inline hokej svetovno prvenstvo risi Bratislava

Sobota, 1. 7. 2017, 16.45

Inline hokej, SP divizije I, Bratislava

Slovencem je uspelo. Brez poraza na SP se vračajo v elito.

inline hokej | Foto Inline zveza Slovenije

Slovenska reprezentanca v inline hokeju je v finalu svetovnega prvenstva divizije I v Bratislavi na Slovaškem s 6:3 premagala Latvijo in uresničila željo – vrnitev v elitno divizijo. Od te se poslavljajo Hrvati, ki so med inline smetano letos nastopili prvič. Naslednje SP bo leta 2019 v Kanadi.

Bratislava je bila v zadnjih dneh prizorišče dveh svetovnih prvenstev v inline hokeju. Slovaška prestolnicaje gostila tako elito kot divizijo I oziroma skupino B, v kateri je po šestih zmagah brez poraza zlato kolajno osvojila slovenska izbrana vrsta in s tem izpolnila cilj – vrnitev med osem najboljših reprezentanc sveta. Slovenci bodo tako leta 2019 v zibelki hokeja Kanadi zaigrali med najboljšimi - svetovni prvaki so po zmagi s 4:2 nad Finci postali Američani.

"Na Slovaško gremo po elito. Znanja imamo dovolj," so pred odhodom na svetovno prvenstvo dejali v slovenskem taboru. Želja se jim je uresničila v soboto popoldne, ko so v finalu SP divizije I v dvorani KHL-ovca Slovan Bratislava na kolena spravili do te tekme prav tako še neporaženo Latvijo.

Nikoli zaostajali

Slovenci so tekmo začeli odlično, že po dobri minuti je Matevž Erman zadel za vodstvo z 1:0, Jure Sotlar pa še pred iztekom tretje minute zvišal na 2:0. Latvijci so odgovorili že v četrti minuti, a je Miha Brus kaj hitro poskrbel, da je slovensko vodstvo spet zraslo na +2. Nasprotniki, ki so bili več pri strelu, so do izteka prve četrtine znižali na 3:2.

Slovenci se veselijo vrnitve med elito. | Foto: Inline zveza Slovenije Slovenci se veselijo vrnitve med elito. Foto: Inline zveza Slovenije

V nadaljevanju je Aleš Fajdiga Slovenijo spet odpeljal na prednost dveh zadetkov, Latvijci pa so do polovice obračuna spet znižali zaostanek (4:3). Drugi del srečanja se je odvil po slovenski željah. Najprej je napad z igralcem več z zadetkom kronal Gregor Koblar, v 32. minuti pa je Blaž Tomaževič poskrbel za najvišje vodstvo na tekmi (6:3). To je bil tudi končni rezultat.

Slovenski vratar precej bolj razpoložen od latvijskih

Pomemben del k zmagi je prispeval vratar Tomaž Trelc, ki je imel precej več dela kot latvijska vratarja (po polovici so menjali čuvaja mreže). Latvijci so sprožili kar 42 strelov, Slovenci pa 23. Trelc je zaustavil 39 poskusov, Latvijca pa sta skupaj zbrala 17 obramb.

Do finala brez poraza

Slovenci so v skupinskem delu upravičili vlogo favoritov. Za začetek so z 12:1 odpihnili Novo Zelandijo, nadaljevali z zanesljivo zmago z 8:1 nad Madžarsko, za konec skupinskega dela pa v torek z 9:3 odpravili še Argentino.

S tremi zmagami in brez izgubljene točke so uvodni del končali na prvem mestu skupine, kar jim je na papirju v četrtfinalu prineslo najlažjega nasprotnika, Brazilce, ki v skupinskem delu niso okusili slasti zmage.

Risi proti Južnoameričanom niso imeli težkega dela, premagali so jih s 14:4. Bolj napeto je bilo v polfinalu, kjer so Slovenci štiri minute pred koncem vodili 5:3, nato pa so se Britanci približali na 5:4 in poskušali še brez vratarja, a je naša izbrana vrsta zdržala in z dvema zadetkoma v prazen gol postavila končnih 7:4.

Za divizijo I bodo v prihodnje v kvalifikacije morali Madžari, Novozelandci in Brazilci.