2 leti, 12 mesecev

Alex Zanardi paralimpijske igre

Sreda, 5. 9. 2012, 17.56

Zanardi osvojil zlato paraolimpijsko kolajno

Nekdanji dirkač formule 1 Alex Zanardi, ki je pred 11 leti ostal brez obeh nog, je na legendarnem britanskem dirkališču osvojil zlato paraolimpijsko kolajno v kolesarjenju z rokami.

Danes 45-letni Italijan Alex Zanardi je pred 11 leti v grozoviti nesreči na nemškem ovalnem dirkališču Lausitzringu izgubil obe nogi, ne pa tudi volje do življenja in športa. Nekdanji dirkač Williamsa, Lotusa in Jordana v formuli 1 in dvakratni prvak v ameriški seriji champ car je najprej s protezami dirkal v prvenstvih turnih avtomobilov, leta 2007 pa je sedel na tricikel za kolesarjenje z rokami ("handcycling").

Potem ko je bil lani srebrn na svetovnem prvenstvu, mu je to sredo na londonskih paraolimpijskih igrah uspelo osvojiti zlato kolajno. Šestnajstkilometrska dirka je potekala na legendarnem dirkališču Brands Hatch, kjer so pred leti dirkali tudi v formuli 1. Zanardi je zmagal s prednostjo 27 sekund pred Nemcem Norbertom Mosandlom in še 18 sekundami več pred Američanom Oscarjem Sanchezom.

"To je izjemen dosežek, eden največjih v moji karieri. Trdo sem garal, da sem prišel do sem. Super je, da pri 45 letih doživljal to izkušnjo," je bil po prejemu zlate kolajne presrečen Zanardi. "Pred tremi leti sem nehal z dirkanjem. Zdelo se mi je neumno, da ne bi ničesar več počel. In sem izbral kolesarjenje. To ni prva nora stvar, ki jo počnem v življenju. Očitno je bila izbira prava." V Brands Hatchu je nekoč dirkal v formuli 3000, a se takrat ni zavedal, za kako strmo progo gre. "Ko te naprej potiska motor, se ne zavedaš strmine. Bilo je zelo težko. A če bi sam konstruiral stezo, bi naredil enako. Čudovita je, težka, ustreza karakteristikam nas starcev," je v smehu sklenil Italijan.