Ponedeljek, 2. 1. 2017, 7.21

Liga NHL, 1. januar

Toronto na krilih prvega nabora pred 40 tisoč gledalci na kolena spravil Detroit

Toronto Maple Leafs | Foto Reuters

Tekmo na nogometnem štadionu BMO Field pred rekordnimi 40.148 gledalci so dobili gostitelji Toronto Maple Leafs, ki so po podaljšku z zadetkom prvega izbora lanskega nabora Austona Matthewsa Detroit premagali s 5:4.

Toronto Maple Leafs so na nogometnem štadionu BMO Field na zimski klasiki Centennial Classic v čast stoletnici kanadskega kluba in lige NHL palice prekrižali z rdečimi krili iz Detroita. To je bila ponovitev tradicionalne zimske klasike ob 1. januarju iz leta 2014, medtem ko bosta letošnjo "originalno Bridgestone zimsko klasiko" danes na bejzbolskem igrišču, domovanju St. Louis Cardinals, odigrala gostitelj St. Louis Blues in Chicago Blackhawks.

Toronto Maple Leafs so s tekmo na prostem obeležili stoto obletnico kluba. | Foto: Reuters Toronto Maple Leafs so s tekmo na prostem obeležili stoto obletnico kluba. Foto: Reuters

Toronto, ki je z obračunom pod milim nebom obeležil stoto obletnico kluba, se je na srečanju pred za ta štadion rekordno 40.148-glavo množico znašel v zaostanku v 26. minuti, ko so gledalci videli prvi zadetek na tekmi. Domačega vratarja Frederika Andersena je premagal Anthony Mantha. Gledalci so morali na naslednji zadetek čakati vse do tretje tretjine, v kateri so imeli kaj videti.

Sedem zadetkov in dva preobrata v tretji tretjini

Gostitelji so v desetih minutah štirikrat zadeli mrežo Detroita in v 53. minuti z zadetkom prvega nabora leta 2016 Austona Matthewsa povedli s 4:1. Ko se je že zdelo, da bo obračun pripadel Torontu, je Detroit začel preobrat in dobro sekundo pred koncem rednega dela z drugim zadetkom Manthe izsilil podaljšek. Tega je v 64. minuti v korist domačih z drugim zadetkom na srečanju odločil Matthews.

Gledalci so na svoj račun prišli v tretji tretjini, v kateri je padlo kar sedem zadetkov. | Foto: Reuters Gledalci so na svoj račun prišli v tretji tretjini, v kateri je padlo kar sedem zadetkov. Foto: Reuters

"To je bil vsekakor eden od najboljših trenutkov v hokeju, ki sem jih izkusil do zdaj. Bila je posebna tekma. V zadnji tretjini in podaljšku so ljudje trepetali na svojih sedežih. Zabavno je bilo biti del takšnega srečanja," se je smejalo novincu Matthewsu, ki je v krstni sezoni NHL že pri 20 zadetkih.

"Že vse od svetovnega pokala govorim, kako odličen hokejist je Matthews. Mislim, da nihče ni presenečen nad njegovo predstavo. Ima sposobnosti, ki mu omogočajo, da dela nekatere stvari, ki jih drugi ne morejo. Povrh vsega je pameten hokejist, ki gara, ob tem pa ima še dobre soigralce," je 19-letnika pohvalil branilec Toronta Morgan Rielly. Obračun na nogometnem štadionu v Torontu si je ogledalo 40.148 gledalcev, kar je rekord na tekmah na tem objektu. Gledalci so na svoj račun prišli v tretji tretjini, v kateri je padlo kar sedem zadetkov. | Foto: Reuters Obračun na nogometnem štadionu v Torontu si je ogledalo 40.148 gledalcev, kar je rekord na tekmah na tem objektu. Gledalci so na svoj račun prišli v tretji tretjini, v kateri je padlo kar sedem zadetkov. Foto: Reuters

"Razočarani smo. Le kdo ne bi bil razočaran po takem porazu, ko se tako boriš, se vrneš v igro, na koncu pa izgubiš. A našli smo pot do točke, kar tudi nekaj šteje. V tej ligi so točke ključne, moramo jih zbrati čim več in biti čim bolj konsistentni. Graditi moramo na pozitivnih stvareh te tekme in se učiti na negativnih," pa je po porazu dejal trener poraženega Detroita Jeff Blashill.

Za Toronto, ki je na desetem mestu vzhodne konference, je bila to peta zaporedna zmaga, Detroit.

Trojček Kesslerja in tesni zmagi

Eden od junakov zmage Anaheim Ducks nad Philadelphio po kazenskih strelih (4:3) je bil Ryan Kessler, ki je v rednem delu dosegel klasični hat-trick. Tesno je bilo tudi na tekmi med Washingtonom in Ottawo, na kateri je zmago prvim prinesel Taylor Chorney.