Četrtek, 3. 2. 2022, 5.30

LIGA NBA, 2. FEBRUAR

Dončić napadalno blestel, na koncu se opravičeval: Dve neumni odločitvi!

2

Luka Dončić | Luka Dončić je ob porazu dosegel 40 točk, vidno pa bil nezadovoljen ob koncu rednega dela. | Foto Reuters

Luka Dončić je s soigralci Dallas Mavericks zabeležil drugi zaporedni poraz in spet klonil proti eni najslabših ekip v ligi. Po podaljšku je bila s 120:114 boljša ekipa Oklahoma City Thunder. Teksaškemu moštvu ni pomagalo niti 40 točk slovenskega košarkarja, ki je sprva v veliki meri pomagal, da je Dallas ob koncu rednega dela ujel priključek in se celo spogledoval z zmago. Prav Luka je bil tisti, ki je nato naredil veliko napako v obrambi, zaradi katere se je po tekmi opravičil. V dodatnih petih minutah so bili gostje bolj učinkoviti in se veselili šele 16. zmage v sezoni.

Ko je Dallas dobri dve minuti pred koncem zaostajal za sedem točk (92:99), je vajeti v svoje roke prevzel Luka Dončić. Najprej je položil žogo v koš iz neposredne bližine, nato zadel trojko za 98:99. Nekaj trenutkov pozneje se je odločil za vnovični prodor in ga kronal z novima točkama, Dallas pa je še vedno zaostajal za točko 100:101. Tik pred iztekom rednega dela je bilo za Mavericks videti kot v pravljici. Žoga je bila spet v rokah slovenskega košarkarja, ki so ga v obrambi podvajali. Podal jo je Maxiju Kleberju, ta je povsem v kotu videl samega Reggieja Bullocka, ki je zadel trojko za 103:101.

Navijači Dallasa so bili 8,5 sekunde pred iztekom rednega dela v deliriju. V pičli sekundi pa se je vse skupaj porušilo, ko je Luka zaspal v obrambi in pozabil na Kenricha Williamsa, ki je z lahkim polaganjem izenačil. Slovenski košarkar je bil vidno jezen. "To je bila moja napaka. Nisem videl, da prihaja," je bil razočaran po tekmi.

Napako je želel popraviti v zadnjem napadu rednega dela, a njegov met za tri točke ni našel želenega cilja. "Pričakoval sem, da me bodo podvajali. Ko sem videl, da ni tako, sem se odločil za met s korakom nazaj," je razložil, zakaj se je odločil za tovrstno potezo, čeprav je imel tudi čas za prodor, saj Dallas ni potreboval trojke za zmago.

"Odgovornost za poraz prevzemam nase"

V dodatnih petih minutah igre Dallas ni niti enkrat vodil, gostje pa so naredili odločen korak k zmagi po trojki Luguentza Dorta za 117:110. Takrat je bilo na semaforju le še 30 sekund. "Odgovornost za poraz prevzemam nase. Ob koncu sem naredil dve neumni odločitvi. To je bila moja daleč najslabša obrambna tekma v sezoni," je dejal Dončić, ki je parket zapuščal razburjen.

Zlasti ker je Dallas še drugič zapored izgubil proti eni najslabših ekip v tej sezoni v ligi NBA. Košarkarji Oklahome City Thunder so se veselili šele 16. zmage in so zdaj na predzadnjem mestu zahodne konference. Pred tem so Teksašani klonili na gostovanju pri Orlando Magic, ki so z naskokom najslabša ekipa.

Luka Dončić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Jasno je, da Dončić in druščina nikakor niso želeli na takšen način začeti niza domačih tekem. V prihodnjih 12 dneh bodo namreč šestkrat igrali v lastnem American Airlines Centru. Popravni izpit bodo imeli v noči na soboto, ko v goste prihaja ena najboljših ekip v vzhodni konferenci Philadelphia 76ers.

Glavni trener Jason Kidd je po porazu izpostavil, da so njegovi košarkarji začeli igrati odločneje šele v trenutku, ko jim je voda začela teči v grlo. Če sta bili prvi četrtini približno izenačeni, so gostje v zadnjo vstopili s prednostjo 12 točk (88:76).

In kakšen je bil taktičen načrt za zadnji napad v rednem delu, v katerem je imel Luka priložnost, da zapečati usodo gostov? "Dali smo mu žogo in priložnost, da se sam odloči. Izbral je pravo potezo, saj zadane takšne mete. Izigral je obrambnega igralca, ko je metal za zmago," je odgovoril Kidd, ki zaradi težav s kolenom tudi tokrat ni mogel računati na Kristapsa Porzingisa, medtem ko je Tim Hardaway jr. že opravil poseg na stopalu in ga lep čas ne bo v pogonu.