hokej risi Olimpijske kvalifikacije Minsk Poljska slovenska hokejska reprezentanca Anže Kopitar Anže Kopitar Jan Muršak

Četrtek, 1. 9. 2016, 20.32

Olimpijske kvalifikacije, Minsk, 1. dan

Risi začeli z visoko zmago, domačini zanesljivo odpravili Dance

Poljska Slovenija hokej | Foto Drago Cvetanovič

Slovenska hokejska reprezentanca je olimpijske kvalifikacije v beloruski prestolnici odprla z visoko zmago nad Poljsko. K slavju risov s 6:1 je tri gole prispeval zvezdnik lige NHL Anže Kopitar. Dvoboj Danske in Belorusije so s 5:2 dobili gostitelji.

Spomin na dosežek iz Danske februarja 2013, ko se je naša izbrana vrsta premierno uvrstila na OI, je še kako živ. Slovenci si ga želijo ponoviti, a naloga je vse prej kot lahka – na OI bo odpotoval le zmagovalec turnirja –, izbrana vrsta Nika Zupančiča pa podobno kot pred tremi leti ni favoritinja turnirja. Ta vloga pripada Dancem in Belorusom.

Napolnjena poljska mreža

Najboljši igralec obračuna Anže Kopitar je prvi zatresel mrežo Poljske in se na koncu ustavil pri treh zadetkih.  | Foto: Hokejska zveza Slovenije Najboljši igralec obračuna Anže Kopitar je prvi zatresel mrežo Poljske in se na koncu ustavil pri treh zadetkih. Foto: Hokejska zveza Slovenije

Risi, vrata je branil Gašper Krošelj, so se na prvem obračunu merili z na papirju najmanj kakovostnim nasprotnikom Poljsko in ji vrnili za poraz z aprilskega svetovnega prvenstva.

V prvi tretjini tekme je bila premoč krepko na strani Zupančičeve čete, ki je vztrajno oblegala vrata Przemyslawa Odrobnyja, a se poljski vratar lep čas ni pustil premagati. Vse do 16. minute, ko je imela Slovenija že tretjič igralca več in  je odbitek po strelu Jana Urbasa v gol pospravil Anže Kopitar. Dve minuti pozneje je na 2:0 zvišal Žiga Jeglič

Slovenska rezultatska prevlada se je nadaljevala tudi v drugem delu, ko so zadeli Jan Muršak, Kopitar in Aleš Kranjc. Na začetku zadnje tretjine se je najboljši igralec srečanja Kopitar sam znašel pred poljskim vratarjem in s tretjim zadetkom zvišal na 6:0. Ko se je zdelo, da bo Krošelj zaklenil mrežo, je častni gol s strelom pod prečko priigral Krystian Dziubinski.

V petek proti favoritom

Pozno popoldan sta na led dvorane v Minsku stopili še gostiteljica Belorusija in Danska, na katerih je zaradi oznake favorit največ pritiska. Danci, ki imajo v svoji vrsti osem NHL-ovcev, so izgubili presenetljivo visoko, z 2:5.

Prav s hokejisti iz Hamletove dežele se bodo risi udarili v petek, palice bosta reprezentanci prekrižali ob 14. uri.

Kvalifikacije za OI, Minsk*:

Četrtek, 1. september:

Slovenija : Poljska 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)
Strelci: 1:0 Kopitar (Urbas, Pance, PP1), 2:0 Jeglič (Tičar, Verlič, 18.), 3:0 Muršak (Ograjenšek, Gregorc, 25.), 4:0 Kopitar  (Gregorc, Sabolič, 29., PP1), 5:0 Kranjc (Muršak, Ograjenšek, 33.), 6:0 Kopitar (Repe, Kovačević, 41.), 6:1 Dziubinski 58.
PP1-zadetek z igralcem več
Razmerje v strelih: 30: 20
Poročilo s tekme
Izjave po tekmi
MVP: Anže Kopitar

Danska : Belorusija 2:5* (1:2, 0:0, 1:3)
1:0 Jensen 3., 1:1 Pavlovich 12., 1:2 Volkov (18., SH1), 1:3 S. Kostitsin 44. (PP1), 1:4 Stas 54., 2:4 J. Hansen 59., 2:5 S. Kostitsin 60. (EN)