojih 20 točk dosegel v drugem polčasu.

Za izbranci selektorja Igorja Kokoškova je tretjina kvalifikacij. Nova preizkušnja jih čaka že v sredo, 7. septembra, ko bodo v dvorani Zlatorog v Celju gostili vsaj na papirju najtežjega tekmeca v skupini E Ukrajino, čez teden dni pa bodo znova gostovali, in sicer v Mitrovici na Kosovu.

Na evropsko prvenstvo, ki bo septembra 2017 v Romuniji, Izraelu, Turčiji in na Finskem, se bodo uvrstile prvouvrščene ekipe iz sedmih skupin ter štiri najboljše drugouvrščene.

Standardna začetna postava Slovenije (brata Dragić, Prepelič, Murič, Vidmar) je v startu nakazala smer, ki se tudi z vstopom ostalih igralcev v igro ni bistveno spremenila. Trda obramba je bilo ime igri, Edo Murić je bil prvi igralec Slovenije z dvomestnim številom točk, Gašper Vidmar in Alen Omić pa sta bila gospodarja pod obročema (Slovenija je dobila skok v 1/4 s 16:5). Bolgarija je v prvih desetih minutah dosegla le tri koše iz igre, najvišja razlika med ekipama pa je bila 14 točk (8:22).

Edo Murić je v prvem polčasu dosegel 14 točk. | Foto: Grega Valančič/Sportida Edo Murić je v prvem polčasu dosegel 14 točk. Foto: Grega Valančič/Sportida Nadaljevanje je prineslo zadovoljstvo tudi gostiteljem. Trojke, ki so njihovo najmočnejše in najbolj pogosto orožje, so jih vrnile v igro (17:22), obramba na meji prekrška pa jim je omogočila priključek in poskrbela za zanimiv drugi polčas (35:38). V prvem polčasu je Murić dosegel 14 točk, prav toliko kot je Slovenija izgubila žog, oziroma kolikor minut je igral Goran Dragić in bil brez koša (0:5).

Ni bilo treba dolgo čakati, da se je zvezdnik Miami Heat razigral. V prvih štirih minutah drugega polčasa je dosegel sedem točk v nizu, ki so po trojki njegovega mlajšega brata Zorana Slovenijo vrnile v prepričljivo vodstvo 50:36. A tudi tokrat to še ni bilo odločilno. Igra Slovenije je znova zanihala, posledično tudi zaradi menjav igralcev, in Bolgarija je na začetku zadnje četrtine prišla do izenačenja.

Selektor Igor Kokoškov z igro svojih varovancev ne more biti zadovoljen. | Foto: Grega Valančič/Sportida Selektor Igor Kokoškov z igro svojih varovancev ne more biti zadovoljen. Foto: Grega Valančič/Sportida

Celo več, v 34. minuti je prvič po uvodnih 2:0 tudi povedla (65:64). Odločitev o zmagovalcu je tako padla v zadnjih minutah. Slovenija je bila vseskozi v vodstvu, Bolgari pa so bili zavoljo trojk do konca v igri za presenečenje. Tako ni zadostovalo vodstvo 74:68, niti 80:75, šele ko je Klemen Prepelič točno minuto pred koncem zadel trojko za 83:78, je bilo upov Bolgarov dokončno konec.

Pet slovenskih igralcev je imelo dvomestni izkupiček. Goran Dragić je iz igre metal 7:17, imel devet podaj in sedem izgubljenih žog. Edo Murić je zbral 19 točk (6:9 iz igre) ter ujel osem odbitih žog, dvanajst točk in devet skokov je dodal Gašper Vidmar (6:7 iz igre), po enajst točk pa sta prispevala Jaka Blažič in Klemen Prepelič.

Bolgarija : Slovenija 78:83 (9:22, 35:38, 55:59)

Dvorana Arena Botevgrad, gledalcev 2500, sodniki: Latisevs (Latvija), Gurion (Izrael), Laurinavičius (Litva).
Bolgarija: Bost 6 (2:2), Kostov 2, Ivanov 12 (1:2), Lilov 7, Simeonov 2 (0:2), Velikov 3, Vaklinov 1 (1:2), Georgiev 16, Galabov 1 (1:2), Zahariev 6, Vezenkov 22 (4:4).
Slovenija: G. Dragić 20 (4:4), Prepelič 11 (3:4), Murić 19 (5:5), Blažič 11 (4:6), Z. Dragić 7 (2:2), Vidmar 12 (0:4), Omić 2, Klobučar 1 (1:2).
Prosti meti: Bolgarija 9:14, Slovenija 19:27.
Met za tri točke: Bolgarija 9:29 (Vezenkov 4, Georgiev 2, Velikov, Ivanov, Lilov), Slovenija 8:22 (G. Dragić 2, Prepelič 2, Murić 2, Blažič, Z. Dragić).
Osebne napake: Bolgarija 25, Slovenija 19.
Pet osebnih: Georgiev (38.).