Torek, 5. 7. 2016, 18.52
7 let, 1 mesec
Klubski status slovenskih reprezentantov
Eni že na klubskih pripravah, drugi še čakajo, da se nad prihodnostjo razkadi megla
Hokejisti so sredi najbolj suhoparnega dela sezone, sredi suhih priprav na novo sezono. Nekateri so že začeli skupinske treninge v klubih, drugi še iščejo delodajalca in se potijo sami. Preverili smo, kdo od risov, ki so sodelovali na zadnjem SP oziroma so bili v zadnjih letih del reprezentance, še išče klub in kdo ga že ima.
Risi bodo po aprilskem SP spet združili moči že septembra, ko bodo lovili olimpijsko vozovnico.
Slovensko izbrano vrsto že v začetku septembra čaka pomembna reprezentančna akcija, ko se bo med 1. in 4. v Minsku z Belorusijo, Dansko in Poljsko potegovala za eno olimpijsko vozovnico. Nik Zupančič bo varovance zbral 22. avgusta, Slovenija bo odigrala dve pripravljalni tekmi, eno z Italijo, 25. avgusta pa se bo v gosteh pomerila še s Slovaki.
Vratarji
Andrej Hočevar (Epinal, Ligue Magnus) – Hočevar je bil na SP v Katovicah tretji vratar in ni dobil priložnosti za igro. Enaintridesetletnik, ki je vse tekme spremljal ob ledu, je po treh sezonah pri Epinalu sodelovanje s francoskim klubom podaljšal še za tri sezone. Tam ostaja do konca sezone 2018/19.
Robert Kristan (?) – Najizkušenejši vratar na Poljskem je v zadnji sezoni branil za dva češka elitnoligaša. Sezono je začel pri Pardubicah, končal pa pri klubu Pirati Chomutov. Med SP je postalo jasno, da kariere ne bo nadaljeval pri piratih. Za njegove storitve se je zanimala Olimpija, za zdaj je uradno še brez kluba.
Gašper Krošelj (?) – Eden od najzaslužnejših risov za napredovanje med elito, ki je na SP zaustavil 96,6 odstotka vseh poskusov nasprotnikov, je zadnjo sezono nosil dres Medveščaka v ligi KHL. V prihodnje temu ne bo več tako, saj se zagrebški klub z 29-letnikom ni odločil podaljšati pogodbe. Uradno je Krošelj še brez kluba.
Luka Gračnar* (Red Bull Salzburg, liga EBEL) – Na SP ni pomagal reprezentanci, saj je dal Zupančič prednost zgornji trojici. Gračnar bo na Solnograškem igral še sedmo zaporedno sezono.
Branilci
Blaž Gregorc (Hradec Kralove, češka Extraliga) – Blejec si je kot prvi od branilcev iz reprezentančne akcije v Katovicah uredil klubsko prihodnost. Po treh sezonah je zapustil češkega elitnoligaša Pardubice in se preselil nedaleč stran. Prihodnjo sezono bo član še enega kluba češke Extralige Mountfield Hradec Kralove.
Blaž Gregorc bo prihodnjo sezono član Mountfield Hradec Kralove.
Sabahudin Kovačević (?) – Zadnjo sezono in del predzadnje je visokorasli branilec preživel na avstrijskem Štajerskem. A v Gradcu, kjer bo tudi prihodnje tekmovalno obdobje poveljeval nekdanji pomočnik slovenskega selektorja Ivo Jan, prihodnjo sezono ne bo več igral.
Aleš Kranjc (?) – Izkušeni 34-letni branilec je sezono začel v češki Extraligi pri Pirati Chomutov, a se je novembra preselil k Ivu Janu v Gradec, kjer pa ne bo nadaljeval kariere. Za zdaj je uradno še brez kluba.
Jakob Milovanovič (Lyon, Ligue Magnus, Francija) – Po šestih sezonah se je vrnil v reprezentanco za veliko tekmovanje. Branilec, ki je sezono začel na Jesenicah, končal pa v Franciji pri Grenoblu Eda Terglava, od katerega se je poslovil, ostaja v Franciji, kjer je preigral že več sezon. Prihodnjo bo nosil dres Lyona, ki ga vodi Mitja Šivic.
Klemen Pretnar (Yunost Minsk, Belorusija) – Za Pretnarjem je vse prej kot navdušujoča klubska sezona, v kateri ga je Dunaj konec novembra postavil na stranski tir, tako da je zadnjo klubsko tekmo odigral 24. novembra lani. V prihodnje bo igral v Belorusiji, kjer se je z beloruskim prvakom Yunost Minsk dogovoril za enoletno sodelovanje.
