državno prvenstvo HDD Olimpija HDD Jesenice Nik Zupančič Bojan Zajc

Četrtek, 6. 4. 2017, 21.24

Državno prvenstvo, finale, 1. tekma

Jeseničani so se poigrali z Olimpijo

Olimpija Jesenice hokej | Foto Matic Klanšek Velej/Sportida

Hokejisti Jesenic so na uvodni finalni tekmi državnega prvenstva v Tivoliju po pravi goleadi s 5:10 premagali Olimpijo in povedli v seriji. Prihodnja tekma, na kateri si železarji že lahko zagotovijo zaključni plošček, bo v nedeljo v Podmežakli.

Večna tekmeca se še 21. od osamosvojitve merita v finalu domačega prvenstva, v katerem naslov prvakov branijo Ljubljančani. Ti so lani do pokala prišli šele po preobratu (zaostajali so z 1:2 v zmagah)  in odločilni peti tekmi.

Kot prvi udaril nekdanji član Olimpije in ljubljenec občinstva Sotlar

Uvodno srečanje v Tivoliju so bolje začeli gostje, ki so pred začetkom finalne serije kot prednost navedli tekmovalni ritem in uigranost, kar se je na koncu obračuna z nenavadno visokim rezultatom tudi potrdilo. Prvi plošček je vrgel vratar NK Olimpija Nejc Vidmar. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Prvi plošček je vrgel vratar NK Olimpija Nejc Vidmar. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Že v drugi minuti so imeli Jeseničani igralca več, a jim ni uspelo premagati domačega vratarja Jeffa Frazeeja. Niso pa oklevali ob napaki ljubljanske obrambe v sedmi minuti, ko je branilec Čepon izza vrat podal pred gol na palico nekdanjega člana Olimpije Jureta Sotlarja, ta pa je z zadetkom razveselil gostujoče navijače.

Še lani član Olimpije, sicer pa ljubljenec občinstva, Jure Sotlar je po napaki ljubljanske obrambe kot prvi zatresel mrežo nasprotnika. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Še lani član Olimpije, sicer pa ljubljenec občinstva, Jure Sotlar je po napaki ljubljanske obrambe kot prvi zatresel mrežo nasprotnika. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

V nadaljevanju se je odvijal boj tako na ledu kot na tribunah, a so varuhi reda kaj hitro umirili strasti navijačev. Na ledeni ploskvi so domači lovili gol priključka in ga hitro ujeli. Kristjan Čepon je podal do brata Marka, ta pa pred golom lepo našel kapetana Aleša Mušiča, ki je plošček spravil za hrbet Žana Usa. Olimpija je po izenačujočem zadetku zaigrala bolje, a bolj kot se je tretjina prevešala h koncu, nevarnejši so bili Gorenjci, domači pa vse manj disciplinirani. Izkušeni Nathan Di Casmirro je v 17. minuti zadel za 1:2, dobro minuto zatem pa so železarji izkoristili še power-play. Igralec tekme Jaka Ankerst je z leve strani s sredine krogov zadel pod prečko in postavil izid tretjine (1:3).

Ankerstu ni zmanjkalo nabojev

Če smo na zadnjih obračunih večnih tekmecev spremljali razmeroma majhno število zadetkov, pa so gledalci – zbralo se jih je kakšnih 1.500 – tokrat v drugi tretjini prišli na svoj račun. Da je privržence gostiteljev še bolj bolela glava, je po 45 sekundah igre z drugim zadetkom poskrbel Ankerst. Olimpijo je na dva zadetka čez minuto vrnil ruski mladenič Nikita Reyn.

Jaka Ankerst se pred Olimpijinim golom ni ustavljal. Štirikrat je zatresel mrežo zmajev. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Jaka Ankerst se pred Olimpijinim golom ni ustavljal. Štirikrat je zatresel mrežo zmajev. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Železarji so v nadaljevanju kaznovali Olimpijine napake v obrambi, ki jih ni bilo malo. Po petih minutah je tako Ankerst udaril še tretjič, na semaforju izpisal rezultat 2:5 in trenerja domačih Bojana Zajca pripravil do menjave vratarja.

Frazeeja je zamenjal Tilen Spreitzer, a tudi on v četrtek ni imel svojega večera. Brez zadetka je zdržal deset minut, nato pa ga je za +4 premagal Žan Jezovšek. Zmaji so festival zadetkov nadaljevali v 38. minuti, ko je Kristjan Čepon nekoliko stopil prednost gostov (3:6). A to še ni bilo vse, nekdanji reprezentant Ankerst je s svojim četrtim zadetkom poglobil krizo zeleno-belih spet na štiri zadetke zaostanka.

Jeseničani z desetico

Nekaj upanja je domačim v začetku zadnjega dela vlil Žiga Pešut, Jeseničani pa so že dve minuti zatem z zadetkom Jezovška spet ušli na +4 in do zadnjega piska sirene držali vse niti tekme v svojih rokah. Med strelce so se v zadnjih minutah vpisali še Enes Gorše, ki je znižal na 5:8, ter Tadej Čimžar in še enkrat Di Casmirro, ki je zadel desetico (5:10).

Zasluženo veselje Jeseničanov, ki si lahko v nedeljo priigrajo zaključni plošček. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Zasluženo veselje Jeseničanov, ki si lahko v nedeljo priigrajo zaključni plošček. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Jeseničani so na uvodnem finalnem srečanju tako zasluženo odpeljali zmago. Druga tekma v seriji, na kateri si že lahko priigrajo zaključni plošček, bo v nedeljo ob 19.15 na Jesenicah.

Olimpija je v samostojni Slovenija osvojila 15 naslovov prvaka, Jesenice pa deset.

Finale, državno prvenstvo*

Prva tekma, četrtek, 6. april
HDD Olimpija : HDD Sij Acroni Jesenice 5:10 (1:3, 2:4, 2:3) /0:1/
0:1 Sotlar (Di Casmirro, 7.), 1:1 Mušič (M. Čepon, K. Čepon, 9.), 1:2 Di Casmirro (Berlisk, Magovac, 17.), 1:3 Ankerst (Rajsar, 19., PP1), 1:4 Ankerst (Berlisk, Manfreda, 21.), 2:4 Reyn (Snoj, Uduč, 22.), 2:5 Ankerst (Pance, Di Casmirro 25.), 2:6 Jezovšek (Kalan, Čimžar, 35.), 3:6 K. Čepon (Reyn, 38.), 3:7 Ankerst (Manfreda, 40.), 4:7 Pešut (Guimond, Mušič, 46., PP1), 4:8 Jezovšek (Čimžar, Kalan, 48.), 5:8 Gorše (K. Čepon, Reyn, 54.), 5:9 Čimžar (Berlisk, Kalan, 55.), 5:10 Di Casmirro (Sotlar, Pance, 56.)