šah

Sreda, 28. 12. 2016, 23.58

Ukrajinski šahist Ivančuk v pospešenem tempu nasledil Carlsena

Šah | Foto Reuters

Ukrajinski šahovski velemojster Vasilij Ivančuk je po treh dnevih in petnajstih krogih svetovnega prvenstva v šahu s pospešenim tempom v Dohi zbral 11 točk in osvojil naslov prvaka. Po 11 točk sta na naslednjih dveh mestih osvojila tudi Rus Aleksander Griščuk in Norvežan Magnus Carlsen, branilec naslova.

Med šahistkami je naslov osvojila Ukrajinka Ana Muzičuk, 26-letna nekdanja slovenska reprezentantka, ki je zbrala 9,5 točke iz 12 partij. V četrtek in petek bo v katarski prestolnici še SP v hitropoteznem šahu, kjer naslov brani Griščuk.

Edini slovenski predstavnik Jure Borišek, ki je bil po prvih dveh dnevih na 30. in 31. mestu, je zadnji dan prvenstva zbral le 1,5 točke ter je s skupno sedmimi točkami končal na 64. mestu med 106 igralci iz 42 držav. Edina slovenska predstavnica Jana Krivec je bila s petimi točkami 28. med 34 igralkami.

Edina slovenska predstavnica Jana Krivec je tekmovanje končala na 28. mestu. | Foto: Vid Ponikvar Edina slovenska predstavnica Jana Krivec je tekmovanje končala na 28. mestu. Foto: Vid Ponikvar

Šestindvajsetletni Carlsen, ki je v začetku meseca v New Yorku ubranil naslov svetovnega prvaka v običajnem šahu, je po slabem začetku, po prvem dnevu je bil dvajseti, na koncu napredoval na tretje mesto, vendar mu naslova ni uspelo osvojiti. Na koncu je bil zanj odločilen drugi dan, četudi je po njem napredoval na deveto mesto, saj je izgubil s 47-letnim Ivančukom in na koncu je prav zaradi tega slavja v sedmi partiji velemojster iz Lvova osvojil naslov.