Jurij Repe (Kladno, liga WSM, Češka) – Debitant na SP se je v Katovicah izkazal, kje se bo dokazoval prihodnjo sezono, pa uradno še ni znano. Repe je zadnji dve sezoni drsal na Češkem, ki jo dobro pozna še iz mlajših selekcij. Elitnoligaš Trinec ga je lani posodil v drugo ligo WSM h Kladnu. Čeprav ni skrival želje po igranju v najkakovostnejši češki ligi, ostaja pri drugoligašu Kladnu.
Luka Vidmar (?) – Pozno si je Ljubljančan našel klub v zadnji sezoni, šele pred božičem se je preselil med Vikinge in zaigral za Stjernen. A kot so zapisali na norveških straneh, v prihodnje ne bo več nosil dresa omenjenega kluba. Uradno je še brez delodajalca. Želi si stopnico višje.
Miha Štebih* (Slavija Praga, češka WSM liga) – Slovenski selektor Nik Zupančič je dolgo računal na štajerskega branilca, a ta v Katovicah zaradi klubskih obveznosti na koncu ni zaigral. Bo pa Štebih v prihodnje še naprej drsal na Češkem, saj ostaja v drugi češki ligi WSM. Po štirih sezonah zapušča Duklo Jihlavo (vodstvo te ni bilo navdušeno nad informacijo, da naj bi se slovenski branilec z novim delodajalcem dogovoril že med tekmovalnim obdobjem) in se seli k praški Slaviji, za katero je v zadnji sezoni igral Žiga Pavlin.
Mitja Robar* (KAC Celovec, liga EBEL) – Robar, ki v lanski sezoni ni pomagal risom na SP, po dveh letih predčasno zapušča Češko. Z Mlado Boleslav, pri kateri so ga od tekmovalnega ritma oddaljile trenerske odločitve in poškodbe, je imel pogodbo še za eno sezono, a bo kariero nadaljeval pri Celovcu.
Žiga Pavlin* (?) – Tudi Pavlin lani si sodeloval na reprezentančnih akcijah. Češki drugoligaš Slavija Praga ga je želel še naprej v svoji vrsti, kje bo igral, uradno še ni znano.
Napadalci
Andrej Hebar (Ujpest UTE, liga MOL) – Po štirih letih si je Hebar spet izboril prostor v reprezentanci na velikih tekmovanjih, klubski prostor pa si je za prihodnjo sezono izboril v ligi MOL, kamor se je preselil iz Francije, kjer je igral od druge polovice decembra. 31-letnik bo igral za madžarsko moštvo Ujpest UTE.
Žiga Jeglič (Slovan Bratislava, liga KHL) – Napadalec prve napadalske linije ostaja v njemu dobro znani Bratislavi. Po dveh sezonah pri Slovanu bo tudi v prihodnjem tekmovalnem obdobju nosil dres omenjenega kluba Kontinentalne hokejske lige. Jeglič, ki se je med poletjem kratek čas mudil v Barceloni, je v začetku tedna s soigraci začel skupinske priprave v Čeških Litomericah, kjer jih čakata dva skupna tedna.
Žiga Jeglič je v začetku tedna začel skupinske priprave s Slovanom iz Bratislave, ki sezono v ligi KHL začenja 22. avgusta.
Žan Jezovšek (HDD Sij Acroni Jesenice, Alpska liga) – Najmlajši član reprezentance na SP ni dobil priložnosti za igro. Celjan se je po koncu klubske sezone poslovil od knezov in se preselil na Jesenice, kjer bo igral v Alpski ligi.
Gregor Koblar (Lyon, Ligue Magnus, Francija) – Debitant na SP je po teh sezonah, preživetih pri Olimpiji in v ligi EBEL, zapustil domovino in odšel v Francijo. Med galskimi petelini bo ostal vsaj eno sezono, nosil pa bo dres Lyona, ki mu poveljuje Mitja Šivic.
Aleš Mušič, Žiga Pešut, Anže Ropret (Olimpija, liga EBEL) – Vsi trije ostajajo zvesti Olimpiji, s katero imajo podpisane dvoletne pogodbe.
Anže Kuralt (Grenoble, Ligue Magnus, Francija) – Štiriindvajsetletni krilni napadalec se je v zadnjih treh sezonah udomačil v francoski Ligue Magnus, ki ji ostaja zvest tudi v prihodnje. A po treh sezonah je zamenjal klub, Epinal je zamenjal za Grenoble, kjer ga bo prihodnjo sezono vodil Edo Terglav.
Ken Ograjenšek (Graz 99ers, liga EBEL) – Najučinkovitejši slovenski hokejist na SP in strelec zmagovitega zadetka proti Avstriji po dveh letih zapušča Francijo in užaloščene navijače Epinala. Vrača se v razširjeno avstrijsko prvenstvo, in sicer je z Gradcem Iva Jana podpisal dvoletno pogodbo.
Žiga Pance (KAC Celovec, liga EBEL) – V glavni vlogi enega od odmevnejših prestopov se je pred dnevi znašel Žiga Pance. Še lani član Beljaka je prestopil k velikemu koroškemu tekmecu iz Celovca. Kot so zapisali beljaški orli, so 30-kratni avstrijski prvaki dobili denarni boj in slovenskega napadalca. Ta bo po Marcelu Rodmanu in Janu Urbasu tretji Slovenec, ki bo zaigral za Celovec.
Robert Sabolič (Admiral Vladivostok, liga KHL) –Nepogrešljivi člen udarnega slovenskega napada je letos dolgo drsal na Češkem, kjer je njegovo Sparto na šesti tekmi finala ustavil Liberec. Slovenski napadalec je imel s praškim še veljavno klubom pogodbo, a bo kariero nadaljeval v Kontinentalni hokejski ligi. S svojimi igrami je prepričal Admiral Vladivostok, s katerim se je dogovoril za enoletno sodelovanje.
Roberta Saboliča nasprotniki ne bodo več lovili po ledenih ploskvah v češki Extraligi, pač pa v ligi KHL.
Rok Tičar (Avtomobilist Jekaterinburg, liga KHL) – Član udarnega slovenskega napada po dveh letih igranja za KHL-ovca Slovan iz Bratislave menja okolje. Ostal je v Kontinentalni hokejski ligi, a se preselil v Rusijo, k Avtomobilistu iz Jekaterinburga. Klub prihoda ni potrdil.
Jan Urbas (VSV Beljak, liga EBEL) – Slovenski kapetan, ki mu je po izboru sedme sile pripadel naziv najkoristnejšega igralca SP, že skoraj desetletje (z nekaj vmesnimi postanki v ligi DEL in EBEL) spoznava Švedsko. Zadnji dve sezoni je igral za VIK Västeras v švedski drugoligaški druščini, s klubom so si želeli priti med elito, a jim to ni uspelo. Visokorasli Cerkničan ni skrival želje po vrnitvi v najkakovostnejšo švedsko ligo, ki pa bo morala še počakati. Urbas bo namreč v prihodnji sezoni igral za Beljak.
Miha Verlič (VSV Beljak, liga EBEL) – Visokorasli Štajerec bo tudi v prihodnje drsal po ledenih ploskvah razširjenega avstrijskega prvenstva, in sicer se je z Beljakom dogovoril za dvoletno podaljšanje sodelovanja.
Anže Kopitar* (Los Angeles Kings, liga NHL) – Kopitar, ki mu je prihod na SP onemogočil klub, bo v Los Angelesu drsal še vsaj osem sezon. Januarja se je s Kralji namreč dogovoril, da bo v njihovem dresu vse do konca sezone 2023/24.
Jan Muršak* (CSKA Moskva, liga KHL) – Muršaku je nastop na SP preprečila zlomljena fibula. Kapetan slovenske reprezentance okreva, v ruski prestolnici pa ostaja vsaj še eno sezono, s podprvakom CSKA ima pogodbo še za prihodnjo sezono.
David in Marcel Rodman* (?, Dresdner Eislöwen) – V zadnji sezoni nista mogla pomagati risom. David si je ob koncu sezone strgal kolenske vezi in okreva po poškodbi. Večjo smolo je imel Marcel, ki zaradi težje poškodbe vratu na pripravljalnem srečanju ni odigral niti ene tekme. Marcel ostaja pri Dresdner Eislöwen, medtem ko David ne bo več član nemškega drugoligaša. Kje bo igral v prihodnje, uradno ni znano.
Boštjan Goličič* (Grenoble, Ligue Magnus, Francija) – Napadalcu je pot na SP preprečila poškodba vezi. Zadnje štiri sezone je preživel v Franciji, zadnji dve pri Gapu, kjer ne bo nadaljeval kariere. Ostaja pa v omenjenem tekmovanju, igral bo za Grenoble trenerja Eda Terglava.
Nik Pem* (Olimpija, liga EBEL) – Mladenič je bil resen kandidat za pot na SP, a si je v finalu DP zlomil prst, tako da bo moral na debi na članskih SP še počakati. Tako kot lansko sezono bo tudi prihodnjo pomagal ljubljanski Olimpiji.